KARTAL HİKMET DERNEĞİNDE SOHBET:
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49717445
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KARTAL HİKMET DERNEĞİNDE SOHBET:


  Gönderen:huseyin Tarih: 01/01/2015 00:41
  kadir KARTAL HİKMET DERNEĞİNDE SOHBET: “yediğimiz içtiğimiz gıdalarımız “inancımıza ve sağlığımıza ne kadar uygun?”

  Dr.H.K.BÜYÜKÖZER'in Hikmet Derneğinde yaptığı Sohhbetten:
  Muhterem kardeşlerim, karlı ve soğuk bir akşam saatinde , birçok gafil kardeşimizin yılbaşı hazırlıkları ile meşgul olduğu bir zaman diliminde hayırlı ve faydalı bir sohbet yapmak için genç ihtiyar, hanımefendi ve beyler olarak bu salonda biraraya geldiniz. Rabbim bu niyetinizi ve gayretinizi cenneti ile mükafatlandırsın. Bu akşamki sohbetimiz yediğimiz içtiğimiz gıdalarımız “inancımıza ve sağlığımıza ne kadar uygun?” üzerinde olacaktır.

  Ne yediğimiz neden önemli?

  Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan şeylerin helal ve tayyib olanlarından yiyin. Şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size apaçık bir düşmandır.
  (Sure 2,Ayet 168)

  Bugün günlük hayatımıza musallat olan Gayr-i Müslim mutfağı yaşadığımız yüzyılda bedensel problemlerin yanında, ruhi bunalım, fikri karışıklık, ahlaki deprasyon oluşturarak yaşantımızı altüst etmiştir.

  Yüzyıldır, biz Müslümanlar da dahil olmak üzere insanların büyük çoğunluğu batı modernitesi’nin adeta kölesi haline geldi. Kendilerine lezzet veren şeye yöneldiler, sonrasını düşünmediler. Hatta damak tadı peşindeki bu hallerini savunmaya ve kendilerini haklı göstermeye çalıştılar. Ve bizler, Müslümanlar olarak bu moderniteyi hayatımızda içselleştirdik. Bunun neticesinde üreticiler, tüketen toplumun İslami kaygılarını değil, damak tadını ve heveslerini hedef aldılar.

  Haram ve helal kelimeleri modernitenin işine gelmediğinden bunlar hayatımızın her anında silinir duruma geldi. Bilgi kirliliği adeta hafızalarımızı çöplüğe çevirdiğinden insanlar faydalı bilgiden mahrum kaldılar. Bu konuda bilhassa çocuklarımızı, hanımlarımızı hedef aldılar. Enerji içecekleri ile, cipslerle, yumuşak şekerlerle beyinlerimizi ve kalplerimizi satın almaya çalıştılar.

  Bugün ümmetçe düştüğümüz zilletlerin temelinde bilgisiz bir topluma dönüşmüş olmamız yatmaktadır. Düşüncemizde, davranışlarımızda ve hareketlerimizde İslami ölçüleri referans olarak almak zorunda bulunduğumuz halde; bilgisizlik ve doğru bilgiyi araştırmada gösterdiğimiz tembellik, günlük hayatımızın her kademesinde başta tükettiğimiz gıdalarımız olmak üzere karşılaştığımız olaylarda bilinçsiz, yanlış ve İslami ölçülerin dışında tepkiler vermemize neden olmaktadır.

  Batı Modernitesi silahla, silahla ulaşamadığı yerlere ekonomi ile, ekonomi ile ulaşamadığı yerlere sapık fikirlerle, moda ile, yiyeceklerle, içeceklerle, kozmetikle, ilaçla, turizmle, teknik ile girmeyi başarmıştır. Fakat, batının şeytanla kurduğu güçlü ittifakının artık kırılma zamanı gelmiştir.

  Bu nasıl mı olacak; tükettiğimiz gıdalarımız başta olmak üzere hayatımızın her anında helalleri tercihimizle. Bugüne kadar yapamamışsak; sofralarımızda bu hassasiyetimizi başlatabiliriz. Müslüman sofralarımıza yakışmayan, bizim kültürümüzden çıkmayan kola, gazoz gibi meşrubatlardan başlayabiliriz. Jelatinli ürünlerle, L-Sistainli, MSG’li, Sodyum Nitritli ürünlerle devam edebiliriz.

  Bugüne kadar gereken dikkati gösterememişsek; gıdalarımızın, ilaçlarımızın, kozmetik ürünlerimizin ve diğer tüketim ürünlerimizin ve yaptığımız eylemlerimizin helal ve tayyib olup olmadıklarına, dikkat ve itina göstermeye gayret edelim. Bu anlayışla alışveriş yaptığımız marketleri, kasapları, fırınları, pastaneleri yeniden gözden geçirelim. Artık çaresiz değilsiniz GİMDES’in helal sertifika verdiği 6000 ürün çeşidi bugün market raflarında ve bilhassa sayısı az da olsa Halal Dunya Marketleri raflarında yer almaktadır. Etiket üzerinde GİMDES helal Logosunu sorgulamadan alışveriş yapmayalım.

  kadir kadir


  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.