HELAL GIDA’YA MEZHEB AYARI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50297884
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL GIDA’YA MEZHEB AYARI


  Gönderen:huseyin Tarih: 03/07/2009 07:42
  HELAL GIDA’YA MEZHEB AYARI

  Editörümüz ve GİMDES Başkanı Dr.H.K.BÜYÜKÖZER’in ANADOLU AJANSI Muhabiri ile yaptığı görüşmeyi Ajansın yayına soktuğu şekli ile bilginize sunuyoruz.:

  “Uluslararası helal gıda sertifikalama kurumu olan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES), helal gıdada mezheplerin farklı görüşlerini ürün sertifikalarında belirtecek.

  AA muhabirinin sorularını yanıtlayan GİMDES Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, helal gıdada mezhepler arasında dahi farklı görüşler bulunduğunu ifade ederek, mezheplerin inançlarını dikkate alan bir sistem geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

  Mezhepler arasındaki farklı görüşleri ürün sertifikalarında belirteceklerini ifade eden Büyüközer, ''Yani bir mezhebe göre helal olarak sertifikalanmış bir ürün diğer bir mezhebe göre mahsurlu gözüküyorsa, bunu üründe belirteceğiz. Ürün sertifikasının altında mezheplerin kutucukları olacak ve orada o ürün hangi mezhebe göre mahsurlu ise o mezhep işaretlenecek'' dedi.

  Büyüközer, örneğin bir böcekten üretilen ve sucuk, şurup, pasta gibi bir çok gıda maddesi içinde kullanılan doğal organik boya maddesi olan E120 Karmin'i bazı mezhepler haram kabul etmezken Hanefi mezhebinin yasakladığını belirterek, ''Bu konuda sertifikalarda uyarı işaretlerimiz olacak. Mezheplerin asırlar boyunca bugüne kadar getirdiği zenginlikler bizim belgelerimizde yer alacak'' şeklinde konuştu.

  ''TÜRKİYE 2 TRİLYON DOLARLIK HELAL SERTİFİKALI ÜRÜN PİYASASINA GİRMELİ''

  Dünyada helal sertifikalı ürüne talebin hızla çoğaldığını, bugün yaklaşık 60 ülkede helal sertifika veren kuruluş bulunduğunu söyleyen Büyüközer, Türkiye'de de kendilerinin bu işe talip olduklarını ifade ederek, helal gıda konusunda ihracat yapmak isteyen firmaların GİMDES'e yöneldiklerini kaydetti.

  Bu kriz ortamında Türkiye'nin yapacağı işin dünyadaki 2 trilyon dolarlık helal sertifikalı ürün piyasasına girmek olduğunu belirten Büyüközer, ''Bugün aşağı yukarı 20'nin üzerinde firma bize müracaat etmiş durumda. Onların durumlarını inceliyoruz, 2 firmaya sertifika verdik. İlk defa bizim vasıtamızla, profesyonel sertifikalama sistemi ile ihracat yapıyorlar'' diye konuştu. Hüseyin Kami Büyüközer, bu sene sonuna kadar en az 100 firmadan helal sertifikalı ürün ihracatı talebi alacaklarını tahmin ettiklerini, 2010 yılında ise bu işin çok daha büyük patlama göstereceğini ve belki 1500 firmanın ürününe helal sertifika verecek hale geleceklerini belirtti.

  ''BAŞVURANLAR ARASINDA NAR SUYU FİRMASI DA VAR'

  Helal gıda sertifikası almak isteyenlerin başında daha çok un, makarna, maya firmalarının geldiğini ifade eden Büyüközer, ''Bize başvuran firmalar arasında 2 tavuk, bir tane de nar suyu firması var. Sertifika almak için bize başvuran firmalar arasında sakız firması da yer alıyor. Bir dondurma firması ise araştırma yapıyormuş ama henüz bize müracaat etmedi'' dedi.

  Sertifikasyon konusunda şu anda gıda mühendisi, veteriner, biyolog ve kimyagerlerden oluşan 10 gönüllü kadroyla çalıştıklarını söyleyen Büyüközer, önümüzdeki dönemde çeşitli eğitimlerle profesyonel kadroyu oluşturacaklarını vurguladı.

  Büyüközer, İslam dini mezheplerine göre kesin haram ihtiva eden maddelerin olduğu ürünlere sertifika vermediklerini belirterek, ''Bir de eti helal olan hayvanların İslam'i usulde kesilmesini ön planda tutuyoruz. Tavukların elde kesilmesini dikkate alıyoruz. Gıda ürünlerinde kullanılan boya maddelerinin, tatlandırıcıların mutlaka bitki kökenli olması lazım. Kola cinsi ürünlerde 'formülü gizlidir' diye gelinirse onlar da sertifika alamaz. Çünkü dinimizde şüpheliden de uzak kalın diyor. Dolayısıyla şüpheli hiç bir şey kalmayacak' şeklinde konuştu. AA”


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 20


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.