'Helal Gıda' Sertifikalı Ürünlere Talep Artıyor
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50266025
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  'Helal Gıda' Sertifikalı Ürünlere Talep Artıyor


  Gönderen:huseyin Tarih: 16/09/2009 14:58
  'Helal Gıda' Sertifikalı Ürünlere Talep Artıyor

  Anadolu Ajansı Sakarya muhabirine GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’in verdiği beyanat, basında geniş ilgi gördü. 13-14 Eylül tarihlerinde yayınlanan Haberi dikkatinize sunuyoruz.

  ‘Dünyada 2 trilyon dolarlık talebe ulaşmasına rağmen, 200 milyar dolarlık üretimin yapıldığı ‘helal gıda’ pazarına Türk şirketlerinin ilgisi artıyor. Nisan ayından itibaren uluslararası akreditasyona dahil edilen Türkiye’de 40 firma ‘helal gıda’ sertifikası için başvururken, bu firmalardan 10’u sertifikasını aldı.

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Büyüközer, dünyada 2 trilyon dolarlık helal gıda pazarı olduğunu belirterek, pazardan yararlanmak isteyen 40 yerli firmanın uluslararası akreditasyona dahil edildikleri nisan ayından itibaren sertifika almak için derneğe başvurduğunu söyledi.

  Büyüközer, gıda ürünlerindeki üretim ve teknolojik hakimiyetin batılıların eline geçmesinin ardından Müslümanlar arasında helal gıda konusunda çeşitli endişeler ortaya çıktığını belirtti.

  30 yıl önce Amerika'da helal gıda üretimini denetlemeyi amaçlayan bir derneğin teşekkül ettiğini ifade eden Büyüközer, kısa süre içinde Malezya ve Endonezya gibi Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerin de helal gıda sistemine entegre olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  "Günümüzde hemen hemen bütün ülkelerde Müslümanlar bu tür kurumlar oluşturdu. Güney Afrika'da, Avustralya'da, Yeni Zellanda'da bu tür kurumlarla karşılaşacaksınız. Türkiye'nin de bu faaliyetlerden uzak kalması mümkün değildi. 2005 yılında arkadaşlarımızla beraber GİMDES'i kurduk. Derneğimizin hedefi ülkemizde helal sertifikalı ürünü gerçekleştirecek altyapıyı sağlamaktır. Bu arada dünyadaki benzer derneklerle de ilişkilerimiz gelişti.

  Geçen yıl 60 ülkeye yakın üyesi bulunan World Halal Council'de (WHC) Türkiye'nin de entegrasyon içine girmesi uygun görüldü. Bu ülkelerle dirsek temasımız devam ediyor. Biz de diğer ülkelerdeki çalışmaları değerlendirerek, ülkemize uyacak şekilde helal gıda standardını oluşturmaya çalıştık. Neticede bu kurumlara müracaatımızı yapınca bize akreditasyon verdiler. İsviçre de onayladı. Şu anda uluslararası boyutta Türkiye'deki ihracatçılarımızı rahatlatmak için hizmet ediyoruz."

  Derneğin 2005 yılında faaliyete geçmesinin ardından sürdürdükleri altyapı çalışmalarıyla nisan ayında uluslararası akreditasyona geçtiklerine dikkat çeken Büyüközer, sertifikalandırma çalışmalarıyla Müslüman ülkelere ihracat yapmak isteyen firmaları rahatlatacaklarını söyledi.

  Helal gıda sertifikalı ürün ihraç etmek isteyen firmaların derneklerine müracaat ettiklerini belirten Büyüközer, "Firmalar internetteki müracaat formumuzu dolduruyorlar. Görevli arkadaşlarımız da işi takip ediyor. Denetlenebilecek durumdaysa denetçilerimiz denetlemeye gidiyor. Denetleme çalışması tamamladıktan sonra yeniden denetleniyor.

  Sertifikalarını hazırlayıp teslim ediyoruz" diye konuştu.

  Uluslararası akreditasyona ulaştıkları nisan ayından itibaren hiçbir girişimleri olmamasına rağmen yerli firmalardan yoğun bir taleple karşılaştıklarını anlatan Büyüközer, dünyada büyük bir pazar olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  "Dünya piyasasındaki global helal sertifikalı ürün talebinin toplam rakamı 2 trilyon dolar civarındadır. Şu anda bütün dünya çapında bütün ülkelerin gerçekleştirebildiği helal gıda üretimi yaklaşık 200 milyar dolar dolar civarında. Korkunç bir pazar var. Daha yeni yeni sertifikaya geçiliyor.

  Helal gıda pazarından yararlanmak isteyen yaklaşık 40 yerli firma uluslararası akreditasyona dahil edildiğimiz nisan ayından itibaren sertifika almak için derneğimize başvurdu. 10 firmaya gerekli incelemelerin ardından helal gıda sertifikası verdik. Başvurmak zorundalar çünkü yanlış usuldeki belgeleri artık yutmuyorlar. Pek çok uluslararası konferansta "Türkiye'den aman sakın mal almayın" diye propaganda yapılır duruma gelindi."

  Türk halkının da helal gıda etiketli ürünlere yoğun talep gösterdiğine işaret eden Büyüközer, "Yurt içinden helal gıda sertifikası konusunda çok talep var ama veremiyoruz. Neden? Çünkü Etiket Yönetmeliği'ne göre Türkiye'de ürü nlerin üzerine helal logosunu koyma izni yok. Oysa ki tüm dünyada bu konuda uygulamalar var. Etiket yönetmeliği değiştirilmek zorunda, bu kadar çağ dışı olmak zorunda değiliz" dedi.’


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 13


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.