CNR EXPO’DA GİMDES’İN DESTEK VERDİĞİ 5.HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARI AÇILDI...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49727932
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  CNR EXPO’DA GİMDES’İN DESTEK VERDİĞİ 5.HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARI AÇILDI...


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/09/2014 11:25
  kadir CNR EXPO’DA GİMDES’İN DESTEK VERDİĞİ 5.HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARI AÇILDI...

  Fuarın basında yansımalarını dikkatinize sunuyoruz.

  Malezya Penang Eyaleti Devlet Bakanı Haji Abdul Malik Kasım, "Türkiye, İslam dünyasında çok önemli bir ülke. Türkiye süper bir güç olarak kabul edilebilir. Siz Avrupa'ya açılan bir kapısınız" dedi.

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer 2,5 trilyon dolar büyüklüğü bulunan dünya helal ürünler sektöründen en büyük payı Türkiye'nin alması gerektiğini kaydetti.


  Fuarın açılışında konuşan Malezya Penang Eyaleti Devlet Bakanı Haji Abdul Malik Kasım, helal ürünlerin dünyada Müslümanlar için global bir marka olduğunu belirterek, helal ürünlere olan talebin sadece Müslümanlar tarafından değil diğer insanlar tarafından da tercih edildiğini çünkü sağlığa uygun olduğunu kaydetti.

  Kozmetikten bankacılığa lojistikten dağıtıma kadar helal ürünlerin insan sağlığına uygun olduğunu ifade eden Kasım, şunları söyledi:

  "Japonya'ya ziyarette bulundum. Japonya helalde bir numara olmak için çalışıyorlar ve hedeflerine de ulaşacaklar ama onlar Müslüman değil. Helal markette Malezya önemli gelişme sağladı. Helal içeriklere baktığımızda Malezya çok fazla ihracat yapıyor. Türkiye ve Malezya iyi bir dostluk yakaladı. Türkiye Avrupa'ya açılan önemli bir ihracat partnerimizdir. Biz 5 yıl öncesinde helal sanayisine girdik, iyi bir strateji izleyerek Güneydoğu Asya'ya girdik. 40 yıllık bir helal üretim deneyimi sonucunda bugünkü günlere geldik. Dünyada birinci sınıf helal ürün üretebilmekteyiz. Helal üretim için mükemmel bir altyapıya sahibiz."

  Kasım, Malezya'da düzenlenecek konferanslara, fuarlara Türk katılımcıları beklediklerini anlatarak, "Türkiye, İslam dünyasında çok önemli bir ülke. Türkiye süper bir güç olarak kabul edilebilir ama daha önemli olan Türkiye'nin kendisini helal gıda konusunda daha fazla geliştirmesidir. Siz Avrupa'ya açılan bir kapısınız. Malezya AB'ye giremez, çok uzak bir ülke ve Malezya hiçbir zaman İslam dünyasında süper güç olamayacak ama Türkiye olarak zaten güçlü bir ülkesiniz" diye konuştu.

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu da Türkiye'nin büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını belirterek, "Bunu en iyi bilen kişilerin üretim, ihracat ve pazarlamanın içerisinde olan insanlardır. Burada 3 fuarın açılışı var. Türkiye bugünlere tesadüfen gelmedi. Halkımızın verdiği destek ile hükümetimiz hayatın her alanında büyük bir performans gösteriyor" diye konuştu.

  GİMDES Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kâmi Büyüközer, 2 milyar müslümanın helal ürün potansiyelinin bugün ancak %14’ünün gerçekleştiğini, % 86'sının tamamen gayrimüslimlerin kontrolünde olan gıdaları yediğini anlatarak, helal ürünlerin bir müslüman için olmazsa olmaz olduğunu, bütün dünya müslümanlarının bu konuda uğraş vermesi gerektiğini aktardı.

  "MÜSLÜMANLARIN TALEPLERİNİ MÜSLÜMANLAR KARŞILAMALI"

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer 2,5 trilyon dolar büyüklüğü bulunan dünya helal ürünler sektöründen en büyük payı Türkiye'nin alması gerektiğini kaydetti.

  Yahudiler'in Koşer damgalı ürünlerle helal sektöründen 250 milyar dolar pay aldığına temas eden Büyüközer, "Dünyanın pek çok yerinde Müslümanlar hala helal sandığı bu ürünleri tüketmeye çalıştığını vurguladı. Halbuki bunların çok küçük bölümü Helal ve Tayyip ürünler şartlarını yerine getiriyor. Bu durum cidden üzücü bir an evvel Müslümanlar tarafından Müslümanlara uygun üretim yapılmalı. İslam ülkeleri de helal ürünleri teşvik edecekler ki Müslümanlara uygun üretimler yapılmaya çalışılsın" şeklinde konuştu.

  Memur-sen Genel Başkanvekili ve TOÇ BİR-SEN Genel Başkanı Günay Kaya, bakanlıkların ve bürokrasinin bu fuarda olması gerektiğini aktararak, "Milletimiz için bu olaydan daha önemli Hadise yoktur. Biz bilinç düzeyini yükseltmek zorundayız" dedi.

  CNR Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cem Şenel bu fuarın 2 trilyon dolarlık helal ürün piyasasında, helal ve sağlıklı ürün talebini karşılama hedefi ile gerçekleştirildiğini bildirerek, fuara 20 bin civarında ziyaretçi beklediklerini ve fuar kapsamında 7. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansı'nın yapılacağını söyledi.

  Konuşmacıların yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral'ın da bulunduğu açılış, kurdele kesimiyle gerçekleştirildi. Fuar, 7 Eylül Pazar günü sona erecek.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.