GİMDES HANIMLAR KURULU HOLLANDA’DA
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59244697
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES HANIMLAR KURULU HOLLANDA’DA


  Gönderen:huseyin Tarih: 24/05/2019 00:03
  konferans GİMDES HANIMLAR KURULU HOLLANDA’DA
  ‘Bir lokma ile sen, seninle bir dünya değişir’


  4 mayıs 2019 Cumartesi günü Hollanda’nın Beverwijk şehrinde GİMDES Hanımlar Kurulu Konferanslarından biri gerçekleştirildi. Konferansa GİMDES Hanımlar Kurulu Yurtdışı Temsilciliğini yapan Emine Arslanoğlu konuşmacı olarak katıldı. Hollanda’da ilk GİMDES konferansı olması dolayısıyla konu Helal ve Tayyib Gıdanın önemiydi. Konferansın ilk cümlesi ‘Bir lokma ile sen, seninle bir dünya değişir’di ki bu cümle bile aslında bütün konferansın özeti gibiydi. Tek bir lokmanın hem dünya hayatı hem de ahiret hayatı için ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

  Konferansın devamında; Gıda, Helal, Haram, Tayyib gibi kelimelerin anlamına değinildi. Özellikle Tayyib kelimesi büyük önem kazanıyor. Birçok kişi yediği gıdanın sadece Helal olup olmadığına bakıyor. İçinde alkol var mı? Domuz eti/yağı var mı? Eğer bu ikisi mevcut değilse, insanlar yediklerini Helal kabul ediyor ve devamına bakma ihtiyacı hissetmiyor. Ancak tam da burada Tayyib kelimesi devreye giriyor. GİMDES Hanımlar Kurulu Yurtdışı Temsilcimiz Emine Arslanoğlu Helal ve Tayyib beslenmenin farz olduğunu Âyet ve Hadisler örnekler vererek anlattı. Burada bütün Âyet ve Hadisleri saymamız mümkün değil, fakat Âyetlerden bir örnek vermek elzemdir diye düşünüyoruz.

  Bakara Sûresi’nin 168. Âyetinde buyuruluyor ki: “Ey insanlar, bütün yeryüzündeki nimetlerimden Helal ve Tayyib olmak şartıyla yiyin; fakat şeytan’ın adımlarına uymayın! Çünkü o sizin açık bir düşmanınızdır.”

  İmâm-ı Gazalî’nin Minhacu’l-Âbidîn’de geçen şu sözü de gelenleri derinden etkiledi. İbn Abbâs (radiyAllahu ‘anh) der ki: “Cenab-ı Hak, karnına haram lokma bulunanların namazını kabul buyurmaz.”

  Yurtdışı temsilcisi Emine Arslanoğlu konferansın sonlarına doğru duâlarımızın kabul olmamasından yakındığımız gerçeğine değindi. Hazret-i Ebu Hureyre (radiyAllahu ‘anh) anlatıyor: Resulullah Efendimiz buyurdular ki: “Öyle bir devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin Helal’den mi, haram’dan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Hiçbir duâsı kabul edilmez.” Seminerde anlatılan konulardan diğer önemli mevzuu ise yediklerimizin içindeki katkı maddelerinin üç kaynaktan olduğu“Bitkisel, Hayvansal, Mikrobiyel” varlığına, bunların mesela bitkisel olması onun helal olduğu anlamına gelemiyeceği alkolle muamele görmüş olabiceğeni hatta bitkinin zatından kaynaklanan zararlar olabileceğinden, hayvansal ise sadece sıkıntının domuz olmadığını diğer Helal hayvanların kesim şekillerini ve Helal olması gerektiğni belirti.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.