JELATİN KİTABI HAKKINDA
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  60756227
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  JELATİN KİTABI HAKKINDA


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/12/2008 11:17
  jelatin JELATİN KİTABI HAKKINDA

  İstesek de istemesek de günlük tükettiğimiz pekçok üründe katkı maddesi olarak kullanılan E441 Jelatin(Gelatin), başta domuz olmak üzere helal olsun olmasın pekçok hayvanın deri ve kemiklerinden üretilmektedir. Ülkemize de dış ülkelerden ithal yolu ile getirilmektedir.

  Bu konuda türkçede kapsamlı bir yayın bulunmamakta idi. Bu ihtiyacı karşılamak üzere Jelatin Nedir?, Nerelerde, Ne maksatla kullanılır?,Nasıl Üretilir? gibi önemli sorulara cevap veren “JELATİN” kitabını hazırladık. 2.5 YTL Fiyat ile Müslümanların hizmetine sunulmuştur. Asgari 10 adetlik siparişler kargo ile isteklilerin adreslerine gönderilebilecektir.

  Kendinizi bilgilendirmek ve çevrenizdeki insanlara tebliğ hizmeti sunmak için bu fırsatı değerlendirerek “HELAL GIDA” çalışmalarımıza destek olabilirsiniz.


  “Sana, kendilerine neyin helal kılındığını soruyorlar. De ki: "Size iyi ve temiz şeyler helal kılındı." Allah'ın size öğrettiğinden öğreterek yetiştirdiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını yiyin ve üzerine Allah'ın adını anın (besmele çekin), Allah'tan korkun. Muhakkak Allah, hesabı çabuk görendir.” Maide,4

  “O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.” Bakara,173

  Son yıllarda global dünyada yükselen bir değer olan İslami düşünce ve takipçilerinin talebi olan İslami Yaşam istekleri aynı zamanda jelatinin de, Helal olma keyfiyetini ön plana çıkatmaktadır. 2 milyara yakın bir nufus olan İslam dünyasına bu ecnebi gıda üretim firmaları ve maalesef bunlara ayak uydurmuş yerli ortakları bu güne kadar Müslümanların bu dini vecibelerini dikkate alan bir üretim yapmamışlardır. Müslümanların bu ihtiyaçlarına, dünyada 30-40 milyon nüfusu bulmayan Musevilere ve bunlardan çok daha az olan vejeteryanlara tanıdıkları hakkın binde birini dahi tanımamışlardır.

  Bugün dünya üzerinde yılda 380 000 ton jelatin tüketilmektedir. Türkiye’nin yıllık tüketimi ise, 2007 yılı için, 4000 ton cıvarındadır. Tüketim her yıl için %8-10 arasında artış göstermektedir. Bu tüketimin tamamı ithal yolu ile karşılanmaktadır. Dünya piyasalarında kg fiyatı 4-6 USD’dan işlem görmektedir. Bu hesaba göre Türkiye ortalama geçen yıl 20 milyon USD’I dışarıya döviz harcamış gözükmektedir.

  Kullanım yerlerine gelince; yoğurtçulukta, peynircilikte, pastacılıkta, şekerlemecilikte, et ürünlerinin muhafazasında, margarincilikte, kozmetikte, ilaç sektöründe yaygın bir kullanım göstermektedir.

  Gerek Müslüman tüketicilerden, gerek jelatin fabrikasını kurmayı düşünen Müslüman müteşebbislerden ve gerekse bu konuda üniversitede proje yapan öğrencilerden gelen istek üzerine eski yazılarımıza ek yeni ve daha kapsamlı bir çalışma yapmayı tasarladık. 24 Şubat 2008 İstanbul’da GİMDES’in gerçekleştirdiği Uluslararası HELAL GIDA 2008 konferansında önemli bir tebliğ sunan Ahmed Satr (Ph.D)’in bu konuda Amerika’da İngilizce olarak basılmış kapsamlı kitabını bize tanıdığı izine dayanarak Türkçemize kazandırmayı uygun gördük.

  Amerika’da, İslamın çeşitli uygulamalarını konu alan 50’nin üzerinde kitap yazmış olan Üstad Ahmed Sakr Bey Helal Sertifika çalışmalarını da ilk başlatan kardeşimizdir.

  Kitap Sipariş Adresi: irtibat@gimdes.org, hbuyukozer@hotmail.com, 0 535 298 08 96


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.96
  Toplam Oy: 32


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.