HEDONİZM’İN KÖLELİĞİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63067525
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HEDONİZM’İN KÖLELİĞİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/09/2021 05:36
  yan-etkiler HEDONİZM’İN KÖLELİĞİ

  Prof.Dr. Mustafa NUTKU
  GİMDES Bilim Kurulu Üyesi


  İnsanların büyük çoğunluğu Hedonizm’in kölesidirler, kendilerine lezzet veren şeylere yönelirler; fakat onlarla ilgili ve daha mühim olan başka şeyleri düşünmeyi hiç istemezler. Bununla da kalmayarak, kendilerinin ve kendileri gibi olanların lezzet peşindeki o hallerini savunmaya, onları haklıymış gibi görmeye ve göstermeye de çalışırlar! Halbuki insanlar, öncelikle Allah’a ve O’nun Resulüne (asm) itaatle mükelleftirler; öncelikle o vazifelerini yapmaya ve o vazifelerine aykırı hallerden kaçınmaya çalışmaları gerekir.

  Gazozlar konusundaki davranışlarının da buna göre tahlili, içinde yaşadığımız zaman diliminde Müslümanların “İslâm’da helal-haram” hassasiyeti ile ilgili en mühim konularından biridir. Çünkü “İslâm’da helal-haram” konusunda, insanların kendilerinin ve mükellefiyetlerinin olduğu insanların haramlardan uzak yaşamaları için gerekenleri yeterli şekilde yapmaları, onların bu dünyadaki en mühim vazifeleri arasında yer almaktadır.

  Maalesef, fennî bilgi noksanlığından veya “Hedonism” müptelalığı ile gerçekleri saptırmağa çalışmaktan doğan “gazozlarla ilgili bilgi kirliliği”, yıllardır Müslümanlar arasında da çok yaygındır ve bu hâl belki Müslümanların dualarının kabul olmamasına da sebeb olarak devam etmektedir!

  Gazozlar su, şeker, tad ve koku verici esanslar ve koruyucu maddeler karışımının basınçlı C02 gazıyla şişelere veya aluminyum kutulara doldurulmuş olduğu, “az alkollü içecekler”dir. Tad ve koku verici esanslar, “yağ cinsinden” (hidrofob) oldukları için suda çözünmezler. Değişik sıvıların birbirleriyle tam olarak karışabilmelerine, “onların birbirleri içinde çözünmeleri” denilir. Moleküllerinde “hidrofil” grup bulunan değişik sıvıların molekülleri, o “hidrofil” grupları vasıtasıyla “hidrofil assosiasyon” yaparak birbirleriyle tam karışabilirler. Ayni olay, molekülünde “hidrofob” grup bulunan değişik sıvıların o “hidrofob” grupları vasıtasıyla “hidrofob assosiasyon” yaparak birbirleriyle tam olarak karışmalarında da vukubulur.

  Gazozların imalatında kullanılan “etil alkol” (C2H5OH), molekülünde hem “hidrofob” grup C2H5 ve hem de “hidrofil” grup OH bulunduğundan, molekülündeki C2H5 grubu vasıtasıyla “hidrofob assosiasyon” ve molekülündeki OH grubu vasıtasıyla da “hidrofil assosiasyon” yaparak, tad ve koku verici “hidrofob” esansların su ile tamamen karışmasına (suda çözünmesine ) sebeb olabilir. Bunun aynen benzeri bir olay, gazoz imalinde “etil alkol” yerine helal bir gıda katkı maddesi olan “propylen glycol”ün kullanılmasında da olur.

  Gazozların bileşimine, sarhoşluk vericiliği sebebiyle bir damlasının bile vücuda ithali haram olan “etil alkol” insanların iradesi ve kasdı dışında değil; onların iradî ve kasdî bir işlemiyle dahil olduğu için (hayatî zaruret halleri hariç) gazozlar vasıtasıyla da olsa, bir damlasının bile vücuda ithali haramdır.

  “Propylen glycol” adlı helal “gıda katkı maddesi”nin “etil alkol”den biraz daha pahalı olan fiyatı gazozların fiyatını pek etkilemeyeceği halde, İslâmî hassasiyeti olmayan gazoz üreticileri “etil alkol” yerine onu kullanmazlar; onu kullanan gazoz üreticileri de, gazozlarının “helal” olduğunu etiketlerinde bildirirler.

  Gazozlarda tad ve koku verici esanslar ile ilave edilen “etil alkol” arasında bir “interaction” neticesinde “etil alkol”ün kimyasal değişime uğrayarak, “haram” olmaktan çıktığı ve gazozların “helal” bir içecek haline geldiği de asla söylenemez! Gazoz ana çözeltisine ilave edilen “etil alkol” veya “propylen glycol” vasıtasıyla tad ve koku verici esanslar kimya biliminde “solvatasyon” denilen “fiziksel” bir olayla suda çözünebilir hale getirildiği için, bu olayda onların molekül yapıları değişmez (“istihale” ile helal olmazlar) . Bunun, “fiziksel bir olay” olduğu, kimya biliminde “solvoliz” (“istihale”) denilen “molekül yapılarındaki değişimle” olmadığı, bu işlem sonucunda gazozlardaki esansların tad ve koku özelliklerinin imalatlarının sonucunda hiç değişmeyişinden açıkça bellidir.

  Şeriatı kendimize uydurmaya değil, kendimizi şeriata uydurmaya; gerçekleri isteklerimize göre aslından saptırmaya değil, onları gerçek olarak kabul etmeye ve neşretmeye çalışmalıyız! “Çoğu sarhoş edenin azı da haramdır” Hadis-i Şerifinin manâsı, gazozlar konusunda saptırılmaya çalışılmamalıdır! Sarhoşluk verici “etil alkol”ü az da olsa ihtiva ettiği halde, “Gazozları içerek sarhoş olana rastlanmamıştır” sözleriyle o gazozlara “helal” demeye çalışanlar, kendilerini ve muhataplarını maalesef o yanlış sözleriyle aldatmaya çalışmaktadırlar!

  Onlara şöyle basit bir misal verilerek, iddialarının yanlışlığı anlatılabilir:

  1- Bir insan bir oturuşta, içinde yüzde 45 “etil alkol” bulunan bir alkollü içecekten bir bardak (200 ml) içmekle sarhoş oluyorsa,
  2- Ayni insan bir oturuşta da ard arda en fazla 2000 ml sıvı içecek içebiliyorsa,
  3- O insan (190 ml %45 alkollü içecek+1810 ml su) ile kendine 2000 ml’lik bir içecek hazırlasa, onu bir oturuşta tüketinceye kadar içse bile, sarhoş olmaz.
  4- Fakat böyle bir durumda, o insan “Çoğu sarhoş edenin azı da haramdır” hadisine muhalefet etmemiş ve o içecek ona “helal” mi olacaktır?

  Bu basit ve kolay anlaşılabilir misal göz önüne alınmakla, “Gazoz içerek sarhoş olana rastlanmamıştır” sözüyle, az da olsa “etil alkol” ihtiva eden gazozlara “helal” demenin ne kadar yanlış olduğu kolayca anlaşılabilir.

  Bazı yanlış yazılarda rastlandığı gibi, insanların besin olarak istifade ettiği sütlerin sığırların bedenlerinde teşekkül şekli emsal gösterilerek, gazozların bu “yanlış kıyas” ile de helalliğine hükmedilemez!

  Kur’an-ı Kerîm’de aslında “helal” olana “haram” demek ve aslında “haram” olana “helal” demek, açıkça ve kesinlikle yasaklanmıştır!

  Peygamberimiz (asm) “Sebeb olan, yapan gibidir” buyurmuştur.

  Netice olarak, gazozların üretim şekli ve o üretim şeklinin fennî açıklamaları ile ilgili bu bilgilerin, ilgili âyetlerin ve hadislerin ışığında, sarhoşluk verici “etil alkolü” çok az bile olsa ihtiva ettikleri için, “haram” olan gazozlara “helal” diyen sözler ve yazılar neşredilmemelidir!

  Müslümanları bu konuda yanlışa sevk etmenin ve onların bu haram içeceği tüketmeye devam etmelerine sebeb olmanın günahının büyüklüğü, çok iyi düşünülmelidir!

  yan-etkiler


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.