HELAL SERTİFİKALI ÜRETİCİ FİRMALAR HELAL EXPO FUARI’NA HAZIRLANIYOR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49732060
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL SERTİFİKALI ÜRETİCİ FİRMALAR HELAL EXPO FUARI’NA HAZIRLANIYOR


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/05/2015 05:42
  kadir HELAL SERTİFİKALI ÜRETİCİ FİRMALAR 2015 HELAL EXPO FUARI’NA HAZIRLANIYOR…

  G20’den sonra Türkiye’de yapılacak en büyük ekonomi zirvesi içinde yer alan Helal Expo Fuarı, 22-25 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Fuar, kongre, sempozyum, çalıştay ile birlikte ulusal-uluslar arası gıda profesyonelleri ve devletin zirvesini bir araya getirecektir.

  Her yıl yüzde 100 büyüyen helal gıda pazarı, bu yıl GİMDES’in öncülüğünde, DISCOVER EVENTS organizasyonu ile 22-25 Ekim 2015 tarihleri arasında, ICC (İstanbul Kongre Merkezi)’de iş potansiyelini artıracak. G20’den sonra Türkiye’deki en büyük ekonomi zirvesi olması planlanan fuar, Dünya Helal Konseyi'ni de Ekim ayında ülkemizde ağırlayacak. GİMDES’in öncülüğünde organizatör Kurum olan DISCOVER EVENTS Yönetim Kurulu Başkanı Yunus ETE, “Helal Ürün” pazarında denetimin şart olduğunu belirtirken, dünyada güvenilir sertifika kurumlarının Dünya Helal Konseyi'ne akredite olmasının önemini vurguladı.

  Dünyada Helal Gıda Pazarı 860 Milyar Doların Üzerinde

  Gıdadan giyime ilaçtan turizme geniş bir sektörü barındıran helal pazarının,sadece gıdanın dünyadaki büyüklüğünün 860 milyar Doları aştığını belirten DISCOVER EVENTS Yönetim Kurulu Başkanı Yunus ETE, 2 milyar Müslüman'ın yaşadığı dünyada hacmin önümüzdeki 10 yılda 2 trilyonu bulmasının beklendiğini ekliyor. Türkiye'de ortalama 15 milyar Dolara yaklaşan helal gıda pazarı, her yıl yüzde 100 büyüyor. Yunus Ete, iç pazarın bu yıl yaklaşık 30 milyar Doları bulacağını, ihracat tarafında ise hızlı büyüme yaşandığının altını çiziyor.

  DISCOVER EVENTS Yönetim Kurulu Başkanı Yunus ETE; "Türkiye'de toplam gıda ihracatının yüzde 30'unu helal sertifikalı ürünler oluşturuyor. Gıda ihracatı her yıl yüzde 10 büyürken helal sertifikalı ürünlerin ihracatı yüzde 70 artıyor. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte gıda ihracatında helal sertifikalı ürünlerin payının yüzde 70'i bulacağı öngörülüyor" dedi. Helal sertifikası alan şirketlerin satışlarının ikiye katlandığını belirten Ete, bu sebeple helal sertifikasının rant kapısını aralama riskine de dikkat çekiyor.

  Sıkı Denetim Şart!

  Helal sertifikalı ürünlerde rantın önüne geçmek için sertifikayı verenlerin de denetlenmesi gerektiğini vurgulayan DISCOVER EVENTS Yönetim Kurulu Başkanı Yunus ETE, "Bu amaçla Dünya Helal Konseyi kuruldu. Bu konsey sertifika veren tüm dernek, kurum ve kuruluşları denetlemektedir. Bunun için konseyin üyeliğe kabul onayı vermesi gerekiyor. Türkiye'de ‘Dünya Helal Konseyi’ne sadece GİMDES üyedir.” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Dünya Helal Konseyi'ni 22-25 Ekim’de gerçekleştireceğimiz Helal Expo Fuarı'na getirmeye hazırlanıyoruz. Türkiye’de helal gıda ihracatı hızla yükseliyor. Ancak Endonezya, Malezya gibi ülkeler sadece Dünya Helal Konseyi'ne akredite olmuş kurumların sertifikasını kabul ediyorlar. Bu nedenle zirve büyük önem arz ediyor."

  Yapılacak etkinliklerin Davos benzeri bir ekonomi organizasyonu olacağını belirten DISCOVER EVENTS Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, Helal Ürünler Fuarı’nın G20'den sonra Türkiye'de yapılacak en büyük ekonomi zirvesi olduğunu; fuar, kongre, sempozyum, çalıştay, şuranın bir arada gerçekleştirileceğini belirtti.

  Helal Expo Fuarı ile İstanbul kongre vadisinde eşzamanlı olarak Helal Ürün Zirvesi, KOBİ Zirvesi, Tüm Expo Fuarı ve Tüm İnovasyon Teknolojileri Fuarı birlikte düzenleniyor.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.