İZMİRDE HELAL LOKMA SEMİNERLERİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49735565
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  İZMİRDE HELAL LOKMA SEMİNERLERİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 11/03/2015 13:21
  kadir kadir İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Helal Gıda Semineri Verildi
  İzmir Osman Çınar Ortaokulunda Helal Gıda Semineri Verildi


  Dokuz Eylül Üniversitesi Genç Beyinler Topluluğu ve İzmir GİMDES Gönüllüleri öncülüğünde gerçekleştirilen programda, GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Hayreddin İşbilir tarafından, günümüzde kullanılan gıdaların güvenli olup olmadığı, helal ve sağlıklı beslenmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği, jelatin, kolalı ve gazlı içecekler, cips, mısır çerezi gibi gençlerin özellikle çokça tükettiği gıdalardaki tehlikelerin neler olduğu ile ilgili konular, dini, tıbbi ve biyolojik savaş açılarından delillendirilerek anlatıldı.

  Hayreddin İşbilir, GİMDES’in “MSG (Çin tuzu), Sistein, Jelatin, Aspartam, Sentetik Tatlandırıcılar, Fosoforik Asit, Nitrit – Nitrat Tuzları, M ve D Gliserid ve Gliserol” barındıran ürünlere helal sertifika vermediğini, bunların elde ediliş yöntemini ve kendileri tarafından neden sertifika verilmediğini anlattı. Bu maddelerle ilgili şunları anlattı:

  Çin Tuzu Halk arasında Çin tuzu olarak bilinen MSG’nin obezite ve bağımlılık yaptığından dolayı bizler sertifika vermiyoruz.

  Sistein Bu ürün çok büyük oranda Çin’den ithal ediliyor. Üretiliş şeklini duyunca şok olacaksınız. Berberlerdeki insan saçlarından ve domuz kılından elde ediliyor. Kullandığımız hazır yufkalarda, hamur geliştirme ajanı olarak kullanılıyor. Bu hazır yufkaların kullanıldığı böreklerde, baklavalarda, pizza hamurlarında, ve daha bir çok ürünün hamurunda bulunur.

  Jelatin Hayvanların kemiklerinden ve deri atıklarından elde ediliyor. Burada en büyük tehlike, domuzdan çok fazla elde eiliyor, helal olan hayvanlardan elde edilmek istense domuz kadar elde edilmiyor. Bizim ülkemiz de jelatinin %90’ına yakınını dışarıdan ithal ediyor. Bir araştırma yaptık dışarıdan gelen jelatinlerin %70’ine yakını domuzla karışık. Yumuşak şekerlerin ham maddesi budur, iki bisküvi arasındaki jöle kıvamında olan tatlı şeyin de özü jelatindir. Meyve sularında dahi kullanılıyor. Evde sizler meyve suyu yapınca bulanık oluyor, ama dışarıdakiler bulanık olmuyor. Birçok berraklaştırma kademesinde Meyve suyuna jelatini katıyorlar, o oradaki bulanıklığa sebep olan her şeye yapışıyor ve dibe çöküyor, sonra meyve suyu berrak bir hal alıyor. Çok dikkat etmeliyiz.

  Kullandığınız Mutfak Fırçalarına Dikkat

  Çok göz önünde olan bir konu değil ama gözlemelerimizin, böreklerimizin üzerine yağ ve yumurta sürerken kullandığımız fırçalar domuz kılından üretiliyor. Eskiden daha çoktu şimdi plastik kullananları da görüyoruz. Dikkatli olmalısınız, gerekirse kullandığı fırçaya kadar soracaksınız, eğer sağlıklı ve helal besleneyim diyorsanız.

  İzmir Osman Çınar ortaokulunda da Helal Lokma Anlatıldı

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Yük.Kimyager Timuçin Günesen’in İzmir Osman Çınar ortaokulunda yaptığı etkinlikte, genç neslin beslenme problemleri ve gıdalardaki tehlikeler anlatıldı, programa aileler de ilgi gösterdi gençlere özellikle fast food tarzı beslenmedeki tehlikeler anlatıldı, doğal beslenme konusunda çocuklarına örnek olmaları istendi.

  kadir kadir  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 1


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.