HELAL EXPO 2016, 15-18 ARALIKTA İSTANBUL KONGRE MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49165468
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL EXPO 2016, 15-18 ARALIKTA İSTANBUL KONGRE MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK…


  Gönderen:huseyin Tarih: 18/05/2016 04:54
  konferans 'HELAL PAZARI HIZLA BÜYÜYOR'

  HELAL EXPO 2016, 15-18 ARALIKTA İSTANBUL KONGRE MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK…

  2016 yılında da HELAL EXPO etkinliklerini birlikte yürütmeye karar veren GİMDES ve DİSCOVER EVENTS Firması Sözleşme imzalama noktasında Anadolu Ajansı ile birer mülakat yaptılar:

  Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı ETE: 'Dünyada 860 milyar dolarlık bir helal gıda pazarı mevcut. Bu pazarın büyüklüğü her geçen gün hızlı bir şekilde artıyor' GİMDES Başkanı BÜYÜKÖZER: 'Piyasadaki marketlerin çoğu, Müslümanların ihtiyacına cevap verecek şekilde dizayn edilmiş değil. Tüketicilerin İslami hassasiyetine, basiretine ve ferasetine güveniyorum. Onlar bu işi sıkı tutarlarsa bugüne kadar çizgilerini bir türlü belli etmeyen satıcılar da Müslümanların olmazsa olmazı olan helal ürünleri piyasaya sürmek zorunda kalacaklar'


  Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus ETE, 'Dünyada 860 milyar dolarlık bir helal gıda pazarı mevcut. Bu pazarın büyüklüğü her geçen gün hızlı bir şekilde artıyor.' dedi. ETE, yaptığı değerlendirmede, helal pazarının Türkiye'de de her geçen yıl büyüdüğünü ifade etti.

  Beş yıl sonraki süreçte helal gıda pazarının, dünyada 1 trilyon, tüm helal pazarının 3 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı öngörüsüne dikkati çeken ETE, 'Bu bağlamda ciddi ve önemli tedbirlerin alınması gerekiyor. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneğinin (GİMDES) Türkiye’de çok ciddi çalışmalar yapmakta. Dünya Helal Konseyine, Türkiye’den üye olan tek kurum. Bu sene 7'ncisini düzenleyeceğimiz Helal Expo Fuarı'nı 15-18 Aralık 2016 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde beraber yapacağız.' diye konuştu.

  ETE, geçen yıl gerçekleştirilen Helal Expo Fuarı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldığını hatırlatarak, bu yıl da fuara helal sektöründe faaliyet gösteren bir çok firma ve GİMDES’ten sertifika alan şirketlerin yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi, ülkelerin dışişleri bakanlıkları, ilgili bakanlıklar ve diyanet kurumlarının temsilcilerinin katılacağını belirtti.

  Fuarın, gıda,kozmetik, sağlık, turizm, finans, tekstil ve kimya gibi çok geniş kapsamlı ve çok geniş zümrelere hitap eden bir etkinlik olacağını vurgulayan ETE, '2 milyar Müslümanın yaşadığı bir coğrafyada hem inanç özgürlüğü hem de ekonomik ve sosyal, kültürel ilişkiler konusunda bu organizasyonun Türkiye’de yapılıyor olması ciddi anlam ifade ediyor.' dedi.

  'Tüketicilerin İslami hassasiyetine, basiretine ve ferasetine güveniyorum'

  GİMDES Başkanı Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER de Ramazan ayının, insanların iç muhasebesi yapması gereken çok önemli bir ay olduğunu söyleyerek, 'Bu muhasebede dikkat edilmesi gereken en önemli şey yediğimiz, içtiğimiz gıdalar. Dolayısıyla vücudumuza sarf etmek üzere kullandığımız bütün ürünler, bizim nazarımızda İslami usullere göre mutlaka kontrolden geçmiş ve Müslümanların diyetine uygun hale getirilmiş olmalıdır.' ifadelerini kullandı.

  BÜYÜKÖZER, piyasadaki ürünlerle ilgili şunları kaydetti:

  'Maalesef dünyadaki sistem bizim kontrolümüzde olmadığı için Müslümanlar Ramazana buruk girecek. Piyasadaki marketlerin çoğu, Müslümanların ihtiyacına cevap verecek şekilde dizayn edilmiş değil. Tüketicilerin İslami hassasiyetine, basiretine ve ferasetine güveniyorum. Onlar bu işi sıkı tutarlarsa bugüne kadar çizgilerini bir türlü belli etmeyen satıcılar da Müslümanların olmazsa olmazı olan helal ürünleri piyasaya sürmek zorunda kalacaklar. Biz bu maksatla 4 yıldır '17 Ramazan Dünya Helal Günü' diye bir gün kutluyoruz, sırf bu farkındalığı meydana getirmek ve geniş kitlelere yaymak için.'

  BÜYÜKÖZER, helal sertifikasına sahip ürünlerin pahalı olduğu iddiasına ilişkin ise büyük marketlerin damping yaparak müşteriyi çekmeye ve böyle bir algı oluşturmaya çalıştığını savundu.

  Bunun tamamen göreceli bir durum olduğunu ifade eden BÜYÜKÖZER, 'Arz talep meselesi. Bizim kullanılmasına izin verdiğimiz katkı malzemeleri öyle sıradan, her türlü polemiğe açık maddeler değil. Bu konuda sıkı durduğumuz için firmalar da katkı maddelerini bizim istediğimiz şartlarda temin etmek zorunda. Bunlar da biraz fiyat farkı meydana getiriyor ama yüzde 5-10’u aşacak bir pahalılık meydana getirmesi mümkün değil. Bizim, küçük olmalarına rağmen 40’ı aşkın helal marketlerimizde bütün ürünler kontrolümüzden geçmiş şekilde ve fiyat farkı abartacak şekilde değil.' değerlendirmesinde de bulundu.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.