YA ALLAH...BİSMİLLAH...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49165856
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  YA ALLAH...BİSMİLLAH...


  Gönderen:huseyin Tarih: 13/01/2016 04:48
  kadir YA ALLAH...BİSMİLLAH...
  HELAL GIDA GÖNÜLLÜLERİ ÖNEMLİ BİR TEBLİĞ HİZMETİNİ BAŞLATIYOR...


  Yurdumuzda Helal ve Tayyib yaşam sistemini yeniden tesis etmek için yola çıkan Helal Gıda Gönüllüleri yeni ve çok önemli bir tebliğ hizmetini başlattı. Sayıları yüzbinleri bulan imam, vaiz ve çeşitli din hizmetlerinde görev yapmakta olan hocalarımıza modern sanayi ürünü gıdalarımızdaki maddi ve manevi tehlikeleri hatırlatmak ve bu yönde toplumda farkındalık oluşturmak konusunda öncülük yapmaları için çağrıda bulunmak üzere bir mektup kampanyası başlatmışlar. Helal Gıda Gönüllüleri platformundaki gençlerle yaptığımız söyleşilerde “Helal gıdayı tavizsiz olarak yurdumuzda hakim kılmak için çok kararlı ve azimli bulduk” Kendileri bir yol haritası yapmışlar. 3 ayda 10 000 hocamıza mesajlarını ulaştıracaklar. Allah(cc) onlardan ebeden razı olsun. Bu nesil nesilmiş gerçek işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmiyecek! çizgisinde yolları açık olsun.
  Hazırladıkları mektubu dualarınız ve destekleriniz için yayınlıyoruz:

  Selamün Aleyküm Muhterem Hocam,

  Biz GİMDES Helal Gıda Gönüllüleri olarak, Kuran-ı Kerim’de emredilen “Yeryüzündeki rızıkların helal ve tayyib olanlarından yiyiniz” ayetlerini hayatımıza geçirmeyi ve bunu tüm İslam Alemi’ne ulaştırmayı amaçlayan dertli gençleriz. Bu yolda yaptığımız emri bi’l maruf ve nehy’i anil münker için siz değerli hocalarımızdan destek bekliyoruz. Çünkü bir insanın inancına göre yiyip içmesi ve kullandığı ürünlerde alkol ve domuz mamullerinin olup olmadığını bilmesi en temel haklarından ve en önemli kulluk vazifelerindendir. Helal gıda ile ilgili onlarca ilahi emir içinden seçtiğimiz şu hadisi şerif derdimizi ve içinde bulunduğumuz zamanı özetleyecektir: “Öyle devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez.” (Buhari)

  Bugün tıpta ve gıda endüstrisinde bitten yengeç ayaklarına, kandan, insan saçına, domuzun midesinden kılına varıncaya kadar akla hayale gelmedik 3500 cins katkı maddesi dünya piyasasında gıdalarımıza katılmak üzere pazarlanmaktadır. Üretici firmalar envai çeşit haram veya şüpheli hüviyette olabilen bu katkı maddelerini "gümbür gümbür" kullanırken aynı hıza cevap vermek istermişçesine şuursuz tüketiciler de bu şüpheli ve hatta haram gıdaları "harıl harıl" tüketmektedir. Türkiye’ye giren bütün bu katkı maddelerinin denetim ve kontrolü Türk Gıda Kodeksi'ne göre yapılmaktadır. Ancak bu kodeks tamamen Avrupa standartlarına göre oluşturulmuştur ve içeriğinde “Helal-Haram” gibi hiçbir dini kavram yoktur. Yani kanuna uygunluk kesinlikle ve kesinlikle dine uygunluk manasına gelmiyor. Şüpheli gıdaların oldukça fazla olduğu günümüzde, Allah Resûlü'nün (sav) "Haramlar ve helaller apaçık bellidir. Bu ikisi arasında şüpheli olanlar vardır. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da korumuş olur." [Buharî, Müslim]" hadisi şerifi ile amel etmek son derece önemlidir.

  Türkiye'de helal gıdanın adı duyulmamışken ve kimseler ortada yokken bu gıda terörüne dur demek için 2005 yılında GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği) kurularak Türkiye'de ilk helal gıda çalışmalarını başlatmıştır. Kuran'ın "Halalen Tayyiben" emrine ve İslam Fıkhına uygun standart oluşturan en güvenilir kurum GİMDES'tir. Ehlisünnet hocalarından oluşan bir fıkıh kuruluna ve konusunda ihtisas sahibi gıda mühendisi, kimyager, veteriner ve ziraatçilerden oluşan bir bilim teknik kuruluna sahiptir. Ürünün helallik, sağlık, kalite, hijyen, hilesizlik ve etik durumuna bakılarak çok sıkı bir denetimle sertifika verilir. Sertifika verildikten sonra da habersiz denetim yapılmakta ve özellikle kesimhaneler 7/24 kamera sistemiyle sürekli izlenmektedir.

  Gıdada uyanış için bir-iki kişinin haykırması yetmiyor. Toplum olarak uyanmamız, bilgilenmemiz ve hakkımızı aramamız gerekiyor. Aksi halde bu zilleti yaşamaya devam etmek zorundayız. Bu amaçla Helal Gıda Gönüllüleri olarak siz kıymetli hocalarımızı ümmeti bilinçlendirmeye davet ediyoruz. Yaptığınız sohbetlerinizin bir kısmında cemaatlerinize helal gıda ile ilgili ayet ve hadisleri, alimlerin içtihadıyla oluşan fıkhi hükümleri ve haram lokma yemenin gerek sağlığa gerek karaktere olan etkisini izah etmenizi ve daha fazla bilgi edinilmesi için GİMDES’e yönlendirmenizi İslami bir hayatın diriliği için istiyoruz. Allah'ın yasaklamış olduğu bir ağacın meyvesinden yiyerek Cennetten çıkartılan Hz. Adem (as) ile insanlığın ilk imtihanı helal gıda olmuşken ve içtiğimiz suya bile haram bulaştırılmışken bu konuda rehavet gösterme lüksümüz yok. Yardımlarınız için teşekkür eder, mükafatınızı Allah Azze ve Celle’den dileriz.

  GİMDES Helal Gıda Gönüllüleri
  web sitesi: www.gonullu.gimdes.org
  e-posta adresi: gimdesgonullu@gmail.com


  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.