KAHRAMAN MARAŞ’TA “HELAL GIDA TEMİZ TOPLUM” KONFERANSI YAPILDI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49735002
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KAHRAMAN MARAŞ’TA “HELAL GIDA TEMİZ TOPLUM” KONFERANSI YAPILDI


  Gönderen:huseyin Tarih: 31/01/2012 00:43
  konferans KAHRAMAN MARAŞ’TA “HELAL GIDA TEMİZ TOPLUM” KONFERANSI YAPILDI…

  29 Ocak 2012 Pazar günü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde GÜLHANDER tarafından organize edilen “HELAL GIDA TEMİZ TOPLUM Paneli yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

  Panelde GİMDES Başkanı Dr H.K.BÜYÜKÖZER, Hayrat Vakfı Ankara Temsilcisi Eğitimci, Yazar Said YAVUZ ve GİMDES Teknik Kurul üyesi ve Başdenetçilerinden Hayreddin İŞBİLİR tebliğlerini sundular


  Panelin açış konuşmasını yapan GÜLHANDER Başkanı Murat Ağcıl, haramdan kaçmanın esas olması gerektiğini vurguladı.

  Panelistlerden Araştırmacı-Yazar Said Yavuz, helalle haramın birbirine çokça karıştığı günümüzde, Müslümanların çok dikkatli olması gerektiğine vurgu yaptı. Helal Gıdanın ehemmiyeti üzerinde durarak, başta sahabi efendilerilerimizden ve İslam alimlerimizden canlı örneklerle Helal yaşam tarzının en önemli halkası olan Helal yeme içmenin önemini anlattı.

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER de Türkiye'de 25 yıldır helal gıda konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi. Modernite ve bu modernitenin getirdiği sorunlu ve sağlığa zararlı tüketim alışkanlıklıklarımız üzerinde durarak; koladan cipse, enerji içeceklerinden margarinlere kadar geniş bir yelpazede yer alan ve maddi ve manevi sağlığımızı tehdit eden ürünlere karşı son derece dikkatli olmamız gerektiğini vurgularken özellikle yarınımızın teminatı olacak çocuklarımız üzerinde oynanan oyunlarlara dikkat çekmeye çalıştı.

  BÜYÜKÖZER, panelde, 60 ülkede helal gıda sertifikası çalışması yapıldığını, her ülkenin farklı ölçülerle gıda sertifikası oluşturduğunu belirterek, panelin amacının bütün Müslümanları helal gıda konusunda tek bir standart etrafında buluşturmak olduğunu kaydetti.

  ''Bu bir inanç meselesi, dünyada yaşayan 2 milyar Müslüman'ı ilgilendiren bir konu'' diyen
  BÜYÜKÖZER, konuşmasını şöyle tamamladı:

  ''Marketlerde raflara baktığımızda raflardaki ürünler ne kadar bizim yani ne kadarı helal sertifikalıdır?. Çoğu gıdalarımız da yabancı isimli kelimelerden oluşuyor. Kozmetik ürünleri, ilaçlar ve şeker hastalarının kullandığı insülin, bunların ne kadar sağlıklı ve helal maddelerden yapıldığını biliyor muyuz? Türkiye'de yılda 200-250 bin insanımız kansere yakalanıyor. Her yıl 150 bin civarında insanımız kanserden hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin yüzde 60'ı gıdadan, yüzde 30'u sigaradan, yüzde 10'u kalıtsal hastalıktan meydana geliyor. İnsanımızı helal gıda konusunda daha ilgili ve bilinçli olmaya davet ediyorum.''

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi ve Başdenetçilerinden, Gıda Mühendisi A.Hayreddin İşbilir ise konuşmasında, “Helal gıda, helal yaşam tarzının bir parçasıdır.” dedi ve Helal sertifikalama çalışmalarının nasıl yapıldığını ve sertifika veridikten sonra nasıl bir takip süreci ile Helal’in güvence altına alındığını aşama aşama anlattı.

  Denetimlerin üç ayrı aşamada yapıldığını anlatan İŞBİLİR, ‘merkezden günlük, haftalık, aylık ham madde alım ve mamul madde üretimbelgelerinin takibi. Kesimhanelerin kamera sistemi ile takibi. Ani ve habersiz denetleme. Haberli habersiz laboratuar tahlilleri. Bu denetimlerde tesbit edilebilecek major hatalar sertifikanın iptaline kadar gittiği taktirde iptal işleminin yayın organlarında ilan edilmesi ve 5 yıl süre içinde bir daha sertifika alamama gibi caydırıcı cezaların uygulanması’ söz konusu olacağını belirtti.

  konferans konferans
  konferans konferans
  konferans konferans
  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.