HELAL VE TAYYİB İLACIN/AŞININ GEREKLİLİĞİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51721516
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL VE TAYYİB İLACIN/AŞININ GEREKLİLİĞİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 05/01/2018 06:17
  konferans HELAL VE TAYYİB İLACIN VE AŞININ GEREKLİLİĞİ

  GİMDES Gönüllü Gençlik adına
  Muhammed Volkan ÖZKAN

  “Allah, şifanızı size haram kılınan şeylerde yaratmamıştır.” (Buhârî)
  “Şüphesiz Allah, derdi de dermanı da indirmiş, her derdin dermanını yaratmıştır. O halde tedavi olunuz fakat haram şeylerle tedavi olmayınız.” (Ebû Dâvud, Tirmizî)


  GİMDES Gönüllüleri olarak 19 Aralık Salı günü Twitter'da, ilaçların içeriğindeki domuz ve alkol katkılı maddelere karşı ilgili kurumlara seslenerek ilaçların helal üretilebilirliğini sağlamak amacıyla #AşılardaDomuzVar etiketiyle paylaşımlarda bulunduk. Amacımız, ilgili kurumlardan içeriğinde haram ve şüpheli bir madde bulunmayan helal ilaç talep etmekti. Çünkü bir Müslümanın helal ilaç araması onun imanî bir meselesi, helal ilaç talep etmesi de onun en tabii tüketici hakkıdır.

  Evvelâ şunu belirtmemiz gerekir ki GİMDES ve GİMDES Gönüllüleri asla aşılara, ilaçlara karşı değildir. Ancak içeriğinde az da olsa domuz ve alkol gibi haram katkılar bulunan bir ilacın Müslüman bir kimseye enjekte edilmesine kesinlikle karşıdır. Çünkü bir Müslüman, haram kanallar vasıtasıyla tedavi olmamak gerektiğinin bilincindedir. İster gıda maddesi ister ilaç olsun, helallik ve tayyiblik vasfını taşımayan her ürün, bir Müslüman için tehdittir. Unutmayalım ki kullandığımız ilaçlardan da hesaba çekileceğiz. Bu sebeple ilaçların herhangi birinin içeriğinde domuz ve alkol gibi kullanımı dinen uygun görülmeyen haram bir katkının olmaması gerekir.

  İlaçların içeriğinde domuz katkısı olabildiğine dair yakın zamanda GİMDES’e ulaşan çarpıcı bilgi şöyledir ki, bebeğine yapılacak aşıların [KKK (kızamık, kabakulak ve kızamıkçık) ve suçiçeği] prospektüslerini inceleyen bir gönüllümüzün, ilacın içeriğinde jelatin olduğunu fark edince yetkililer vasıtasıyla üretici firmaya ulaşarak ilgili jelatinin domuz jelatini olduğunu öğrenmesi hadisesidir. Bizler de bu meseleyi görmezden gelmeyerek ve mevcut duruma ilişkin bir farkındalık oluşturmak amacıyla ilgili kurumlara seslenmeye çalıştık. Umarız helal ve tayyib bir ilaç ve aşı için en kısa sürede çalışmalar başlatılır.

  İlaç olarak kullanılabilecek ürün her şeyden evvel helal ve tayyib olmalıdır. Ancak günümüzde ne yazık ki kapsüllü ilaçlar ve film tabakalı tabletlerde domuzdan elde edilen jelatin kullanılabilmektedir. Çocuklara verilen birçok şurupta etil alkol bulunabilmekte, öksürük ilaçlarında domuz kılı ve insan saçından elde edilen L-Sistein kullanılabilmektedir. Hayvan bağırsaklarından yapılan ameliyat ipleri domuz kaynaklı olabilmektedir. Bütün bunlar, tedavi olmak isteyen Müslüman bir kimseyi endişelendirerek olayın vahâmetini gösteren çarpıcı örneklerdir.

  Haram ilaçlarla tedavi olma zaruretinden artık kurtulmalıyız. İlaçlardaki, haramın önemli kritik noktalarını belirleyip helal ve tayyib bir ilacın üretilebilirliği için gerekli olan koşulları hazırlayarak işe koyulmalıyız. Ülkemiz askeriyede kendi uçağını, kendi helikopterini, kendi tankını, kendi tüfeğini milli şartlarda üretecek aşamaya gelirken, müslüman için elzem olan helal ilacını, helal aşısını da milli şartiarda üretebilecek aşamaya gelmesini engelliyecek ne sebep olabilir. GİMDES Gönüllüleri olarak, endişe duymadan helal ve tayyib ilaçlarla, aşılarla tedavi olabileceğimiz gün için çalışmaya devam etmekteyiz

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.