DAHA ÇOK İLAÇ SATMAK İÇİN HASTALIKLAR İCAT EDELİM
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  60756293
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  DAHA ÇOK İLAÇ SATMAK İÇİN HASTALIKLAR İCAT EDELİM


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/12/2014 06:54
  kadir DAHA ÇOK İLAÇ SATMAK İÇİN HASTALIKLAR İCAT EDELİM...

  GİMDES’in 2005 yılında kuruluşundan beri, Sitelerimizdeki yayınlarımızla öncelikle kendi ülkelerinde bile dışlanmaya, yok farzedilmeye çalışılan MÜSLÜMAN TÜKETİCİLERİMİZE GIDA, İLAÇ ve KOZMETİK ürünlerde bilinmeyen, ya da üreticiler tarafından açıklanmayan sağlık ve dini inançlarını yakından ilgilendiren bilgileri vermeye çalışıyoruz. Doğru bir iş yaptığımızı ziyaretçilerimizden hergün aldığımız takdir dolu, teşekkür dolu, dua dolu mesajlarından anlıyoruz. Bu da bizi daha sorumlu ve daha dikkatli olmaya sevkediyor.
  Bu sorumluluk duygusu ile zaman zaman dosyalar sunuyoruz. “Gıda Dosyası”, “Kozmetik Dosyası”, “Tıp Dosyası” gibi. Bugün, seneler önce sunduğumuz “TIP Dosyası”nın önemini devam ettirdiği için sizlere “2.TIP DOSYASI”nı sunuyoruz.

  Bu gün de Hastalık tedavisinde kullanılan ilaç ve aşılarda çok ulusluluk ve Müslümanların inanç isteklerinin göz ardı edildiği bir sistem devam etmektedir. Halen “Daha Çok İlaç Satmak İçin Hastalıklar İcat Edelim” mantığı ile bütün dünyada egemenliğini yürütmeye devam eden büyük bir ilaç mafiasının kıskacı içindeyiz. Bu kıskaç tedavi etmiyor, hastalıkları çoğaltıyor, hastaların sayısını artırıyor. Batı merkezli olan bu kıskaçdan bütün insanlığı kurtaracak yegane güç İslam Ümmeti olarak gözükmektedir. Müslüman Hekimler, Müslüman Eczacılar, Müslüman İlaç Üreticileri, Müslüman İnanca sahip üniversiteler, Din Alimleri ve Sağlık Bakanlıklarına kadar uzanan müslüman ülkelerin mutlak işbirliği ile oluşacak bir zincirin aksiyonuna vabestedir.

  Bu zincirin halkaları ilk elden ülkede mevcut sağlık ve tedavi metodunun üzerinde durmalıdır. Öncelikli hedef hastalıklarla mücadelemidir? Yoksa öncelikli olarak “Koruyucu Hekimlik” “ Sağlıklı Yaşam ve Beslenmenin Yaygınlaştırılması”, “ Doğru Hastalık Tanımı ve Doğru Tedavi” mi? olmalıdır, tesbitinden sonra, halen müslümanların tedavisinde kullanılan İthal edilen ve üretilen ilaçların ana madde, yardımcı madde ve katkı maddesi olarak kullanılan elemanların Müslümanların inançlarına uygun hale getirilmeleri esas olmalıdır. Bu düşünce tarzının ne kadar elzem ve önemli olduğunu anlamak için Batılı anlayışın bugünkü uygulamaları üzerinde biraz daha durmalıyız.

  Bütün dünyaya hakim olan batılı Sağlık anlayışı kendi ülkeleri dahil bütün insanlara sağlık sağlamamıştır. Bugün batı ülkeleri başta olmak üzere bütün dünyada hem kemiyet ve hem oran itibarıyla büyük artış gösteren ana hastalıklar diyabet, tansiyon, kalp damar, kanser ve obozite baş sıralarda yer almaktadırlar. Bunların yanında milyonlarca sağlam insanlar da, ehemmiyetsiz rahatsızlıklar bahane edilerek, ömür boyu ilaç bağımlısı haline getirilmektedir.

  “Daha Çok İlaç Satmak İçin Hastalıklar İcat Edelim”
  mantığı ile, şimdilerde en büyük ilaç firmalarının pazarlama stratejileri saldırgan bir tarzda sağlıklı insanları hedef alıyor. Günlük yaşamın tüm iniş-çıkışları artık tedaviye muhtaç psikolojik bozukluk kategorisine dahil ediliyor. Sıradan şikayetler acil müdahale gerektiren korkunç hastalıklar olarak sunuluyor ve giderek daha çok insan hasta kategorisine dahil ediliyor. Bu gün finansal portesi 600 milyar dolara varan ilaç endüstrisi en temel duygularımızı, sıradan psikolojik sıkıntılarımızı, ölümü, vb. sömürüyor. Sonuç itibariyle de insan tanımını değiştiriyor. Artık dev ilaç firmaları mümkün olduğu durumlarda insanların hayatını kurtarmak ve acılarını dindirmekle kendilerini sorumlu tutmuyor. Sadece ihtiyaç sahiplerine ilaç satmakla yetinmiyorlar. geçerli akıl gereği, herhangi bir sağlık sorunu olmayan birine “sen hastasın” demek çok iyi kazandırıyor.

  Kalkınmış ülkelerde insanlar yoğun reklam kampanyalarına muhatap, sağlığından birazcık kaygı duyanları gerçek hastalar durumuna getiriyor. Artık basit, sıradan şikayetler dahi öldürücü hastalıklar gibi muamele görüyor. O kadar ki, mesele çekingenlik bir “ sosyal anksiyete bozukluğu” saylıyor, kadınlarda adet öncesi tansiyon, önemli bir sorun olarak algılanıyor. Ufak bir psikolojik veya bedensel sorun hemen bağışıklık sisteminin çökmesi ile bağlantı kurularak önemli bir hastalık sayılıp tedaviye girişiliyor.

  Bu tür ilaç satış pratikleri de esas itibariyle dünya ilaç firmalarının odaklandığı ABD’de gerçekleşiyor. Aslında bu ülke dünya nüfusunun %5’den azına sahip ama tüm dünya’da yazılan reçetelerin %50’sini temsil ediyor.

  İlaç sanayii pazarlama sorumluları ile, ilaç firmaları, reklamcılar bir masanın etrafında oturup “hastalık ve sağlık durumuna dair yeni fikirler geliştiriyorlar”. Amaç her zaman ilaç satışlarını azami düzeye çıkaracak şekilde sağlık durumuyla ilaçlar arasında bağ kurmaktır.

  İlaç sektöründeki çokuluslu şirketlerin bu şekilde yeni hastalıklar icat etmesi birçoklarına garip gelebilir ama bu söz konusu sektörde çok yaygın ve geçer akçe sayılan bir şey. Batı kaynaklarında yeni hastalıklar pazarını oluşturmanın, milyarlarca dolarlık kazanç anlamına geldiği kabul ediliyor

  Sağlık sorununa alternatif çözüm, alternatif yaklaşım ve anlayış ve alternatif tedavi yöntemleri, daha tedavi aşamasına gelmeden hastalıkları önleme veya azaltma olasılıkları bilinçli olarak arka plana itilip, savsaklanıyor. Tabii, asıl amaç akıl almaz bir tempoyla ilaçlara müşteri bulma olunca...

  Eğer hastalıkların tanımı genişletilirse, bu sözde hastalıkların sebepleri de o derecede dar tutulmak zorundadır. Bu tür bir pazarlamacılar dünyasında kalp-damar hastalığı gibi bir sağlık sorunu çok önemsenir, zira, iyi bir kâr alanıdır. Yaşlılarda kalça kırığını önlemeye yönelik tedaviyle, sağlıklı yaşlı kadınlardaki kemik erimesi durumu birbirine karıştırılır.

  Olayın bir boyutu üzerinde yoğunlaşmak, diğer veçhelerin, dahası en önemli veçhlelerin gözden kaçırılmasıyla sonuçlanabiliyor. Tabii, bunun bedeli de bireye ve topluma ödetiliyor. Eğer asıl amaç, sağlıklı insanların kullandığı anti-kolesterol ilaçları üretip-satmak değil de, mesela tütün zehirlenmesine karşı önlemler, insanların daha çok fiziki aktivite yapmasının koşullarını oluşturmak , ya da daha dengeli beslenmelerini sağlayacak bir gıda rejimi oluşturmak olsaydı, öncelikler, yöntemler, araçlar farklı olsaydı, sonuç da farklı olurdu.

  Hastalıkları “satmak” farklı pazarlama yöntemlerine göre yapılıyor ama en yaygın olanı insanlardaki korkuyu kullanmaktır. Mesela menopoz döneminde kadınlara hormon satmak için kalp krizi riski öne sürülüyor. Çocuklarda görülen en küçük depresyonun intiharla sonuçlanabileceği korkusu kullanılarak anne ve babalara ilaç satılıyor. Ömür boyu kullanılan, otomatik reçeteye tâbi anti- kolesterol ilaçları satmak için de vakitsiz ölüm korkusu işleniyor... Oysa çoğu zaman şifâ niyetine kullanılan ilaçların kendisi bir dizi hastalığın peydahlanmasına sebep olmaktadırlar.

  Bu tablo karşısında; “Halen “Daha Çok İlaç Satmak İçin Hastalıklar İcat Edelim” mantığı ile bütün dünyada egemenliğini yürütmeye devam eden büyük bir ilaç mafiasının kıskacı içindeyiz. Batı merkezli olan bu kıskaçdan bütün insanlığı kurtaracak yegane güç İslam Ümmeti olarak gözükmektedir. Müslüman Hekimler, Müslüman Eczacılar, Müsüman ilaç üreticileri, Müslüman İnanca sahip üniversiteler, Din alimleri ve Sağlık Bakanlıklarına kadar uzanan müslüman ülkelerin mutlak işbirliği ile oluşacak bir zincirin aksiyonuna vabestedir.” Tezimizde haklı olduğumuza sizler de iştirak edermisiniz?

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 20


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.