RAMAZANDA DİKKAT EDECEĞİMİZ BAZI TAVSİYELER
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49775740
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  RAMAZANDA DİKKAT EDECEĞİMİZ BAZI TAVSİYELER


  Gönderen:huseyin Tarih: 22/06/2015 08:26
  halal dunya RAMAZANDA DİKKAT EDECEĞİMİZ BAZI TAVSİYELER

  Ramazan ayında, şartları oluştuğu zaman müslümanların en önemli ibadeti, bilindiği gibi, oruçtur. Bu ibadeti sağ salim tamamlamak için maddi ve manevi şartlara riayet etmek gerekir. İslam dini, ibadeti kişilerin arzu ve ihtiyarına bırakmamış, onu birtakım kurallara bağlayarak düzende tutulmasını sağlamıştır. Özellikle farz ve vacip olan ibadetler belli şartlar içine alınıp sınırları belirlenmiş ve insanların onlarda bir fazlalık veya eksiklik yapmasına izin ve imkan verilmemiştir. Sünnet olan ibadetler de birtakım kurallara bağlanıp uygu¬lama yöntemleri tayin edilmiş ve Rasulüllah (s.a.v.)'ın belirlediği ölçü ve prensiplere bağlı kalanlar büyük ecirlerle müjdelenirken, bağlı kalmayanların muahaze edilecekleri haber verilmiştir..

  Oruç konusunda da birçok önemli ve uyulması gerekli olan şeyler vardır. Şüphesiz iftar ve sahurun ayrı bir yeri ve anlamı her zaman söz konusudur. İşte! Ramazana girdik 4 gününü de geride bıraktık. Bu yıl da sıcak havada oruç tutacağımızı hatırımızdan çıkartmayalım, mümkün mertebe az etkilenmemiz için uzmanlar öneriler sunuyor. Bu önerileri sizin için özetliyerek sunuyorum: Oruç tutanların sağlıklarına dikkat etmeleri ve sıcak havadan daha az etkilenmeleri yönünde şu uyarılarda bulunuyorlar: "Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün iftar sahur arası bölümünde iftar öğününü zamanında ve yeterince yapmak ve sahur öğününü atlamamak gerekir.

  Ebu Said el-Hudri (r.a)’ın rivayetine göre Resul-i Ekrem Efendimiz(s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  “Sahur yemeğinde bereket vardır. Bir yudum su bile içecek olsanız sahura kalkmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü sahura kalkana Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.” (Müsned, 3:44)

  Sahura kalkmak iki türlü berekete vesiledir. Birisi, sahur yemeğini yiyen insanın gündüz oruç sıkıntısını çok daha az çekmesi, oruca dayanıklı olmasıdır. Böylece Cenab-ı Hak onun rızkına, yediklerine bereket, bolluk ihsan eder. Diğeri de, seher vakti uyanık kalmakla insan, ibadete, duaya ve zikretmeye fırsat bulur. Çünkü sahura kalkamayacak olsa o bereketli saatleri uyku ile geçirecek, dolayısıyla manevî hissesi az olacaktır.

  Hadisteki teşvik bu iki noktanın sağlanması açısından önem taşır. İftar ve sahuru değerlendirirken ifrat ve tefrikten uzak durulmalıdır. Ne dengeli beslenmeyi bir kenara itmek, ne de aşırı beslenmeyi öne çıkarmak olmaz. Çünkü bu beslenme tarzı ya açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olur veya aksine eğer sahur öğünü ağır yemeklerden oluşursa gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artar. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalıdır.

  Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, çok az miktarda tam tahıllı ekmek gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir. Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi, aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerle hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da iftar sofraları için hazırlanan yiyecekler ve bunların tüketim miktarlarıdır.

  İftar sofralarında ekseriya bir insana yetecek yemeğin bir kaç kat fazlası bulunabilmektedir. İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan, kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin, doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır.

  Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu bayılma, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Günde ortalama en az 2-2,5 litre su içmeye, bununla birlikte ramazan ayında sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve sebze suları, sade soda vb. sık sık tüketmeye özen gösterilmelidir. Çok sıcak havalarda aşırı beden hareketi yapılması durumunda vücuttan su ve tuz kaybı daha da artar. Bu gibi durumlarda tuzlu ayran içilmesi önerilir.

  Çocuklar sıvı-elektrolit dengesine daha duyarlı oldukları için çok daha dikkatli ve tedbirli davranılmalıdır. Çocuklar su ihtiyaçlarını farketmeyecekleri ve ifade edemeyecekleri için sık sık kaynatılmış ve soğutulmuş su içirmekte fayda vardır."

  ORUÇ TUTANLAR İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

  Oruç tutarken yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra birer kısa aralıklarla her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenin.Yemeklerinizi hızlı yemekten kaçının, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yiyin. Sahur öğününüzü atlamayın. Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, çok az olmak şartıyla tam tahıllı ekmek gibi yiyeceklerden oluşan hafif bir kahvaltı yapabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir.

  İftara hurma, peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlayıp 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edebilirsiniz. Hem enerji veren hem de kan şekerini dengeli bir şekilde yükselten besinler mesela, beyaz ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna vb. tercih edin. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine az miktarda sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlıları tercih edin.

  Susama hissi duymasanız bile iftarla sahur arasında sık sık su için. Suya ek olarak kafeinli içecekler ve gazozlardan uzak durun. Bunların yerine de süt, ayran, sade soda, taze sıkılmış meyve sebze suları, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edebilirsiniz.

  Yemekleri pişirme yöntemlerinin de önemli olduğunu unutmayın. Özellikle haşlama, fırın, buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle hazırlanan yemekleri tercih edin. Kavrulmuş, kızartılmış ve tütsülenmiş yemeklerden uzak durun.

  İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmak, sindirime yardımcı olacaktır. Blhassa yatzı namazlarınızı teravih namazları ile renklendirin. Hem ibadet hazzı ve sevabı kazanır, hem sağlık kazanırsınız. Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için sıvı alımına dikkat edin. Ek olarak, yemeklerde lif oranı yüksek yiyecekler (kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, hoşaf ve kompostolar, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edebilirsiniz. Bütün bu tercihlerinizde mutlaka güvendiğiniz bir Helal Sertifikalama kurumun kontrolundan geçmiş ürünleri tercih edin

  Konumuzla İlgili bazı Hadis-I şerifler

  İbn Ömer (r.a.) den yapılan rivayete göre, adı geçenin şöyle dediği tesbit edilmiştir: "Peygamber (s.a.v.) Efendimizden duy¬dum, buyurdu ki: "Gece gelip, gündüz arkasını dönüp git¬tiğinde ve güneş de ufukta batıp kaybolduğunda, artık oruçlu gerçekten iftar etmiş olur."

  Ebu Hüreyre (r.a.)dan yapılan rivayete göre, Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Aziz ve Celil olan Allah buyuruyor: "Benim kullarımın yanımda en çok sevileni, iftarı acele edenidir."

  Sehl b. Sa'd (r.a.) den yapılan rivayete göre, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur: "İnsanlar iftarı acele ettik¬leri sürece hep hayır içinde olacaklardır."

  Enes (r.a.) den yapılan rivayete göre, adı geçen şöyle demiştir: "Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz, (akşam) namazını kılmadan önce birkaç yaş hurma ile iftar ederdi... Yaş hur¬ma bulamayınca kuru hurmalarla iftar ederdi. Kuru hurma da bulamayınca birkaç yudum su içerdi."

  Selman b. Amir ed-Dabbiy (r.a.) den yapılan rivayete göre, Rasulüllah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Sizden biriniz iftar edeceği zaman, hurma ile iftar etsin; onu bulamadığı tak¬dirde su ile iftar etsin; çünkü su temizleyicidir."

  Muaz b. Zühre'den yapılan rivayete göre: Peygamber (s.a.v) Efendimiz iftar ettiğinde şöyle dua ederdi: "Allah'ım! Senin için oruç tuttum ve senin rızkın üzere iftar ettim."

  Ebu Zer (r.a.) den yapılan rivayete göre, adı geçen şöyle haber vermiştir:"Peygamber (s.a.v.) buyurdu ki: "Ümmetim sahuru (vaktin sonuna doğru) geciktirdiği ve iftarı da acele ettiği sûrece hayır üzere olacaktır."

  Enes (r.a.) den yapılan rivayete göre, Peygamber (s.a.v.) Efen¬dimiz şöyle buyurmuştur: "Sahura kalkıp (birşeyler) yeyin. Çünkü gerçekten sahurda bereket vardır."

  Amr b. As (r.a.) den yapılan rivayete göre, Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Bizimle kitap ehlinin orucu arasındaki fasl (ayrım ve alamet), seher vakti (sahur) ye¬mektir."

  İftarı ise, akşam namazından önce yerine getirmek müstehabdır. Ancak yemek faslının uzun sürmesi endişesi söz ko¬nusu ise, o takdirde namazdan önce varsa birkaç hurma veya ben¬zeri tatlı bir şeyle, yoksa üç yudum su ile iftar etmek ve öylece akşam namazını kılıp sonra yemek sofrasına oturmak müstehabdır.

  İftar yemeğinde bu yöntemi uygulamak, mideye de rahat çalışma imkanı verir ve namazdan sonra yenilen yemeğin daha iyi hazmedilmesine yardımcı olur. Ancak mideyi doldururcasına ye¬mek sünnete aykırıdır ve aynı zamanda sağlığa zararlıdır. Onun için Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz, mideyi üç bölüm olarak düşünmemizi, bir bölümünü yemeğe, bir bölümünü su ve benzeri meşrubata ayırmak, bir bölümünü ibadet, zikir ve taati rahatlıkla yerine getirmeğe ayırmamızı tavsiye buyurmuştur.

  İftar ederken şöyle duada bulunmak da sünnettir: "Allah'ım! Senin için oruç tuttum, Sana iman ettim, ancak sana güvenip dayandım ve Senin rızkınla iftar ettim (orucumu açtım). Ramazan'ın yarınki orucuna niyet ettim. İşlediğim ve işleyeceğim günah, kusur ve hatalarımı bağışla."

  Bu babda İbn Mace'nin Abdullah b. Amr (r.a.) dan yaptığı rivayette, Rasulüllah'ın (s.a.v.) şöyle buyurduğu "Oruçlunun reddolunmayan duası vardır."

  Nitekim İbn Ömer (r.a.) iftar ederken şu duayı da yapardı: "Allah'ım! Her şeyi kapsayıp kuşatan geniş rahmetin hakkı için benim günahlarımı bağışla."

  halal dunya


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.