KANAYAN YARAMIZ: HELAL VE TAYYİB BESLENME
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705506
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KANAYAN YARAMIZ: HELAL VE TAYYİB BESLENME


  Gönderen:huseyin Tarih: 06/02/2021 10:30
  cuma-mesajı KANAYAN YARAMIZ: HELAL VE TAYYİB BESLENME

  Es selamu aleykum ve rahmetullah ve berekatuhu,

  Bu satırları size yazarken sadece belirli bir kurum üzerinden değil, derdi olan basit bir vatandaş, bir müslüman olarak yazıyoruz.

  Öncelikle bu gurbet diyarında biz müslümanlar uğruna çaba gösterdiğiniz için Allah sizlerden razı olsun. Gerek çocuklarımıza verilen dini eğitimler, gerek gençlerimize verilen eğitimler, gerek yetişkinler için düzenlenen eğitimler ve faaliyetler olsun acem diyarında müslümanlar için verdiğiniz uğraş, gösterdiğiniz çaba takdire şayan. Bahsettiğim gibi özellikle yurtdışında camilerimizin, din görevlilerimizin ve onlarin düzenlediği faaliyetler daha çok önem kazanıyor. Camilerimiz Ümmeti Muhammed’in toplandığı merkezi bir yer olmasından dolayı hayatımızda önemli bir fonksiyon icra ediyor. Ancak şahsi olarak kalbimizde kanayan bir yarayı sizinle paylaşmaktan kendimizi alıkoyamadık.

  Camilerimizde biliyoruz ki kantinlerimiz mevcut. Çocuklarımız, gençlerimiz ve büyüklerimiz boş zamanlarında buradan yiyeceklerini alıyorlar. Bu kantinlerde bir çok kez Helal & Tayyib olduğu belli olmayan, hatta Helal & Tayyib olmadığı neredeyse kesin olan (misal içinde jelatin bulunan jelibonlar) şekerler mevcut. Allah’ın evinde çocuklarımızın her şeyi öğrenirken Helal & Tayyib yemek yemesini öğrenmemesi ve uygulama açısından da camilerin eksik kalması bizi derinden üzüyor.

  ‘‘Ey insanlar, bütün yeryüzündeki nimetlerimden Helal ve Tayyib olmak şartıyla yiyin; fakat şeytanın adımlarına uymayın! Çünkü o sizin açık bir düşmanınızdır.’’ (Bakara Suresi 168. Ayet)

  "Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların Tayyib olanlarından yiyin; eğer sadece O’na kulluk ediyorsanız, Allah’a şükredin. O’na karşı diliniz, bedeniniz ve malınızla, kulluk borcunuz olan şükrü yerine getirin." (Bakara Suresi 172. Ayet)


  Helal ve Tayyib gıda, bir Müslümanın olmazsa olmazı, onun îmânî bir meselesidir. Bu kadar önemli bir konuya dikkat edilmemesi bizim için maalesef üzüntü verici bir olay. Ama; «Zararın neresinden dönersek kârdır» hesabıyla bu konuyu size hatırlatmayı bir borç bildik.

  Helal ve Tayyib Yaşam Sistemi ihtiyacı, Müslümanların (hatta bütün insanların) en kutsal tüketici haklarıdır. O yüzden sizlerden istirhamımız (Diyanet Vakfı) olarak bu konuda adımlar atmanız, Helal & Tayyib kantinler oluşturmak için projeler üretmeniz. Bu konuda kendi adımıza düşünecek olursak ilk atılacak adımlardan biri camilerimizdeki kantinlerimizde nelerin satın alındığını tespit etmek, bunların ne kadarının Helal & Tayyib olduğunu araştırmak, mümkün mertebe satılacak olanların güvenilir ve tarafsız bir sertifika kurumu tarafından sertifikalı ürünler ile doldurmak (mesela GİMDES sertifikalama kurumu) en doğru başlangıç noktası olacaktır, diye düşünüyoruz.

  Bunun yanı sıra sadece mevcut kantinleri değiştirmek yetmez zannımızca. Mevcut ortamı temizleyip, düzenledikten sonra çocuklara ve yetişkinlere bu konuda bilgiler verilmesi gerekiyor. Mesela çocukların eğitim müfredatına eklenebilir. Çocukların dini eğitiminde bunu anlatırken, gençlere ve yetişkinlere bu konularda konferanslar düzenlenmeli, eğitimler verilmeli.

  Yukarıda belirttiğimiz konular ile ilgili size canı gönülden destek olmak isteriz. Bizler GİMDES Hollanda gönüllüleri olarak kişileri Helal & Tayyib beslenme hakkında bilgilendirme konusunda çalışmalar yapmaktayız. Sertifikalı ürünlerin varlığını tespit etmekteyiz, bilgilendirici konferanslar/eğitimler sunmaktayız ve çocuklarımıza bu konuda eğlenceli bir şekilde workshop (oyun günü) organize etmekteyiz. Bu konuda daha fazla detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bundan büyük memnuniyet duyarız.

  Saygılarımızla, GİMDES Hollanda gönüllüleri   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.