HELÂLİN NURU VAR, HARAMIN NÂRI VAR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" Maide 90-91

Günün Hadisi
"Şüphesiz ki, Allah hem hastalık, hem de onu tedavi için ilacı indirmiştir. Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın." Ebu Davud

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49092923
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELÂLİN NURU VAR, HARAMIN NÂRI VAR


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/10/2015 06:23
  kadir HELÂLİN NURU VAR, HARAMIN NÂRI VAR

  OLUKLAR ÇİFT: BİRİNDEN NUR AKAR BİRİNDEN KİR.

  Hamd; âlemlerin rabbi olan Allah-u Zülcelâl Hazretlerine mahsustur. O’na hamdeder, senâların en güzeli ile O’nu senâ ederiz. Âyet-i kerime’sinde: “Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.” (Tin: 4) buyuruyor. Diğer bir Âyet-i kerime’sinde ise: “Andolsun ki biz âdemoğullarını üstün bir izzet ve şerefe mazhar kıldık.” (İsrâ: 70) buyuruyor. Böyle mükerrem yaratılmış vücudu, haramla besleyerek helâk etmektense, mükerremliğine yakışır şekilde helâlle besleyerek, o mükerremliğini muhafaza etmek gerekmez mi?. Çünkü bu vücut bize geçici olarak Hazret-i Allah’tan verilmiş bir emanet-i ilâhi’dir.

  Bu vücudun ve organların varisi Hazret-i Allah’tır. Bize âit olan bir şey yoktur. Ruh da O’nun, beden de O’nun. Mühim olan ise insanın Allah-u Teâlâ tarafından verilen fazilet ve meziyetini koruması, Rabbinin kendisine bir lütuf olarak bağışladığı eşsiz, emsalsiz nimetlerine karşı O’na nankörlük etmemesi, emanet-i ilâhi olan bedeninin, organlarının, akıl ve zekâsının kıymetini bilip, her birini en güzel bir şekilde helâl yollardan Allah-u Teâlâ’nın rızâsı istikametinde kullanmaya ihtimam göstermesidir.

  Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’sinde ulûhiyet ve vahdaniyetine birer delil olmak üzere beşeriyete olan türlü türlü nimetlerini yaydığını beyan buyurmaktadır: “Görmediniz mi? Göklerde ve yerdeki her şeyi Allah size musahhar kılmıştır. Zâhir ve bâtın (açık ve gizli) her türlü nimetlerini bol bol vermiştir.” (Lokman: 20)

  O, bir ilahi murad olarak, helâl ve harama bir hudut çizmiştir. Bunu kendi katında bir hikmet tahtında kullarını imtihan için böyle dilemiştir. Helâl kazançta ve helâl lokmada bizim bilemediğimiz ve göremediğimiz hikmetler olduğu gibi, haram kazanç ve haram lokmada da ateşe götüren büyük felâketler vardır. Allah-u Teâlâ bizi mülkünde bulunduruyor. Düşünelim ki bir eve misafir gittik, o evde dilediğimiz hareketi yapabilir miyiz? Ev sahibi bizi nereye dilerse oraya oturtur, ne dilerse onu ikram eder, ama biz edebi aşar, müsaade edilmeyen yere girer, her tarafı karıştırır, ikram edilmeyenleri de yer içersek o ev sahibi bizden memnun kalır mı? Bir daha bizi ister mi? Tabi ki istemez.

  Bu misal gibi, hepimiz amelimizi görelim diye, Rabbimiz bizi de geçici olarak mülkünde misafir ediyor. Dilediği zaman da çekip alacak. Mülkünde misafir olduğunu unutmadan edebi içinde misafirliğini tamamlayan kullarına mik’afatlarını vereceği gibi masafirliğini unutup hududu aşanlara da, haramın azabını taddıracak. Allah-u Teâlâ mümin kullarına helâl ve temiz rızıklardan yemeyi ve bu rızıklardan dolayı şükretmelerini emir buyuruyor:

  “Allah’ın size rızık olarak verdiği şeylerden helâl ve tayyib olarak yiyin. Eğer yalnız Allah’a ibadet ediyorsanız, O’nun nimetine şükredin.” (Bakara: 172)

  Haram ve zararlı şeylerden kaçınmak farzdır. Allah’ın kulları olduklarını, iman ettiklerini, mümin olduklarını söyleyenler hududu muhafaza ederler, harama karşı sabrederler. Helâl ve Tayyib olanı yerler. Rablerine şükrederler, haram ve pis olan şeylerden kaçınırlar.

  Diğer bir Âyet-i kerime’sinde de şöyle buyuruyor:

  “Size rızık olarak verdiğimiz şeylerin iyi ve güzel olanlarından yiyin.” (A’raf: 160)

  Yaratıcı O olduğu gibi, rızık veren de O’dur. Gerek insanın, gerekse diğer canlıların rızkı ve gıdası, gücü ve kuvveti O’na âittir. Âyet-i kerimelerinde:

  “Allah’ın âyetlerine inanan müminler iseniz, üzerine Allah’ın ismi anılmış (besmele ile kesilmiş) hayvanlardan yiyin.” (En’am: 118)

  “Kesilirken Allah’ın adı anılmayan hayvanlardan yemeyin. Çünkü onu yemek muhakkak ki bir fısktır, Allah’ın yolundan çıkmaktır. Doğrusu şeytanlar sizinle tartışmaları için dostlarına fısıldarlar. Eğer onlara uyarsanız siz de müşrik olursunuz.” (En’am: 121) buyuruyor.

  Hazret-i Allah, iman edenlere böyle buyuruyor. Hani nerede Allah-u Teâlâ’nın adı anılarak kesilen hayvan? Kaç müslüman helâl kesimi arıyor? Yediğinde içtiğinde helale, harama dikkat ediyor

  Ve fakat Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’sinde şöyle ferman buyuruyor:

  “Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan gıdaların helâl ve tayyib olanlarından yiyin; Sakın Şeytan'a ayak uydurmayın, onun izinden gitmeyin. Çünkü o sizin apaçık düşmanınızdır.” (Bakara: 168)

  Dünya hayatımızın yol haritası belli. Rabbimiz Kitabında açık seçik, hiçbir tereddüde düşmeyecek bir şekilde çizmiş. Bir müslüman helâl rızık kazanmak, ecir ve sevaba nâil olmak için meşru yollardan çalışmalı, kazandığını helal ve tayyib gıdalar ve hizmetlerde harcamalı, haram yollara başvurarak, haram gıdalar yiyerek mesul olmamalıdır.

  İşte Rehberimiz; Rasûlullah (sav) şöyle buyuruyor:

  “Şurası muhakkak ki, helaller apaçık bellidir, haramlar da apaçık bellidir. Bu ikisi arasında ise insanların çoğunun hükmünü bilmediği şüpheli şeyler vardır. Artık kim bu şüpheli alandan kaçınırsa, dinini de, ırzını da korumuş olur. Kim de şüpheli alana girerse zamanla harama dalmış olur… (Buharî; Müslim; Ebu Davud; Tirmizî; Nesâî)

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.