%99’U İTHALEDİLEN GIDA KATKI MADDELERİ NİHAYET YERLİ ÜRETİLECEK Mİ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59244978
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  %99’U İTHALEDİLEN GIDA KATKI MADDELERİ NİHAYET YERLİ ÜRETİLECEK Mİ?


  Gönderen:huseyin Tarih: 07/10/2014 04:25
  konferans %99’U İTHALEDİLEN GIDA KATKI MADDELERİ NİHAYET YERLİ ÜRETİLECEK Mİ?

  Medyadan gelen haberlere göre:TÜRKİYE’nin %99 oranda dışa bağımlı olduğu gıda katkı maddesinin yerli ve helal üretilmesi için teşvik edilecek. Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK işbirliğinde önce araştırma geliştirme faaliyetleri özendirilecek ardından projelere 3 yıla kadar maddi yardım yapılacak.

  2018 sonuna kadar global olarak 40 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağı söylenen gıda katkı maddesi pazarında yerli üretim için Bakanlık kolları sıvadı. Bu çerçevede doğal renklendiricilerin, bitkisel aromaların, tatlandırıcıların, modifiye süt ürünlerinin, helal katkı maddelerinin Türkiye’de üretilmeleri için teşvik verilecek.

  Türkiye gıda katkı maddelerinde büyük oranda dışa bağımlı. Gıdalarda kullanılan katkı maddeleri tüketicinin en çok kandırıldığı alanların başında geliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK, “Tarım ve Gıda Vizyon 2023” çerçevesinde geliştirilmesi gereken “İşlenmiş ürün çeşitliliği, gıda işleme yöntem ve süreçleri” için harekete geçti. Çalışmalar gıda katkı maddelerinin geliştirilmesi ve üretimi konusunda Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin özendirilmesi kararı kapsamında yapılacak.

  TÜBİTAK, Ar-Ge desteğiyle gıda endüstrisinde oldukça sık kullanılan ve yurtdışından ithal edilen gıda katkı maddelerinin Türkiye’de üretilmesini sağlayan, kalitesini iyileştiren ve ticarileşme potansiyeli yüksek yaklaşımların geliştirilmesini amaçlıyor. Programla gıda üretiminde kullanılan katkı maddelerinin gıda güvenliği açısından risk oluşturmadan, teknolojik açıdan dünyayla rekabet edilebilir şekilde üretilmesi ve bilgi birikiminin oluşturulması da hedefler arasında yer alıyor.

  Projeler kapsamında yeni elde edilecek katkı maddesi ve yardımcı maddelerin sağlık üzerine etkisinin de tıp, gıda ve beslenme uzmanlarının ortak bilimsel yöntemleriyle değerlendirildiği projelere öncelik verilecek. Araştırmacıların getireceği projeler değerlendirmelerin ardından 3 yıla kadar parasal destek alabilecek.

  GIDA katkı maddelerinin kullanımı gıda güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Katkı maddeleri ve yardımcı maddeler, gıda maddelerinin üretiminde, vasıflarının iyileştirilmesinde ve düzenlenmesinde, raf ömürlerini uzatarak katma değerinin arttırılmasında ve son gıda ürünlerinin duyusal özelliklerinin korunmasında kullanılıyor. Katkı maddeleri ithalatı için 10 milyar dolar mertebelerinde dış harcama yapılmaktadır

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.