GİMDES HELAL LOGOLU ÜRÜN TALEBİ ARTIYOR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49731698
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES HELAL LOGOLU ÜRÜN TALEBİ ARTIYOR


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/03/2015 07:11
  kadir kadir GİMDES HELAL LOGOLU ÜRÜN TALEBİ ARTIYOR…

  SORU: Global çağın getirdiği yaşam ve teknoloji ile çok hızlı değişen dünyamızda helal kavramı da çoklu tüketim içerisinde karmaşaya yol açtı. Birçok kaoslar yaşanıyor. Çok bilgi gerektiriyor. Bizler bu bilgilere ancak sizlerin çalışmaları ile ulaşabiliyoruz. GİMDES gibi kurumların yaptığı çalışmalar bunu önlemeye yeterli olacak mı?


  Dünyayı yönlendiren küresel kurumlara baktığımız zaman bu kaosun nereden kaynaklandığını daha net görebiliriz.“Gıda ve Tarımda: FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), Sağlıkta:WHO (Dünya Sağlık örgütü), Siyasette:UN (Birleşmiş Milletler), Güvenlikte:NATO (Kuzey Atlantik Paktı), Ticarette:WTO (Dünya Ticaret Örgütü) , Ekonomide: IMF (Uluslar arası Para fonu), Yargıda: ICC (Uluslar arası Ceza Mahkemesi ), Çevre de UNEP (Dünya Çevre Programı) vs. gibi…

  Bu kurumların belirlediği kriterler ve standartlarla insanlar hayatlarının büyük bir kısmını idame ettirir duruma getirilmiştir. Yarın bu kurum ve standartlar daha da artarak bütün dünya insanlarının, yiyeceklerini, zevklerini, hayat biçimlerini ve şartlarını belirlemeye devam edeceklerdir. Bu küreselleşme fırsatların yanında kültürel ve inanç sistemlerinin yaşama ihtiyaç sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

  Çünkü; Batı oldum olası düştüğü inkârcı ve materyalist bataklıktan kendini kurtarmak yerine bütün insanlığı da aynı bataklığa düşürme içerisinde kalmayı tercih etmiştir.Ancak batının bu insanları tutsak eden sistemi yer yer alarm vermeye başlamış, toplumlar bağımsız olma yolunda önemli mesafeler katetmiştir.

  Dünya'da bugün hızla yükselen bir Pazar olarak "Helal Gıda Pazarı"nı görüyoruz. Bu pazarın kilit anahtarı ise Fransa, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri’ şeklindeki yaygın anlayış süratle tashih edilmeye muhtaçtır. Bu pazarın esas kilit anahtarı Türkiye’dir, Endonezya’dır, Malezya’dır, Amerika’dır ve Arap Körfez ülkeleridir. Avrupa bu pazardan pay almanın önemini yeni yeni farketmeye başlamıştır. Bir gerçek var ki Helal pazarın trendi hızla yükseliyor. Bu da şaşılacak bir şey değildir. Dünya’da 2 milyar müslüman nüfus bulunmaktadır.

  Kaos oluşturan durumlardan birisi de 2 milyara ulaşan bir müslüman nüfusun, tükettiği ürünler hakkında bilgisizliğini ve bilinçsizliğini henüz tam olarak giderememiş olmasıdır.

  Dünya pazarında 860 milyar dolarlık bir büyüklüğü olduğu söylenen helal gıda piyasasında ülkemiz, diğer faaliyetlerinde olduğu gibi etkin ve öncü olmalı ve bu konu ülkemiz ve müslümanların çıkarları doğrultusunda değerlendirilmelidir.

  Helal bütünlüğün sağlanması için şirketlerin, birliklerin ve ülkelerin farklılıkları birleştirici, ortak bir zeminde buluşturulmaları ve üretici firmaların kalite ve çalışma yöntemlerinin standartlarını yükseltmeleri gerekiyor. Geniş halk kitlelerinin bilgi ve bilinçlerinin artırılması için STK ve Medya tarafından yoğun çalışmalar yapılmasını gerektiriyor.

  Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde dini değerlere yönelik gıda standartlarının bulunduğu düşünülürse, tüketiciyi ne yediği konusunda bilgilendirmek firmaların asli görevi olarak görülmelidir. Örneğin bazı çikolata mamullerinde domuz jelatini, bazılarında ise helal şartları haiz sığır jelatini kullanılıyorsa, vatandaş helal gıda logosu ile bunu rahatlıkla ayırt edebilecek konuma gelmelidir.

  Bugün dünya üzerinde yüzlerce helal gıda sertifikası veren kurum oluştu. Bunların büyük bir çoğunluğu, yüz yıldır gayrimüslimlerin istasmarı yetmiyormuş gibi sahte ve sulandırılmış Helal Sertifikalamalar ile müslüman kardeşlerini istismar etmeye çalışıyor. Türkiye’de Helal Serifikanın adı dahi bilinmezken bir avuç cefakar GİMDES gönüllüsü imkânsızlığı mümkün hale getiren çalışmaları sonucunda 2008 yıllarında ülkemizde Helal Sertifika konuşulur duruma getirilmiştir. Bugün o hale gelindi ki şuurlu müslümanlar firmaları GİMDES’den sertifika almaya, Firmalar da Müslümanlara ürünlerini kabul ettirebilmek için GİMDES’den sertifika almaları gerktiği gibi bir anlayışa geldiler. Artık GİMDES helal gıda logolu ürün Müslümanlar tarafından aranır duruma geldi.

  Gerçek manada bir Helal Sertifikalandırma kurumu tamamen bağımsız, tamamen şaibeden uzak, fıkhi ve teknik konularda ehliyet sahibi yeterince sayıda elamana sahip ve bir kurum sistemi ile hizmet vermelidir.Çünkü İslam Fıkhında Kefalet sisteminin işleyişi böyledir.

  Ülkemizde GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalandırma çalışmalarında olumsuzlukları giderme yolunda 2009 yılından itibaren çalışmalarını sürdürmektedir. Helal Gıda ve Helal Sertifikalandırma konusunda önemli mesafeler katedilmiştir. Ancak daha henüz yolun başı sayılır. Müslümanların ve bütün insanlığın helal lokma mücadelesinde GİMDES insanlarımıza yol gösterici hizmetler yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir. Bugün dünya Helal Pazarında kolaylıkla yer bulabilen 7 000’e yakın GİMDES helal sertifikalı ürün çeşidi bulunmaktadır.

  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 18


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.