FİRMALAR GİMDES’İN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI İLE İHRACAT HACIMLARINI BÜYÜTTÜ MÜ?…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49777171
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  FİRMALAR GİMDES’İN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI İLE İHRACAT HACIMLARINI BÜYÜTTÜ MÜ?…


  Gönderen:huseyin Tarih: 07/11/2014 11:52
  kadir FİRMALAR GİMDES’İN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI İLE İHRACAT HACIMLARINI BÜYÜTTÜ MÜ?…

  Gelin bunu çeşitli sektörlerden birer örnekle Firmaların yetkililerinden irdelemeye çalışalım.

  Hamidiye Kaynak Suları Şirketin Kalite Müdürü muhterem Necdet ÇETİN “GİMDES’in helal logosunu tüm ihraç ürünlerimizde kullanıyoruz ve bu bize çok ciddi fayda sağlıyor.”

  Süt Ürünleri Üreticisi KAANLAR’dan Pazar. Sat. ve İş Geliş. Grup Müdürü Abdurrahman KAAN, GİMDES Helal sertifikaları ile 32 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, bu yıl 13 milyon lira ciro hedeflediklerini açıkladı.

  Yörsan A. Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ayhan ÖDEKBAŞ, “GİMDES’e teşekkür ediyorum. Biz helal sertifikasının yurtdışında ne kadar önemli olduğunu, fuarlarda ürünlerimizin gördüğü inanılmaz talebe bakarak anladık.”

  Gülsan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Bekir GÜLDÜOĞLU, “Türkiye’de GİMDES Helal belgesini alan ilk firma olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti”

  Sunar Grup CEO’su Hüseyin ÇOMU, “Müşteri portföyümüzün GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikası ile pozitif yönde değiştiğini ve satışlarımızın arttığını gözlemledik ”

  İlk firmamız Hamidiye Kaynak Suları olsun ve Şirketin Kalite Müdürü muhterem Necdet ÇETİN beyin sözlerine kulak verelim: Bir resmi kurumun 2013 yılındaki sempozyumunda bu konuda neler söylemiş?

  “Dış ticaret birimimiz Müslüman ülkelerle ihracat kapasitemizi artırdıkça bizden helal sertifikası sorulmaya başlandı. Sertifikanın nasıl alındığını, Türkiye’de mevcut olup olmadığını bilmiyorduk o dönemde. Satış müdürlüğümüz bu konuda araştırma yaptı ve yoğunlaşan talepler üzerine sertifikayı almaya karar verdik. 35 ülkeye ihracatımız var. Bunların %80’i Avrupa Birliği ülkeleri ve hassasiyet gösteren ülkeler bu ülkeler aslında. Bu ülkelerde yaşayan etnik müslümanlar bu sertifikayı talep ediyor. AB pazarının bu segmenti ciddi bir açılım sergiliyor. Bundan sonra bu kitlelere ürün satabilmek için gıda ürünlerinde helal logosu şart.

  2011 yılı başında helal sertifikası edinmek amacıyla GİMDES’e başvurduk. Merak ediyorduk firmamıza suyun helalliği ile ilgili ne soracaklarını. Bu teftişlere bizzat iştirak ettim. Suyun geçtiği bir dizi işlem var. Teftiş hem bu aşamaları hem kullanılan tüm hammaddeleri kapsadı. Hepsinden geçtik. Ancak tek bir nokta çıktı: filtrasyon işleminde kullanılan membran sisteminin içerdiği gliserinin kökeni. Gliserin hem hayvanlardan hem bitkisel yollarla elde edilebilen bir bileşiktir. İthalatçı firmaya sorduk, onlar yurtdışındaki imalatçı firmaya sordu. Uzun çabalar sonucunda sistemimizde kullanılan gliserinin bitkisel maddelerden imal edildiğini öğrendik. Bu hayvansal da olabilirdi. GİMDES’in helal logosunu tüm ihraç ürünlerimizde kullanıyoruz ve bu bize çok ciddi fayda sağlıyor. Helal sertifikası bilinirlik ve güvenilirlik sağlıyor. Helal logosunun tanınırlığı arttıkça bu direkt sertifika sahibi ürünlere yansıyor.”

  Bugün 2014 Hamidiye’nin hem müşteri ülke sayısı artmış hem ihracat miktarı artmış durumda.

  Yine aynı sempozyumda konuşma yapan Yörsan A. Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ayhan ÖDEKBAŞ’a kulak verelim:

  “Bugün geldiğimiz noktada 500 kalem ürünümüz var ve dünyaya satıyoruz. Fakat bir baktık ki bir şey eksikti. Dünya ile rekabet edebilmemiz için, rakiplerimizden bir daha önde olmak için, her biri altın değerinde sertifikalar içinde altın bir anahtar olarak gördüğümüz helal sertifikası eksikti. Helal sertifikası ile yapmış olduğumuz temiz üretimi belgelendirdik. GİMDES’ten aldığımız sertifika değer kattı ve kendilerinden çok şey öğrendik.

  Yurt dışına fuarlara gittiğimizde, ürünlerimizi satmak istediğimizde ürünlerimizin helalliği sorgulandı. Sadece ürünlerin değil ambalaj malzemelerinin helalliği sorgulandı. Araştırınca gördük ki Avrupa’dan aldığımız bazı ambalaj malzemeleri bizden önce helal sertifikası almıştı. Biz bu altın anahtara sahip olduktan sonra Malezya’ya giren ilk süt ürünleri firması olduk. Uzakdoğu’daki helal gıda fuarlarına katılım sağlamaya devam ediyoruz. Uzakdoğu’da çok büyük bir Müslüman nüfus ve bu nüfusun talepleri var. Ürünlerimiz saygı görüyor. Bu kalite helal sertifikasıyla taçlandığında Türk ürünleri koşulsuz kabul görüyor. Türkiye’deki tüm firmalara helal sertifikası almalarını tavsiye ediyoruz.

  Bizim bir ürünü, bir gıdayı kendi başımıza helal mi diye sorgulamamız çok zor. Bunun için bir bilirkişiye ihtiyacımız var. Bu bilgiye tam sahip olmuş bir heyete ihtiyacımız var. Onların nezaretinde bir üretim yaparsanız temiz ve helal diyebiliyorsunuz. Bu anlamda GİMDES’e teşekkür ediyorum. Biz helal sertifikasının yurtdışında ne kadar önemli olduğunu, fuarlarda ürünlerimizin gördüğü inanılmaz talebe bakarak anladık. Türk halkının da helal sertifikasının ne demek olduğunu anlamaya ihtiyacı var. Biz bu konuyu her platformda dile getirmeye çalışıyoruz. İnsanlar yediği peynirin, yoğurdun içinde ne olduğunu bilmesi lazım. Oysaki şu an tüketicinin odaklandığı ilk nokta fiyat. Ancak doğru üretim yaptığınızda her şey fiyat değil. Kaliteli olduğunuzda ve insanlar bu nedenle size güven duyduğunda ürünleriniz zaten satıyor.

  GİMDES yetkilileri tarafından oluşturmuş oldukları helal standartları esas alınarak, fabrikamızda mal kabulden bitmiş ürüne kadar her aşamada helal kuralları, gıda güvenliği, temizlik ve hijyen kuralları dikkate alınarak gerekli incelemeler yapılmış ve denetim gerçekleştirilmiştir. Konusunda uzman denetçilerce yapılan denetim sonrasında Yörsan ürünleri Helal Gıda Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Üretmekte olduğumuz ürünlerin helal gıda üretim koşullarına uygunluğu firmamıza yapılan haberli ve habersiz denetimlerle de sürekli izlenmekte ve kontrol edilmektedir. Yine zaman zaman GİMDES tarafından piyasadan habersiz ürün numuneleri alınmakta ve ürünümüzün ilgili standartlara uygunluğunun teyidi için analize gönderilmektedir.

  Süt Ürünleri Üreticisi KAANLAR’dan Pazarlama Satış ve İş Geliştirme Grup Müdürü Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin helal gıda konusunda daha aktif rol alması gerektiğini vurguladı firma olarak 32 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, bu yıl 13 milyon lira ciro hedeflediklerini açıkladı.

  Kaan, firma olarak sağlıklı üretim ve tüketim konusunda gösterdiği hassasiyetlere dikkat çekerken, değerlendirmede sektörün dinamiklerini aktarırken Türkiye’nin ‘Helal Gıda’ konusunda halkın bilinçlenmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

  Abdurrahman Kaan, “Firma olarak 32 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ortadoğu ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler’de önemli bir ağırlığımız var” dedi. Kaan, “Japonya’dan Amerika’ya, Hong Kong’tan Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada ihracatımız var. Mısır, Fas, Kuveyt, Irak, Lübnan ve Suudi Arabistan’da daha aktifiz. 2013 yılında 8 milyon liralık ihracat cirosu yaptık. Bu yıl bu rakamı 13 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz.

  Sektöründe ilk helal markalı meyve suyu MEYSU Türkiye’nin ilk meyve suyu markalarından Meysu, bir ilke daha imza attı. Meysu, üretim süreçlerinde yaptığı köklü reformlarla, Türkiye’de ‘Helal’ belgesini almaya hak kazanan ilk meyve suyu markası oldu. Uluslararası Helal Konseyi tarafından akredite edilen GİMDES tarafından verilen belge ile Meysu markalı vişne, şeftali, kayısı, portakal, karışık nektar çeşitleri artık ‘Helal’ belgeli.

  Gülsan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu, helal gıda atılımıyla birlikte ihracatta büyük hedefleri olduğunu belirterek, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 40 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Güldüoğlu, meyve suyu sektöründe Türkiye’de GİMDES Helal belgesini alan ilk firma olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Güldüoğlu, aldıkları belgeyle daha önce girmekte zorlandıkları Arap ülkelerine de ürün ihraç etmenin yolunun açıldığını belirtti.

  Meysu, alınan helal gıda belgesi sayesinde, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Katar ve Irak gibi Arap ülkeleriyle birlikte Uzakdoğu’daki Endonezya ve Malezya’ya meyve suyu ihraç etmeyi hedefliyor. Irak’la görüşmeleri tamamlayan Meysu, önümüzdeki günlerden itibaren ihracata başlıyor. Türkiye’de helal gıda belgesine gereken önem verilmediğinin altını çizen Bekir Güldüoğlu, “İslam ülkeleri, ürünün ve hammaddesinin helal olup olmadığı konusunda çok hassas. En küçük tereddütleri olan gıdayı kesinlikle tercih etmiyorlar. Biz aldığımız bu belgeyle öncelikle insanların ön yargılarını kırmış olduk. Zaten standartlara uygun üretim yapıyorduk ama bunu aldığımız belgeyle de tescillemiş olduk” diyor.

  Gülsan Gıda, Meysu üzerinden aldığı helal gıda sertifikasıyla kapasitesini yüzde 40 arttıracak. 45 ülkeye fiili ihracat yapan Gülsan Gıda helal gıda sertifikasıyla ülke sayısını 60’a çıkarmayı, cirosunu yüzde 15 arttırmayı hedefliyor. Güldüoğlu, “Yıllık 150 bin ton olan meyve suyu üretim kapasitemizi 2014 yılında yüzde 40 arttırarak 210 bin tona çıkartacağız, yüzde 15 olan ihracatımızı da yüzde 25’e çıkartacağız. Ayrıca helal gıda belgesi sayesinde oluşturduğumuz yeni pazarlar bize önemli referans olacak” diye konuştu.

  Sektörünün İhracaat devi Sunar Grup; Sunar Grup,GİMDES Helal Sertifikası ile 4 kıtada 70'i aşkın ülkeye kendi markasıyla ihracat yapmaktadır.Sunar Grup sertifikalı ürünleri ile Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük gruplarından biri olmayı hedeflemektedir.

  Sunar Grup, ihracat pazarlarını GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikası ile genişletti.

  80 ülkeye ihracaat yapmayı hedefleyen Sunar Grup, 2012 yılında Türkiye’nin ihracat devleri listesinde de yer almıştı. GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikası ile dünyanın dört bir yanına ihracat yapan bir sanayi grubu olarak sektöründe yer almaktadır.Sunar Grubun Fransa, Almanya Balkan ülkeleri tamamında Hollanda, Belçika ve Norveç, Finlandiya ve İsveç’de sertifikalı yağları satılmaktadır.

  Sunar Grup CEO’su Hüseyin Çomu, ürünlerinin mevcut pazarlardaki payını olabildiğince artırmanın yanı sıra yeni pazarlara açılmanın gerekliliğine inandıklarını söyledi. İhracatta markalaşma stratejisini benimsediklerini vurgulayan Hüseyin Çomu, özellikle komşu ülkelerde marka yatırımları ile pazarlama faaliyetleri yaptıklarını da kaydetti. Helal gıda sertifikasının da ihracatta önemli unsurlardan biri olduğuna dikkat çeken Çomu, şunları söyledi:

  “Günümüzde ‘Yerel düşün, küresel hareket et’ anlayışı hakim. Biz de bu anlayışa uygun hareket ediyoruz. Örneğin; ihraç pazarlarımız arasında yer alan Güney Doğu Asya’daki Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkeler ve Avrupa ülkelerindeki etnik pazarlar, helal sertifikasına oldukça önem veriyorlar. Bizde bu durumu görüp helal sertifikası aldık. Türkiye’de ilk kez helal sertifikasını alan bitkisel yağ firması olduk. Müşteri portföyümüzün GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikası ile pozitif yönde değiştiğini ve satışlarımızın arttığını gözlemledik ”diye açıklamalarda bulundu.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.