HELAL SERTİFİKA İÇİN DESTEK İSTİYORUZ...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50298575
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL SERTİFİKA İÇİN DESTEK İSTİYORUZ...


  Gönderen:huseyin Tarih: 14/08/2007 02:45
  HELAL SERTİFİKA İÇİN DESTEK İSTİYORUZ...
  Editörümüz H.K. Büyüközer geçen ay Amerikaya yaptığı seyahat dönüşü bize şu duygularını aktarmıştı:

  “Lufthansa uçağı ile Amerika’ya gidip geldim. Gidiş ve dönüşte uçakta seyahat eden Musevi yolculara “KOSHER FOOD”, Hindli yolculara tamamen bitkisel “VEJETERYAN”, diğer yolculara da normal menülü ikramlar yapıldı. Hosteslere “ben Müslümanım, İslami menü istiyorum” dedim. Ne acıdır ki Müslüman yolcular için “İSLAMIC FOOD” damgalı ikramları yoktu ve ben mecburen vejeteryan menüsü ile nefsimi körletmek zorunda kaldım.

  Bu tablo, dünya üzerinde iki milyar nüfusa sahip İslam ümmeti için yüz kızartıcı bir tablo değilmidir?Bu tabloyu 25 sene önce de bulunduğum Almanyada aynen müşahade etmiştim.”

  Globelleşmenin hızla bütün dünya ülkelerini etki altına aldığı bu dönemde İslam ümmeti de bazı kazanımlar elde etti. Ancak uluslar arası saygınlığını ve etkinliğini İslama yakışır tarzda henüz elde edememiş bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi, bu büyük dinin müntesibi olan biz Müslümanlar yeterince dinimize ve dinimizin emrettiği “yaşam tarzı”na yeterince önem ve bağlılık göstermememizdir.

  Dünyada bazı İslam cemaatları, İslamın emrettiği yaşam tarzında en önemli yeri tutan GIDA ve benzeri konularda üretici firmaları “HELAL SERTİFİKA”lı ürün üretmeye yönlendirecek çalışmalar başlatmışlardır. Bunların başında Malezya’da JAKİM kuruluşu gelmekte, bunu ABD’de İFANCA-ISNA, Kanada’da MUSLİM CONSUMER GROOP-eat halal, İngiltere’de Halal Monitoring Committee, Avustralya’da Australian National Halal Food Directory, Endonezya’da the Indonesian Council of Ulamas (MUI), Filipinler’de Philippine Halal Certification and Regulatory Board, Yeni Zelanda’da The Federation of Islamic Associations of New Zealand (Inc), Burma’da Halal Certification Committee ( IRAC ), Singapur’da Majlis Ugama Islam Singapura [Islamic Religious Council of Singapore]

  Ancak bu çalışmalar henüz uluslararası boyutta bir yaygınlık sağlayamadı. Ülkemizde ise henüz “Helal Sertifika”lı ürün üretimi dahi başlatılamadı. Halbuki Türkiyede gerçekleştirilebilecek gerçek manada bir “HELAL SERTİFİKA” uygulaması ülkemize hem ekonomik bir potansiyel, hem dünya Müslümanları nezdinde bir prestij kazandıracaktır.

  24 yıl önce “GIDA RAPORU” kitabımızla başlattığımız çalışmaları,arkadaşlarımızın desteği ile 4.5 yıldan beri “gidaraporu.com” wep sitemizle devam ettirmeye gayret ediyoruz. Kamu oyunda belli bir kıvamın oluştuğunu düşünerek 2.5 yıl önce “HELAL SERTİFİKA” verecek Akademik oluşumu organize edecek GİMDES’i bir gurup kardeşimizle kurduk. Ancak dernek kurmakla herşey bitmiyor. Binası, mefruşatı, idari personeli, bilim kurulları vs ile çalışır duruma getirilmesi gerekir.

  Sitemizi ziyaret eden pek çok kardeşimiz bu konuyu gündeme getirerek bu kuruluşun neden faaliyet göstermediğini soruyorlardı. Nitekim, önemli mesajlar ve cevaplar yazımızda bu konuda soru soran kardeşlerimize toplu bir cevap vermiştik.
  Cevabımız şöyle idi:

  Muhterem Kardeşimiz,
  Helal sertifika kurumu oluşturalım diye bir yıl önce GİMDES kısa adı ile bir dernek kurduk. Takdir edersiniz ki dernek kurmakla mesele bitmiyor. Bunun alt yapısının oluşturulması lazım. Yer lazım, malzeme lazım, uzman eleman lazım vs. Bunların asgariden sağlanması için, yaptığımız hesaplara göre, yaklaşık 150 bin YTL gerekiyor. Bunlar olmadan Helal sertifika nasıl verilebilir?. Bunu sağlayamadığımız için de bu projemiz beklemede duruyor. Sorunuzun cevabı kısaca böyledir.
  Sağlık ve selamet dileklerimizle
  GIDA RAPORU

  Bu cevap yazımızın sitede yayınlanmasından sonra bu sefer sitemizde bu konuda bir kampanya açılması teklifleri gelmeye başladı. Teberrüken bu kardeşlerimizden biri ile yaptığımız haberleşme mesajlarını birlikte okuyalım

  Gönderdiğiniz mailinize göre, Helal sertifika kurumu için gerekli olan sadece para ise bu sorun değil! Sitenizde bir bağış kampanyası başlatın yeter, ben bu çok hayırlı iş için büyük yardımlar yapmaya hazır binlerce kişiden sadece biriyim!

  Sinema filmlerinde, tv programlarında, bilgisayar oyunlarında nasıl derecelendirme ve bunun için kurumlar varsa, neredeyse karnımızı doyurmak için yaşadığımız dünyanın maddi tarafında yiyeceklerimiz için de TSE'den başka MS(müslüman standardı), YS(yahudi standardı), HS(Hristiyan standardı) veya Hindu standardı gibi insanların çeşitli yaşam tarzlarına ait standartların olmasından daha doğal ne olabilir!

  Ayrıca Helal standardı isim olarak "bir yiyecek helal değilse haram mı olacak?" sorusunu soranlara ters gelebilir, bu sadece bir kelime karmaşasıdır, bu yüzden TIS(Türk Islam Standardı) gibi genel bir isim olabilir, ve bir üretici ürünü için ister TSE, ister TIS, ister ISO bilmem kaç, ister başkalarınca kurulacak herhangi bir standardı alabilir! Helal standardına karşı olanlara ithaf olunur!

  Lütfen bizim standardımızı oluşturun, gereken paraysa sonuna kadar arkanızdayız, yeter artık, LÜTFEN !!!


  Muhterem Kardeşimiz,
  Helal sertifika konusundaki hassasiyetiniz ve yardımcı olma hamiyet duygularınız için Allah razı olsun. Bir hamiyet sahibi kardeşimiz bize ücretsiz bir yer tahsis etti.Taşınma işlerimizi tamamlar tamamlamaz sitemizde karz-ı hasen(tekrar iade etmek üzere ödünç) tarzında bir destek kampanyası başlatmayı düşünüyoruz inşaallah. Destek ve teşvikleriniz için yeniden teşekkür ederiz.
  Allah yar ve yardımcımız olsun
  GIDA RAPORU

  Allah razı olsun. Gıda konusundaki çok güzel ve hayırlı çalışmalarınızda Allah yardımcınız olsun. Destek kampanyası düzenlediğinizde ben de para yardımı yapmak isterim. Şu an düzenlenirse 1-2 milyar verebilirim, yeterli miktar toplanamazsa uzerime olan bir dükkanın tapusunu size seve seve devredebilirim, satılırsa 60-70 milyar eder sanırım.. Böyle bir ihtiyac olursa bildirin lutfen. Sitenizde okuduğum yazılarınızdan Islama hizmet konusundaki samimiyetinize inanıyorum. Bu sertfika kurumu da insallah samimi ve ehil kişilerce hayırlı bir şekilde gerçekleşir, yayılır ve faydalı olur. selamlar.

  Bu ve benzeri mesajlardan cesaret alarak “HELAL SERTİFİKA İÇİN DESTEK İSTİYORUZ” yazımızı yazmaya ve siz kardeşlerimize duyurmaya karar verdik.

  Destek Talebimizi iki şekilde karşılayabilirsiniz.
  1. 2 yıl sonra iade etmek üzere karz-ı hasen(yani ödünç) olarak,
  2. Derneğe bağış olarak

  Her iki halde de GİMDES derneğinin Hesap numaraları olan

  Ziraat Bankası Ümraniye Şubesi
  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği YTL Hesap No: 42668278-5001
  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği USD Hesap No: 42668278-5002
  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği EURO Hesap No: 42668278-5003

  Kuveytürk 728532-1 YTL hesabı, 728532-101 ABD dolar hesabı, 728532-102 Eure hesabına yapacağınız havalelerde açık kimliklerinizi ve ne için gönderdiğinizi (ödünçse ödünç, bağışsa bağış) açıkça belirtiniz. Ayrıca kendiniz ve vasıta olduğunuz kardeşlerimizin adını soyadını, adresini, telefon numarasını varsa mail adreslerini hbuyukozer@hotmail.com adresine mutlaka bildirmenizi rica ediyoruz.


  Bazı üreticilerden bize para desteği talepleri gelmiştir. Ancak biz bu talepleri etik olmayacağı düşüncesi ile redettik. Manevi hassasiyeti çok önemli olduğuna inandığımız bu hizmete şaibe bulaşmasını istemedik. Bu sebeple gönül bağlarımız oluşan siz kardeşlerimizin teklifleri ile bu destek çağrısını yapmayı uygun gördük. Rabbimiz hayırlara vesile kılsın.
  GIDA RAPORU


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 41


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.