JAPONLARDA DA HELAL GIDA ve HELAL HİZMETTE YER ALMAK İÇİN BÜYÜK BİR GAYRET VAR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50227154
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  JAPONLARDA DA HELAL GIDA ve HELAL HİZMETTE YER ALMAK İÇİN BÜYÜK BİR GAYRET VAR


  Gönderen:huseyin Tarih: 03/01/2019 04:32
  konferans JAPONLARDA DA HELAL GIDA ve HELAL HİZMETTE YER ALMAK İÇİN BÜYÜK BİR GAYRET VAR

  Japonya bilindiği gibi dev bir sanayi ve ekonomiye sahib olan bir ülke. Helal sertifikalama konusunda Japonya'dan ilk heyet 31/10/2009 tarihinde GİMDES’I ziyaret etmişti. Daha sonra, 2015 Mart ayında, Japon firmalarına Helal sertifikalama sisteminin eğitini verdirmek konusunda faaliyet gösteren bir danışma firmasının yöneticisi GİMDES’i ziyarat ederek Helal Sertifika almak isteyen firmalara toplu olarak Japonya’da veya Türkiye’de bir eğitim programı için görüşmeler yaptı. Daha sonra aynı yıl içinde, Japonyanın devlet dış ticaret kurumunun Türkiye İstanbul’da oluşturmuş olduğu birimin genel müdürü GİMDES’I ziyaret etti.

  Helal yaşam, helal ürün bütün dünyayı sarıyor. Japonya da Helalle yakından ilgilenmek istiyor. Japonya’da ilk defa organize edilen 1. Helal Zirvesi 2015 yıllı Ağustosda Tokyo’da yapıldı. “We Connect Islam and Japan” temalı zirve Halal Development Foundation Japan kurumu tarafından organize edildi. GİMDES de davet edilenler arasında yer aldı ve bir sunum yaptı. Bugün de Japonyanın önemli bir konumunda bulunan HELAL sertifikalama kurumlarından biri olan NAHA Kurumunun Başkanı Dr.Saeed AKHTAR GİMDES’I ziyaret etti. Başkan AKHTAR. 10 yıldır GİMDES’I takip ediyor vr büyük hayranlık duyuyordum. Ziyaretinizi yapmayı çok istiyordum. Nihayet bu arzumu gerçekleştirme fırsatı buldum. Sizin 15 yıl önce başlattığınız çalışmalarınızı, 10 yıl gerinizden başlatan bizleri küçük kardeşiniz olarak Kabul buyurun. Helal ve Tayyib sertifikalama sisteminizdeki ciddiyet, toplumun her kesimine hitap etmeye çalışılan konferans ve seminer çalışmalarınız, Toplumun her kesimine Helal ve Tayyib sertifikalı ürünleri ulaştırabilmek için oluturduğunuz Halal Dunya Marketleri projeniz ve Bilinçli insanlar yetiştirmek için düşündüğünüz Daru’l Helal Medrese projeniz heyecan verici aksiyonlardır ve bize örnek olmaktadır.

  Japonyanın Helal Ürüne Olan İlgisinin Nedenleri

  2020 Yaz Olimpiyatlarının Japonya’da olması sebebi ile Japon devleti, hükümeti ve ticari kurumları ile top yekün bu faaliyetten büyük kazançlar elde edebilmenin hummalı çalışmasına girmiş bulunmaktadır. Şimdiden gıda üreticileri, oteller, restorantlar helal ürün üretme, helal otel ve helal restorant hizmetlerinde bilgilendirme ve eğitim çalışmaları başlatmış bulunmaktadırlar.

  "Hem Japonya'ya gelen Müslüman sayısı arttı. Hem de ekonomik kriz yüzünden Japonların talebi düştü. Ek kaynak bulmaları gerekiyordu. Müslümanlar, yeni bir pazar onlar için. Bu sebeple helal gıdaya olumlu bakıyorlar.” Helal sertifikası alan otellerin de olduğu, Bu otellere ilk önce Müslümanlarla ilgili genel bilgi verildiği, bunun ardından Müslümanlar için helal gıdaların hazırlandığı ve otel odalarında kıblenin yerini gösteren işaretler konulduğu ve namaz vakitlerine ilişkin çizelgelerin verildiği. Japonya genelinde helal gıdaya ilişkin seminerlerin de verildiği Seminerlere, müşterilerine helal gıda sunmak isteyen şirketlerin yanı sıra Müslüman ülkelere helal gıda satmak isteyen firmaların da ilgi gösterdiği bize gelen haberler arasında idi.

  WHC’in de üyesi bulunan NAHA kurumunun Genel Başkanı ile GİMDES başkanı Dr.H.K.BÜYÜKÖZER arasında yapılan, WHC Yönetim Kurulu Başkanı Zafer GEDİKLİ’nin ve ARGE Koordinatörü Dr Majit Elharirinin de hazır bulunduğu, görüşmede GİMDES’in Helal ve tayyib serifikalama sisteminin temel kaynakları, uygulamaları ve bu sistemin bütün insanlar için taşıdığı önem konusunda bilgi alış verişinde bulunuldu. Bu görüşmelerin devam ettirilmesi üzerinde duruldu.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.