DİCLE ÜNİVERSİTESİ HELAL GIDA VE SAĞLIKLI YAŞAM KULÜBÜ(HESAK) İLK KONFERANSINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Kitap ehlinden bir grup sizi saptırmak istediler, halbûki sırf kendilerini saptırıyorlar da farkına varmıyorlar." Ali İmran 69

Günün Hadisi
"(Hammaddesinden şarap yapmak maksadıyla) sıkana ve sıktırana, içene ve sakilik yapana, (imalathaneden veya depodan, toptancıdan perakendeciye veya müstehlike kadar) taşıyana ve taşıtana, satana ve satın alana, bağışlayana, bunun parasını yiyene." Hz.Enes(r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47362522
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  DİCLE ÜNİVERSİTESİ HELAL GIDA VE SAĞLIKLI YAŞAM KULÜBÜ(HESAK) İLK KONFERANSINI GERÇEKLEŞTİRDİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 01/04/2017 06:34
  kadir DİCLE ÜNİVERSİTESİ HELAL GIDA VE SAĞLIKLI YAŞAM KULÜBÜ(HESAK) İLK KONFERANSINI GERÇEKLEŞTİRDİ

  Geçtiğimiz günlerde kuruluşunu duyuran Dicle Üniversitesi Helal Gıda ve Sağlıklı Yaşam Kulübü (HESAK) Diş Hekimliği Fakültesi konferans salonunda gönüllülük faaliyetleri ve sağlıklı yaşamda ilk adım ile ilgili konferans gerçekleştirdi.


  Sunuculuğunu Fuat DEMİR’in yaptığı program Ali İLER’in Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. Programa konuşmacı olarak GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi ve Ziraat Mühendisi İbrahim YÜZGÜL, GİMDES Yönetim Kurulu üyesi Sağlık Memuru Yusuf DURU katıldı. Kuran-ı Kerim kıraatinden sonra Dicle Üniversitesi Helal Gıda ve Sağlıklı Yaşam Kulübü başkanı M. Zeki AYGUR açılış konuşması yaptı.

  “Bizler helal nesiller yetiştirmenin gönüllüsüyüz”

  “Yeryüzündeki rızıkların helal ve tayyib olanlarından yiyiniz” ayetlerini hayatlarına geçirmeyi ve bunu tüm İslam Âlemi’ne ulaştırmayı amaçladıklarını belirten M. Zeki AYGUR, “Ahir zamanda genç olmak ateşler içinde olmak ama yanmamaktır. Marifet çölde açan çiçek misali genç kalmaktır. Helal gıda gönüllüsüyüz elbet hepimiz biliyoruz kanımıza giren küçük bir haram bile ruh halimizi ibadetlerimizi ahlakımızı etkiliyor. İşte bu yüzden aslında biz kuran ahlakı ile ahlaklanmış her hali ile helali yaşamaya çalışan nesiller olmanın hatta helal nesiller yetiştirmenin gönüllüsüyüz.” İfadelerini kullandı.

  “Bu cihada destek olmanızı istiyoruz”

  Ümmetçe düşülen zilletlerin temelinde bilgisiz ve bilinçsiz bir topluma dönüşmüş olmanın yattığını dile getiren AYGUR, “Düşüncemizde, davranışlarımızda ve hareketlerimizde İslami ölçüleri referans olarak almak zorundayız. Bu amaçla Diyarbakır Dicle Üniversitesi Helal Gıda Gönüllüleri olarak Helal lokma adına bir şeyler yapmak arzusuyla bu cihada destek olmak isteyen, helale gönül vermiş ve helal lokmayı kendine dert edinmiş siz kıymetli arkadaşlarımızdan ricamız kervanımıza dâhil olmanız, bizi desteklemeniz ve çalışmalarımızı takip etmenizdir.” dedi.

  Açılış konuşmasının ardından Yusuf DURU gönüllülük faaliyetleri üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Geçmişten günümüze gönüllülük faaliyetleri üzerine konuşan DURU, Kulüplerin bilim üretme noktasında daha fazla çalışması gerektiğini vurguladı. Gönüllük üzerine Türkiye’de sadece 20 tez yazıldığını dile getiren DURU, herkesin kendi alanında uzmanlaşması gerektiğini savundu.

  “Söz sahibi olmak için petrol sahibi olmak yetmiyor”

  Para ile güç elde edilmez, bilgi ile güç elde edilir diyen Duru, “Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Arap Emirliklerini örnek verebiliriz. Dünyanın yeraltı zenginlikleri Arap ülkelerinde olmasına rağmen dünyada sözü geçen ülke Amerika’dır. Demek ki söz sahibi olmak için petrol sahibi olmak yetmiyormuş. Bu parayı yönetebilmek için bilgi sahibi de olmak gerekir” ifadelerini kullandı.

  “Bilgi sizdeyse güç de sizdedir”

  Orta Çağda El Hamra Saray’ının etrafında kümelenen medreselerden dolayı herkesin Arapça bilmesi gerektiğini ifade eden DURU, “Etki alanına sahip olmak istiyorsanız ilime sahip olmanız gerekir. Eskiden insanlar bu ilme sahip olmak için Arapça öğreniyordu. Şimdi ise dünyanın neresinde olursanız olun İngiltere’yi Amerika’yı sevmeseniz dahi İngilizce öğrenmek zorundasınız. Bilgi böyle bir şeydir. Bilgi sizdeyse güçte sizdedir” dedi.

  Çocuk eğitiminde helal ve haram lokmanın etkisi adlı Sinevizyon gösteriminin ardından Ziraat Mühendisi İbrahim YÜZGÜL bir konuşma gerçekleştirdi.

  “3500 katkı maddesi kullanılıyor”

  Konuşmasında Ayet ve Hadislere yer veren YÜZGÜL sağlıklı yaşamda ilk adımın temel taşları sayılabilecek konulara değindi. Gıda maddelerinden kullanılan haram ve temiz olmayan katkı maddelerinden örnek veren YÜZGÜL, “Akla hayale gelmeyecek katkı maddeleri kullanılıyor. Bitten, yengeç ayaklarına, insan kılından domuza varıncaya kadar yaklaşık 3500 katkı maddesi kullanılıyor. Haram katkı maddeleri hayatımızı kuşatmış durumdadır.” İfadelerini kullandı.

  “Uygunluk dine uygunluk manasına gelmiyor”

  Türkiye’ye giren bütün katkı maddelerinin denetim ve kontrolü Türk Gıda Kodeksi’ne göre yapıldığını fakat bu kodeksin tamamen Avrupa standartlarına göre oluşturulduğunu vurgulayan YÜZGÜL, “Bu kodeksin içeriğinde helal-haram gibi hiçbir dini kavram yoktur. Yani kanuna uygunluk kesinlikle ve kesinlikle dine uygunluk manasına gelmiyor. Şüpheli gıdaların oldukça fazla olduğu günümüzde, Allah Resul’ünün ‘Haramlar ve helaller apaçık bellidir. Bu ikisi arasında şüpheli olanlar vardır. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da korumuş olur.’ hadisi şerifi ile amel etmek son derece önemlidir.” diyerek konuşmasına son verdi.

  Konuşmalarının ardından dinleyicilerden gelen sorular yanıtlandı. Program okunan dua ile son buldu.

  konferans konferans

  konferans konferans

  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.