Isparta’da “Helal Gıda ve Sağlıklı Yaşam” Konulu Konferans Düzenlendi..
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" Maide 90-91

Günün Hadisi
"Şüphesiz ki, Allah hem hastalık, hem de onu tedavi için ilacı indirmiştir. Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın." Ebu Davud

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49093157
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Isparta’da “Helal Gıda ve Sağlıklı Yaşam” Konulu Konferans Düzenlendi..


  Gönderen:huseyin Tarih: 19/05/2016 06:17
  konferans Isparta’da “Helal Gıda ve Sağlıklı Yaşam” Konulu Konferans Düzenlendi..

  11 Mayıs 2016 Çarşamba günü Isparta Halk Eğitim Merkezi’nde Halal Dunya Marketleri Isparta Şubesi’nin organize ettiği “Helal Gıda ve Sağlıklı Yaşam” konulu konferans saat 20:00 de gerçekleşti. GİMDES adına Konferansa, GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Gıda Yük. Mühendisi ve Başdenetçi A.Hayreddin İşbilir katıldı. Halal Dunya Marketleri Isparta Şube sahibi Ahmed Çelik, Isparta Tabldot Genel Müdürü Şükrü Kazak, Vitamin Dondurma Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Aktaş ve 100 kadar katılımcının bulunduğu konferans, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Gıda Mühendisi ve Başdenetçi A.Hayreddin İşbilir, Helal Tüketimin ehemmiyetinden, yaşantımıza ve ibadetlerimize olan etkilerinden kısaca bahsettikten sonra Helal Sertifikanın nasıl verildiğini, sertifika verildikten sonra bu Helal’in nasıl güvence altına alındığı ve hangi yöntemlerle denetlendiğini ayrıntılarıyla anlattı. İşbilir, Helal Sertifika verilmesi sonrası firmalar eğer majör bir hata yaparsa; sertifikanın iptal edildiğini, 5 yıl aynı firmaya tekrar sertifikalama yapılmadığını ve GİMDES basın yayın organlarında 1 sene boyunca deklare edildiğini söyledi. İşbilir, piyasada hazır olarak satışa sunulmuş gıdaların, kozmetik ve temizlik ürünlerinin, kişisel bakım ürünlerinin ve ilaçların içerisinde; domuz, köpek, kedi, insan parçaları ve alkol zerrelerinin nasıl kılık değiştirerek karşımıza çıktığını ve tükettiğimizi detaylarıyla anlattı.

  İşbilir, bu konferansı dinleyenlerin mesuliyetlerini hatırlatmak amacıyla şöyle bir misal verdi: nasıl ki, su yokken ve ibadet yapılması gerektiğinde zaruret olduğu için temiz bir toprak ile teyemmüm alınır ve bu abdest ile ibadetler yapılabilir. Fakat ne zaman su gelir veya su geldiği haberi duyulursa zaruret durumu kalktığı için teyemmüm bozulur ve artık su ile abdest alınması gerekir. Aynen bu misal gibi, zaruret dolayısıyla tükettiğimiz; peynir, yoğurt, tavuk, un, gibi ürünlerde ve hatta çikolata ve bisküvi gibi zaruri olmayan ürünlerde dahi artık Helal Sertifikalı olanlar çokça ve yaygınca mevcut. Artık su geldi teyemmüm bozuldu. Halen teyemmüm ile duruyorsak hata üzere olduğumuzu unutmayalım dedi İşbilir.

  Ardından İşbilir, katılımcıların sorularını cevaplayarak Konferansı tamamlamış oldu.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 1


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.