Helal ürün pazarında önemli adımlar
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50281773
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Helal ürün pazarında önemli adımlar


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/07/2008 15:15
  helal gida Helal ürün pazarında önemli adımlar….

  Müslüman tüketicilerin 'helal ürün'lere olan talebinin yükselmesi nedeniyle bu pazardaki iş imkanlarını daha iyi tanıtma amacıyla düzenlenen fuar sayısında da artış yaşanıyor.

  24 şubat 2008’de tarihi FESHANEDE GİMDES’in organize ettiği “HELAL GIDA 2008” Uluslararası Konferansın ulus ve uluslar arasında yankı ve yansımaları devam ederken, dünyanın dört tarafında yeni etkinliklerle konunun önemi ve boyutları daha net ortaya çıkmaktadır. Geçen ay Malezya’da “HALAL SHOW CASE 2008.” Etkinlikleri büyük yankı uyandırmıştı.

  Bu defa, Ortadoğu'nun fuar ve kongre merkezi Dubai'de 24-26 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek HALAL EXPO fuarının organizatörleri, bu etkinlikle Ortadoğu 'HELAL' ürün sektörünü güçlendirme ve sektörel standartları geliştirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

  Araştırmalara göre dünyada HELAL ürünlere ilgi duyan tüketici sayısı 2 milyarı aşarken bu artan talep neticesinde yıllık 2.1 trilyon dolarlık bir pazar oluşmuş durumda. Dünyada HELAL gıda ticaretinin yıllık 800 milyar dolar değerinde olabileceği ve sadece Ortadoğu'da HELAL ürün ve hizmet talep eden nüfusun 200 milyonu geçtiği tahmin ediliyor.

  HELAL ürün üreticilerinin hedef pazarları arasında, 180 milyon nüfuslu Endonezya, 140 milyon Müslüman nüfusa sahip Hindistan, 130 milyon nüfuslu Pakistan, 14 milyon Müslümanın yaşadığı Malezya, Kuzey Amerika'daki 8 milyon Müslüman, Afrika kıtasında 300 milyon Müslüman, Avrupa’da yaşayan 20 milyon Müslüman, 200 Müslüman nüfuslu Türkiye dahil Ortadoğu ülkeleri bulunuyor.

  Uzmanlar, genel kanaatin aksine HELAL ürünlerin sadece içecek ve gıda maddeleriyle sınırlı olmadığını, artık tüketicilerin daha da bilinçlenerek ikram sektörü, sağlık ve ilaç endüstrileri, kozmetik, finans ve bankacılık sektörlerinde de HELAL hizmet aradıklarını ifade ediyor. Bu sektörlerde ürün ve hizmetlerin ziyaretçilerin ilgisine sunulacağı HELAL EXPO'ya katılan ülkeler arasında Türkiye'nin yanında Avustralya, Arjantin, Brezilya, Bosna, Kanada, Çin, Mısır, Fransa, Hindistan, Endonezya, İran, Hollanda, Pakistan, Tayland, Malezya, Singapur, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere sayılıyor.

  HELAL ürün ve hizmet piyasası ile ilgili diğer bir fuarın ise yine Kasım ayında Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de yapılacağı öğrenildi. 11 - 13 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek HELAL Dünyası adlı fuarda HELAL piyasasında faaliyet gösteren firmalara Ortadoğu pazarına girme imkanlarının sunulacağı bildirildi. (Cihan)

  haber vakti.com

  Haber vaktim’de bu haberle ilgili yapılan yorumlar:

  1-halal gida

  Turkiye olarak halal gida isine agirlik verilse bunun neticesini cabuk aliriz. islama 700 yil hizmet etmis bir millet enson hilafet merkezi olarak islam ulkelerinde yapilacak reklamlar ile tum dunyada gida sektorunde soz sahibi oluruz.osmanlinin ismine verilen deger bu milletti ihya eder.her malin uzerinde diyanetin resmi damgasi ile halal yazisini kullanmak lazim.ve her paketlenmis maldan diyanete gelir getirilebilir diyanet ozerklestirilebilir. Devletin ustunden yuku de kalkmis olur ve bagimsiz diyanette bir kitleyi arkasina alarak sivil toplum kurulusu olarak faaliyet gosterir.

  2-hüseyin kami büyüközer,e teşekkürler

  ülkemizde bu konuda ilk çalışmayı başlatan ve gimdes adlı derneği kurarak,meydana getirdiği yeniden gıda raporu isimli eseriyle çalışmalarına devam eden hüseyin kami beyin desteklenmesini ve takip edilmesini diliyorum.rabbim yar ve yardımcısı olsun.

  3-türkiyedede olmalı

  helal gıda etiketi türkiyede de olmalı bizde bilelim hangisi helal hangisi haram bu ülkede bir sürü pislik var halkın sağlığıyla oynayan...

  4-HELAL KAZANDIRIYOR

  Belcikanin Aalst Sehrinde kurulu tavuk mezbahasi onceden makina ile kesim yaparken zor ayakta duruyordu isletme.Muslumanlara donuk HELAL kesime gecince satislar siparisler rekor ustune rekor yapiyor,adamlar ekbina yaptilar isciyi cogaltilar...hELAL KESIMI 3 MUSLUMAN isci tutarak bicakla kestiriyor ben gittim gordum.Ayni sistemi Turkiyede tavuk mezbahalarina aktardim kafalari almiyor olamaz bicakla nasil kesilir binlerce tavuk diye!!! ya dedim ama millete haram yediriyorsunuz dedim,bu boyle baska turlusu olmaz napalim diyorlar!Elin kevuru muslumanlara helal kesimi yaptirabiliyor...

  5-bu helal haram gıda anlayışını ben çözemedim.

  Neden Çözemedim? Çünkü bu haberi okur okumaz GİMDES' in sitesine gittim. Haram ve helal olarak tanımlanan gıda maddelerini incelemeye başladım. Antioksidanlar bölümüne geldiğimde NİASİN maddesinin haram kategorisine alındığını gördüm. Bu bu maddenin karşısındaki açıklamada ise bu maddenin fasülye bezelye baklagiller yumurta balık tavuk ve et mamullerinde bulunduğu yazıyordu. Bunun anlamı bu maddenin tüketilmesinin haram kabul edildiği anlamına gelmiyor mu? Ben bu anlayışı çözemedim isterseniz siz çözmeye çalışın. Bu gözüme takılan saçmalıktan sonra diğer kategorilerini incelemedim doğrusu

  6-GİMDES sitesindeki NİASİN katkı maddesi

  GİMDES sitesindeki NİASİN katkı maddesi ile ilgili yorum yazan kardeşimiz sanıyorum tabloyu yanlış okumuş.Tablodaki bilgi şöyle: "E375 Niasin: Antioksidan. B3 vitamini; doğal olarak fasulye, bezelye ve diğer baklagillerde, süt, yumurta, et, kümes hayvanları ve balıkta bulunur; doz aşımı halinde şeker hastalığı, gastrit, karaciğer ve göz zararları ve gut hastalığına yol açar, kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesine neden olabilir; ciltte kızarıklıklar, özellikle aç karnına alınmış ise baş ve mide ağrısı yapabilir." görüldüğü gibi burada haram ifadesi yok.saygılar...


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 35


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.