KAKAO ÜRETİMİNDE VAHŞET
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59244887
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KAKAO ÜRETİMİNDE VAHŞET


  Gönderen:huseyin Tarih: 25/02/2006 16:22
  21.Cİ ASIRDA KAKAO İÇİN ÇOCUK KÖLELER!

  Ömer Karakaya kardeşimizin Kakao üretiminde çalıştırılan köle çocukların maruz kaldıkları, insanlık dışı vahşeti dile getiren ve kardeşimizin rengi, dini, dili ne olursa olsun Allahın yarattığı savunmasız insanlara yapılan zulmü ptotesto etmeye ve bu maksatla boykota çağıran Müslümanca tavrının  haberini yorumsuz olarak dikkatinize sunuyoruz. GIDA RAPORU

  Çikulata'nin da tadi kaçti.

  Değerli arkadaşım,

  Bugün Amerika'nın bağımsız çalışan NPR radyosunda dinlediğim bir haberle şoke oldum. Yıllardır bayılarak hemen hergün yediğim çikulatanın aslında ne şekillerde evime, mideme girdiğini bilsem yemezdim, bugüne kadar bu şirketlere verdiğim paralar da haram zıkkım olsun demeden edemiyeceğim. Çikulata firmaları çikulatanın ana maddesi olan cocoa beans (kakao) yu bazı çoçukların mezarları pahasına üretiyorlarmış da bugüne kadar haberim yokmuş, reklâmlarla satın alınmış olsa gerek basında da bu yönde bir haber daha önce görmedim. Özetle haber şöyleydi; cocoa beans’ in dünya kaynağının yüzde yetmişi Ivory Coast (Fildişi Sahili) adlı ülkede üretiliyor. Buradaki çiftliklerde küçük yaştaki çocuklar KÖLE, evet yalnış duymadınız köle olarak çalıştırılarak kakao üretiliyor. Günde 12-14 saat haftada 5 ila 7 gün çalıştırılan çocuklara az bir yemek ve az bir uyku veriliyor. Zehirli ilaçlamalardan, kakao'nun toplanmasına kadar ağır işlerde çalıştırılıyorlar. Paranın adı geçmiyor. Maaştan bahseden olursa da onları makineli tüfekli adamlar mezarların başına götürerek, para falan istemeyin yoksa burayı boylarsınız deniliyor. Kaçanlar vuruluyor. Bunlar bu çiftliklerden kaçabilen iki üç çocuğun ağzından da tercüman aracılığıyla teyyit edildi programda. Şimdi gelelim işin en kötü noktasına, bu olay yeni bir şey değilmiş. 1900 lü yılların başından beri biliniyormuş. O zaman çikulata ve kakao üreten şirketler bizim kölemiz yok biz sadece onlardan satın alıyoruz gibi uyduruktan bir bahane ile bu günlere gelinmiş. Bile bile çiftlik sahipleri ödüllendirilmiş. Geçen sene, 2005te, yani bir asır geçtikten sonra ADM, Cargill ve Nestle firmaları hakkında yeni dava açılmış. Amerika'daki ünlü çikulata üreticileri Hershey, Nestle ve Mars hep bunu bilen ve buna rağmen köle tacirlerinden kakao alan firmalar arasında ! Aşağıya söylediklerimle ilgili bir kaç link de koyuyorum, ama sözü kısa keseyim. Bundan sonra vicdanınız elverip gönül rahatlığıyla, mideniz bulanmadan bir çukulata yiyebileceğinizi zannetmiyorum. Eğer yediğiniz markalar bunlar değilse bile önce bir telefon edin sorun bakalım, hammaddelerini nereden alıyorlarmış. Yakında 14 Şubat geliyor, çikulata şirketleri çok para yapmayı umuyor, sayıları on bin civarında olduğu tahmin edilen bu yavruların teriyle, kanıyla hazırlanan bu çikulatalardan almayınız sevdiklerinize, çiçek alın başka bir şey yapın. Hatta Nestle'yi Hershey'i arayın protesto edin ve sevdiğinize de belki bir çoçuğun hayatta kalmasına yardımcı oldum, benim sana hediyem de bu diyebilin. O kadar da yapamıyorsanız bu emaili bir tanıdığınıza gönderin de belki o telefon eder. Çukulatasız bir hayata geçişimizin ilânıdır, ta ki 21.ci yüzyılda çoçuk köleliği kalkana kadar.
  Sağlıcakla kalın.
  Ömer Karakaya

  Not: Yabancı basında ve bilhassa ABD'de basında bu haber yer aldığı için internette başka kaynaklardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  http://www.organicconsumers.org/fair-trade/cocoa072005.cfm
  omer@humeira.com


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.68
  Toplam Oy: 141


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.