İRFAN DERNEĞİ HELAL GIDA PANELİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İçinizde hayra çağıran,iyiliği emredip,kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtluşa erenlerdir." Al-i imran 104

Günün Hadisi
"Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır." Ebu Davud-Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47198218
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  İRFAN DERNEĞİ HELAL GIDA PANELİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/02/2012 21:01
  konferans İRFAN DERNEĞİ HELAL GIDA PANELİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ

  İrfan Eğitim Kültür Araştırma ve Yardımlaşma Derneği Helal Gıda Panelini gerçekleştirdi. Hayrat Vakfı İzmir Temsilcisi araştırmacı yazar Kudret Uğur’un yönetici olduğu panele GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer ve GİMDES Yönetim Kurulu üyesi Gıda Mühendisi Ali Kaygısız konuşmacı olarak katıldı. İzmir Tepekule Kongre Merkezi’nde 12 Şubat 2012 pazar günü saat 13 00'de gerçekleşen Helal Gıda Paneline çok sayıda davetli katıldı. …


  İrfan Derneği başkanı Ahmet Durgun’un konuşması ile başlayan panelde Helal Gıdanın önemine değinilirken yiyecek ve içeceklere hangi katkı maddelerinin katıldığı belirtildi. İrfan Derneği başkanı Ahmet Durgun yaptığı konuşmasında ailelerin ve kurumların ilgisini Helal Gıda’ya çekmek istediklerini belirtti. Durgun “Her insan hem maddi hem manevi olarak sıhhatli olmayı arzu eder. Bu açıdan gıdanın hayatımızı doğrudan etkilediğini ve helâl gıdanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

  Helâl gıda ile ilgili çok az sayıda yapılan programların sayısını arttırmak ve halkımızı böylesine önemli bir konuda bilinçlendirmek amacı ile bu programı gerçekleştiriyoruz. Toplumun lokomotifleri olan manevi büyüklerimiz, yenilen her lokmanın hayata olan tesirini bildikleri için kazançlarına ve gıdalarına dikkat etmiş bize de tavsiye etmişlerdir. İrfan Derneği olarak Helal Gıda konusunda vatandaşlarımızdan çok sorular alıyoruz. Bu sebepten dolayı Helal Gıda ile ilgili bir panelin ihtiyaç olduğunu düşündük ve bu paneli gerçekleştirdik. Bizler sağlıklı nesillerin yetişmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

  İrfan Derneği Başkanı Ahmet Durgun’un konuşmasının ardından AK Parti İzmir 2. Bölge Milletvekili Hamza Dağ selamlama konuşması yaptı. Dağ yaptığı konuşmasında “Helal Gıda ile ilgili yaptığınız bu panelden dolayı İrfan Derneği’ni tebrik ediyorum ve çalışmalarının devamını diliyorum.” dedi.

  Hayrat Vakfı İzmir Temsilcisi Kudret Uğur “Allah’ın Yasakladığı Bir Lokma İnsanı Cennetten Çıkardı”

  Panel yöneticisi Hayrat Vakfı İzmir Temsilcisi Araştırmacı Yazar Kudret Uğur Helal Gıda’nın manevi kazançlarını ve Helal Gıda’ya önem verilmediği takdirde uğranılacak manevi zararları dile getirdi. Hayrat Vakfı İzmir Temsilcisi Kudret Uğur “Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de bize derki “Ey iman edenler. Size verdiğimiz rızıkların helal olanlarından yiyin.” Evet. Rabbimizin yaratmış olduğu her bir nimet bizim rızkımız. Fakat o rızkın yenmesinde bizler bir emir nispetinde serbest, emir olmazsa veya yasaklanmışsa o nimetin yenmesinde iznimiz yok. Nimeti iki şekilde ele alırsak birincisinde yenmesi maddi ve manevi olarak bizi zarara sokan yani alkol gibi domuz eti gibi yiyecek ve içecekler vardır. Birde maddeten zararlı olmadığı halde yani helal olduğu halde kazanma cihetiyle haram olan nimetler var. Yani haram bir para ile alınmış bir nimet haram olur.

  Bizler belirli bir çizgi ve kurallar içerisinde yaşamak zorundayız. Bu dünya hayatında da geçerlidir. Kırmızı ışıkta durur, yeşil ışıkta geçeriz. Bir şeyin haram yada helal olması Allah’ın emrine bakmaktadır. Helal kıldığı nimetlerde bile o nimetlere yaklaşırken doğru yöntemler ile yaklaşmamızı emreder. Bizlerin bu dünya aleminde bulunması bile bir lokma ile alakalı. Hz. Adem (a.s.) yediği bir lokma yüzünden yani Allah’ın emri dışında hareket ettiği için cennetten çıkarıldı. Allah’ın emri dışında yenilen bir lokma insanı cennetten çıkardı. Bu elma ağacının cennette olmasından dolayı maddi hiçbir zararı yoktu fakat Allah yasaklamıştı. Yediğimiz lokmalara dikkat etmeliyiz, bir seferden bir şey olmaz dememeliyiz.” dedi.

  Büyüközer “Maneviyat İle Birebir Alakalı Olan Bu Vücudumuza Haram Lokmaları Yerleştirirsek Helal Yaşama Adapte Olamayız”

  Panel konuşmacısı GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer konuşmasında helal yaşam sistemi, helal lokma, modernite ve helal gıda, Dünyada helal gıda arayışları, Türkiye’de helal gıda arayışları, GİMDES faaliyetleri, helal sertifikalı ürünlerin ekonomik potansiyeli, Türkiye’de helal sertifika ve helal sertifikalamanın önündeki çakıl taşları konularına değindi. Büyüközer “Helal yaşam sistemi Allah’ın insanlar için koyduğu kurallar dairesinde yaşamalarını gerektiren bir sistemdir. İnsanlar doğumlarından ölümlerine kadar Allah’ın istediği standartları uygulamak zorundadırlar. Şeytan ve nefsinde elinde bulundurduğu şer güçleri bizim bu konuya ağırlık vermemizi engellemeye çalışıyor ve toplum ne yapacağını bilemez duruma gelmiş.

  100 yıl önce ise daha dengeli bir toplum vardı. O zamanın önderleri Kur ’ani bir hayata insanları yönlendiriyorlardı. Bunlar için kurumlar açmışlardı. Fakat şer güçleri bir gecede o kurumların hepsini kapattılar. Halada o şer güçleri bu toplumu nasıl bozabilir derdindeler. Bu sıkıntılar içerisinde biz helal yaşamı tekrar aramak zorundayız. Helal yaşam sistemini kalbimize, vücudumuza, benliğimize oturtabilmek için mutlaka helal lokma problemini çözmek zorundayız. Helal yaşam sisteminin en önemli halkası helal lokmadır. Eğer helal lokmayı sorununu çözemez isek toplumu helal yaşam sistemine getiremeyiz. Maneviyat ile birebir alakalı olan bu vücudumuza haram lokmaları yerleştirirsek helal yaşama adapte olamayız.” Dedi.

  Kaygısız “GİMDES En İnce Ayrıntısına Kadar Ürünleri İncelemektedir”

  Panel konuşmacısı GİMDES Yönetim Kurulu üyesi, Gıda Mühendisi Ali Kaygısız büyükbaş hayvanların ve kanatlı hayvanların kesimleri, renklendirici ve koruyucu maddeler ile ilgili görsel bilgiler verdi. GİMDES’in denetim mekanizmasını anlatan Kaygısız “GİMDES sertifika verdiği firmalara yılda en az 2 defa habersiz baskın yapıyor. Tabi dediğimiz gibi en az, bu daha da fazla olabiliyor. Sertifikası iptal edilen firmaları sitemizde duyuruyoruz. Denetimler en ince ayrıntısına kadar yapılır. Sertifika verilen firmaların ürünleri raftan alınarak denetimleri yapılır. Eğer ki bir firmada haram olacak tarzda bir uygunsuzluk görürsek verilen sertifika geri alınır ve 5 yıl boyunca sertifika verilmez bu firma GİMDES’in kendi yayın organlarında neşredilir.” dedi.

  Panel konuşmalarının ardından panele dinleyici olarak katılan gıda firmaları yöneticileri ve vatandaşların sorularına cevaplar verildi.

  konferans konferans

  konferans konferans

  konferans konferans

  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 20


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.