HELAL YAŞAM REHBERİ GİMDES’İN 40.SAYISI ÇIKTI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59244709
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL YAŞAM REHBERİ GİMDES’İN 40.SAYISI ÇIKTI


  Gönderen:huseyin Tarih: 13/02/2015 07:17
  kadir HELAL YAŞAM REHBERİ GİMDES’İN 40.SAYISI ÇIKTI
  HELAL VE TAYYİB TÜKETİM HAKKIMIZ
  Helal ve Tayyib tüketim hakkımızı aramamız gerektiğini unutmamalıyız!..
  Helal ve Tayyib Tüketim Hakkımız Kapak Konulu GİMDES Dergisi 40.sayısı çıktı


  Küresel üreticiler (çok uluslu şirketler) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi küresel kurumlar ‘Alkolsüz içeceklerde de olduğu gibi ‘tüketici çeşitliliğinin’ spesifik ölçü ve değerlerine karşı hassas davranmadıkları bilinmektedir. Bu karışık ve üzücü durumdan kurtulabilmek için Müslüman tüketicilerin Helal ve Tayyib tüketim hakkına sahip çıkarak gıda ve ihtiyaç maddelerinde bilinçli bir tüketici olması ise kaçınılmazdır.

  Dergi içeriğinde, GİMDES Başkanı, Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, yazısında Helal ve Tayyib tüketim hakkına sahip çıkılmasının önemini anlatarak, gelişen dünyada özellikle helal ürün hakkını örneklendirerek, tüketicinin güvence altına alınması gereken hakları hususlarında bilgi vermektedir.

  Beykoz Kaymakamı Süleyman ERDOĞAN, ’’İnsan Haklarının Korunmasında Yeni Bir Yaklaşım Ve Gıda Güvenliği’’, başlıklı yazısında en temel evrensel insanlık haklarından biri olan gıda hakkı ve bireyin yaşamı için gerekli yeterli ve güvenli gıdaya erişiminin sağlanmasının öneminden bahsederek, devletin pratik veya operasyonel tedbirler alma ödevini hatırlatmaktadır.

  GİMDES İlim Fıkıh Kurulu Üyesi, Dr.Şerafeddin KALAY, İslamın emir ve yasaklarının çalışılan alan ile de mutlaka bilinmesi gerektiğinin üzerinde durarak, bir iş sahibinin işiyle ilgili fıkhî hükümleri bilmesinin, o bilgilerin yayılmasına, giderek bütün insanların şuurla hareket etmesine de vesile olacağını belirtmektedir.

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Ziraat Mühendisi, Ahmet Tunç CENGİZ; Toplumumuz tarafından en çok merak edilen konulardan biri olan ’’YEM RASYONU VE CELLALE KONUSU’’nu inceleyerek, günümüzün şartlarında entegre hayvancılığında özellikle beyaz et de (tavuk) uygulama şartları hakkında detaylı bilgi vermektedir.

  Prof.Dr.Mustafa Nutku, Helal Gıda Hatıralarında, Tüketicilerin aldatılmaması için ürün tercihlerinde dikkat etmeleri gereken hususları belirterek üretici firmalara da beyanlarında dürüst olma uyarısında bulunmaktadır. Gıda Mühendisi, Nejla BAŞ, Kullan At… Kâğıt Temizlik Malzemeleri Ne Kadar Hijyenik? Başlığı altında, sorgulamak bir yana, artık kutu kutu, paket paket her köşemizde bulunan kağıt temizlik maddelerinin toplumumuz tarafından üzerinde fazla düşünülmeyen yönlerini incelemektedir.

  GİMDES AR& GE Koordinatörü Dr. Majed ALHARIRI, Araştırma sayfasında, “Bilim ve Fıkıh Bakış Açısından ”JELATİNİN DÖNÜŞÜMÜ (İSTİHALE); GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Yüksek Kimyager Murat Sayın, SENTETIK ANTIOKSIDANLAR “BHA ve BHT”; Helal Tarifler sayfasında,GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Gıda Mühendisi F.Füusun MENTEŞ, KIŞ İÇECEKLERİMİZ, konuları hakkında toplumumuza bilgi vermektedirler.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.