HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 83. SAYI ÇIKTI!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63497034
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 83. SAYI ÇIKTI!


  Gönderen:huseyin Tarih: 02/04/2022 01:01
  dergi-81-sayi HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 83. SAYI ÇIKTI!

  RAHMET, BEREKET VE MAĞFİRET AYI RAMAZAN-I ŞERİF

  Bütün Müslüman kardeşlerimize Ramazan ayı mübarek olsun. Rabbimiz bu ayımızı hayırlı bir şekilde geçirmemizi nasip buyursun inşaallah.

  Müslümanlar olarak helal ve tayyib bir yaşam için İslâmi yaşantıyı yok sayanların oyununa gelmemeliyiz. Bilhassa Ramazan ayında sofralarımızdan inancımız ve sağlığımız açısından büyük tehlikeleri bulunan zararlı içecekleri, gıdaları uzak tutmalıyız.Yaptığımız hayrı kirletecek, helal ve tayyib şartlarda olmayan bir iftar menüsüne ve kumanyasına izin vermeyelim. Gösterişten, şatafattan evvel Ramazan sofralarımız ve Ramazan kumanyalarımız, alışverişlerimiz; ailemize, kurumumuza ve topluma hayır getirecek helal ve tayyib kıvamında olmalıdır. Ramazan ayında diğer ibadetlerimize göstermeye çalıştığımız özen ve hassasiyet alışverişlerimize de yansımalıdır. Müslümanlar olarak çok dikkatli olmalıyız. Modernitenin Ramazanda bizleri tutsak etmesine müsaade etmemeliyiz. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER Hocamız, “Rahmet, Bereket ve Mağfiret Ayı Ramazan-ı Şerif" konusunu ele almıştır.

  Cemaleddin KAPLAN Hocaefendinin yazdığı “İslâma Göre İnsan” isimli makalede, İslâm’da insanın yeri ve yaratılış gayesi üzerinde durulmuştur.

  Mehmed Zahid KOTKU (ks) Hazretleri’ne ait bir diğer makalede “Hakîkat-i Îmân” konusu ile Fahri Kâinat Efendimiz (sav) hayatından örnekler ile hakiki bir imanın hangi haller ve davranışlar ile mümkün olabileceği hususu konu alınmıştır.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Şerafeddin KALAY Beyefendi “Ramazan Ayını Karşılarken” konusunu kaleme almıştır.

  Fatma Türk TOKSOY Hanımefendinin yazdığı “Dersaadette Ateşten Harfler” başlıklı makalede Osmanlı zamanında mahya geleneğinin nasıl yaşatıldığı konusu işlenmiştir.

  GİMDES Yönetim Kuru Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hamit AKÇAY Beyefendi “Batı Ürünü Üniversiteler Yerine, İslami Yapıdaki Medrese Sisteminin Oluşturulması” konusunu kaleme almıştır.

  Osman Nuri TOPBAŞ Hocaefendinin kaleme aldığı “Eğitimcinin Temel Vasıfları” başlıklı makalede Peygamber Efendimiz’in (sav) eğitimcilik yönünün belli başlı husûsiyetlerini ifade ederek, bir eğitimcide bulunması gereken temel vasıfları îzah etmiştir.

  Gıda Mühendisi Melike Şeyma Tuğla Hanımefendi “İçeceklerimizde Neler Var?” başlıklı makalede içeceklerin sağlık ve helal ve tayyiblik konusundaki risklerini ele almıştır.

  Veteriner Hekim ve GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Muhammed Zeki AYGUR Beyefendi “Bir Doğa Mucizesi Olarak Arı Ürünleri Ve Fenolik Bileşikler” konusunu kaleme almıştır.

  “Doğru Bilinen Yanlışlar” köşemizde Yüksek Gıda Mühendisi Emine Sena KAFKASKIRAY Hanımefendi, haram gıdalarla temas etmiş malzemeler ile reçel ve pekmezler hakkındaki yanlış bilgilerin doğrusunu GİMDES Teknik Kurulunun belirlediği kritik kontrol noktalarıyla ele almıştır.

  Ayrıca dergimizde Uzman Diyetisyen Havva Arın ERBAY Hanımefendinin “Sağlıklı Sahur Sofraları” başlığıyla kaleme aldığı helal tarifleri bulabilirsiniz.

  Bu sayımızda da hepsi ayrı önemli ve ayrı güzel makaleleri ile yer alan birbirinden değerli tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

  dergi-81-sayi


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.