GİMDES, HELAL GÖNÜLLÜLERİNE BİR GÜN BOYU EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPTI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51125460
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES, HELAL GÖNÜLLÜLERİNE BİR GÜN BOYU EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPTI


  Gönderen:huseyin Tarih: 31/08/2014 13:55
  kadir GİMDES, HELAL GÖNÜLLÜLERİNE BİR GÜN BOYU EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPTI

  Saat 9’da başlayan program kahvaltı ile başladı. Saat 10’da Gönüllü erler videosunu takiben Cibutili genç tarafından Kuran ı Kerim tilavet edildi. Katılım 200'ün üzerinde idi.

  Eğitim çalışmaları GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’in helal gıda arayışına neden ihtiyaç duyuldu? sorusuna, 1950’den beri hayatı boyunca, bu arayışta dönüm noktaları oluşturan olayları anlatarak cevap vermeye çalıştığı konuşması ile başladı. Daha sonra Yük. Kimyager Murat SAYIN Helal ürünlerde kullanılan katkı maddelerinin problemlerini anlattı.Yine Yük. Kimyager Timuçin GÜNESEN Alkolsüz denen meşrubatlardaki problemler nedir? sorusuna cevap aradı. Öğleden sonraki oturumda da Gıda Müh.Hayreddin İŞBİLİR GİMDES denetim aşamalarını ve helal kesim uygulamalarını dile getiren bir konuşma yaptı. En son konuşma da Fıkıh hocalarımızdan Mustafa MERAL tarafından GİMDES Helal ve Tayyib standardında Fıkhi uygulamalar üzerinde icra edildi.

  Bu eğitim çalışmasına katılan gönüllüler hemen twitter hesaplarına koşup güzel yürekleri ile duygularını dile getirmişler. Bir gönüllü kardeşimizin internet sitesine yansıttığı eğitim çalışması ile ilgili izlemini aşağıda okuyabilirsiniz:

  “Bugün GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği)'in Helal Gıda Eğitimi programına gittim. Bu derneğin helal gıda konusundaki çalışmalarını ve firma sertifikalandırma faaliyetlerini daha önceden duymuştum. Ama katıldığım programla derneğin çalışma prensibini, vizyonunu, misyonunu ve uzman kadrosunu yakından tanıma imkanı buldum. Samimiyetlerine inandığım, helal ve tayyip yiyecek konusunu kendilerine dert edinmiş insanlar.

  Bu konu dert edinilmeyecek gibi değil hakikatten. Gırtlağımızdan geçen her bir lokmanın sağlığımızdan imanımıza kadar hayatın her noktasında bizi nasıl etkilediği aşikar bir gerçek. Bugün "insan suretli, domuz siretli" canlılarla birlikte yaşıyorsak bunun en büyük sorumlusu harama batmış insanlıktır. Bilinçli müslümanlar olarak bilinçi nesiller yetiştirmek bizim görevimiz.

  Kendim de bugün eksikliğini gördüm, helal gıda ürünlerinin neye göre seçilip, tüketileceği konusunda çok bilgisizmişim. Kabul edelim ki; helal konusu halk tarafından ciddiyeti yeterince anlaşılmamış bir durum. Marketlerde etiket okumayı bilmiyoruz. Gıda bileşenlerinin içeriği ve menşei hakkında bir merak duygumuz yok. Sadece "bu üründe domuz ve domuz ürünleri kullanılmamıştır" yazısının kanileri olarak "ee tamam o zaman bu helaldir" yanılgısına düşüyoruz. Sadece domuzla bitmiyor ki sevgili okuyucularım. Bunun alkolü var, jelatini var, helal kesimi var, üzümü var, bağı var, var oğlu var.

  Tüm kola markalarında (turkasıymış,le kolasıymış diye bir ayrım yok), gazoz, fanta gibi gazlı içeceklerde, doğaya özdeş aromalı meyve sularında etil alkol varlığı tespit edilmiş. En iyisi al eriği, vişneyi, elmayı, kayısıyı kaynat kaynat iç. Ancak şu noktaya değinmek lazım; evde yaptığımız meyve suları da alkollenmeyecek mi? Bu doğal bir kimyasal olay yani evet durdukça alkol üretimi olacak işte bu yüzden tüketim süresi çok önemli. Kısa sürede (muhafaza şekline göre 1-3gün arası) Marketteki rafta günlerce beklemiş bozanın kısa tüketim süresi aşıldığı için içindeki alkol miktarı arttığından içilmesinin uygun olmadığı sonucuna varabiliriz. Alkol sadece gıdada değil cilt bakım ürünleri, parfümler, sabunlarda da kullanılıyor. Etikette metil alkol etil alkol metanol etanol gibi muhteviyatı görüyorsak o üründen "haramsın bana haram" arabesk ezgileri eşliğinde kaçmalıyız.

  Dondurmalar, yoğurtlar, pudingler çoğu domuz jelatini içeriyor. Kıvam arttırıcı, berraklaştırıcı ajanlar da yine bu jelatinden oluyor. İlaç endüstrisinde pek çok ürün içinde domuz kaynaklı bileşenler kullanılıyor. İnsülin gibi şeker hastalarının olmazsa olmazı bir ilaç domuz pankreasından elde ediliyor. Heparin bir kan sulandırıcı olarak yine domuzdan üretiliyor. Domuz sanayi endüstrisi için öyle kullanışlı bir hayvan ki, bir bütün hayvanı (kılları kuyruğu bacakları tırnakları da dahil 185 farklı sektörde ve binlerce değişik üründe kullanılabiliyor. Hayvansal katkı olan her üründe bu hayvan kimdir? sorusunu sormalıyız. Hayvan şayet sığır, koyun v.b ise devamındaki soru da kendiliğinden şöylece geliverir "acep helal kesim midir ?" İşte burdan da bir başka konu bana da değin, beni de söyle diye bağırıyor:

  "HELAL KESİM"

  Tavuk, sığır, koyun gibi hayvanlar besmeleyle bıçağı sürüp kesilmedikten sonra murdardır, leştir, pistir, öğhtür, yenmez. Ama Allah affetsin yiyoruz. Hele beyaz et söz konusuysa durum fecaat. Beyaz et sağlayıcıları bir seferde 3-5 tavuk kesmiyor ki. Adam bir partide belki bin tavuk işliyor. Tek tek elle keserekten, deri yüzerekten, but kanat dizerekten olacak iş değil yani. Otomatik makineye oturtulan tavuklar celladına gıdaklarken hınk diye bir anda ekonomik şekilde toptan gidiveriyorlar. Firmalar bu işi helal kılmak için şöyle komik bir yol bulmuş: "Makineyi çalıştırırken besmele çekiyorlarmış böylece bir besmeleyle 20-30 tavuk helal kesim oluyormuş" Yok yaa ! Buna tavuklar bile güler. Ama İslami kesim bile helal kesim zannedip bu zokayı ay pardon tavuğu yiyoruz.

  Daha neler var da siz şimdi yazı uzun diye okumayacaksınız bilirim. Farkındalık kazanıp biraz dikkat edince kendinizi "Aman Allah'ım ben neler yiyorum böyle" serzenişleri içinde veyl ederken bulabiliyorsunuz. Meyus olmayınız hanfendiler, beyfendiler. İman varsa imkan da var Elhamdülillah. Hemen GİMDES'in sitesinde "helalim benim helalim benim" şarkılarıyla hayatımızı süsleyecek helal ve tayyip ürünlere kucak açıyoruz.

  GİMDES sektördeki helal ürün denetçisi olarak güzel bir işi üstleniyor. Gıda ve kimya mühendisleri, veteriner hekim ve fıkıh uzmanından oluşan kadrosuyla gıdanın yanı sıra temizlik, ilaç, kozmetik alanında üretim yapan pek çok firma incelemeye tabi tutulmuş. Derneğin helal sertifikası verdiği ürünler şu linktedir HELAL SERTİFİKALI ÜRÜNLER

  Ayrıca 4-7 Eylül arası CNR Expo'da 5. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı gerçekleşecektir. Linkteki ürünleri orada stantlarda deneyebileceğinizi düşünüyorum.” GİMDES helal gıda eğitimi   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.