HELAL GIDA STANDARTI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İçinizde hayra çağıran,iyiliği emredip,kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtluşa erenlerdir." Al-i imran 104

Günün Hadisi
"Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır." Ebu Davud-Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47198566
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL GIDA STANDARTI


  Gönderen:administrator Tarih: 10/11/2005 21:51
  “Helâl gıda standardı, lâik devletin işi değil”
   
  TSE.nin helâl gıda standardı çalışmalarını değerlendiren Tüketiciler Birliği Gıda Komitesi Başkanı Dr. Müh. Hüseyin Kâmi Büyüközer; “TSE.nin bu çalışması lâiklik ilkesi ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Yasaya aykırıdır”   “Tüm gelişmiş, serbest piyasalarda bir dinin gerekleri ve ilkeleri gözetilerek hazırlanan ürünlerin belgelendirilme işlemleri, bağımsız ve devlet dışı örgütlenmiş kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde de, kamu kurumları eliyle yapılması planlanan bu çalışma yerine aynı yol izlenerek, devlet dışında örgütlenme sürecine katkı yapılarak bağımsız sertifikasyon kuruluşlarının örgütlenmesi sağlanmalıdır” dedi.

  Tüketiciler Birliği Gıda Komitesi Başkanı Dr. Müh. Hüseyin Kâmi Büyüközer konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

  Türk Standartları Enstitüsü (TSE), 2006 yılı sonunda yürürlüğe girmek üzere “helâl gıda” adı altında yeni bir standart ve belgeleme çalışması başlattığını açıklamıştır.

  İslâmi usullere göre hazırlanmış gıda tüketmek isteyen tüketicilerin ihtiyacını karşılamak amacı ile hazırlandığı belirtilen bu belgeleme çalışması, anayasada belirlenmiş lâiklik ilkesi ve özellikle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Yasaya aykırıdır.

  Bir kamu kurumu olan TSE., hazırlayacağı “helal standardı” ile bir yandan bu belgeyi verdiği ürünlerin İslâmi usullere göre helâl olduğunu açıkça belirlerken, öte yandan bu belgeye sahip olmayan ürünlerin ise haram olduğunu zımnen belirlemiş olmaktadır. Kamu kuruluşlarının Anayasanın 2. maddesinde yer alan “Türkiye Cumhuriyeti … lâik … hukuk devletidir” hükmüne uygun davranması zorunludur. Bir kamu kurumunun bir dinin mensuplarının ihtiyacını karşılamak amacıyla o dinin ortaya koyduğu ilkeleri gözeterek belgeleme çalışması yapması, bu çalışmayı yapan kamu kurumu ve dolayısıyla devleti, bir dinin mensupları ve mensubu olmayanları arasında taraf haline getirmektedir.

  Öte yandan bir kamu kurumunun serbest ve tam rekabetin esas olduğu piyasa ortamında bir ürün için “helal”, başka bir ürün için dolaylı olarak “haram” nitelemesi yapması, tüketiciyi –üstelik devlet gücüyle- yönlendiren ve sonuçta rekabet ortamını sınırlayan bir tutumdur. Bu tarz belirlemeler 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Yasa ile çelişmektedir.

  Tüm gelişmiş, serbest piyasalarda bir dinin gerekleri ve ilkeleri gözetilerek hazırlanan ürünlerin belgelendirilme işlemleri, bağımsız ve devlet dışı örgütlenmiş kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde de, kamu kurumları eliyle yapılması planlanan bu çalışma yerine aynı yol izlenerek, devlet dışında örgütlenme sürecine katkı yapılarak bağımsız sertifikasyon kuruluşlarının örgütlenmesi sağlanmalıdır.

  Tüketiciler Birliği olarak; TSE.nin başlattığı bu çalışmayı durdurarak atılan yanlış adımdan dönülmesi gerektiğini, aksi takdirde başta Rekabet Kurulu olmak üzere gerekli karar mercilerine başvuruda bulunacağımızı belirtiyoruz.

  Dr. Müh. Hüseyin Kâmi Büyüközer
  Gıda Komitesi Başkanı
  TÜKETİCİLER BİRLİĞİ

      
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 3.66
  Toplam Oy: 15


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.