HALAL DUNYA MARKETLERİ’NİN NEDEN PAHALILIK SORUNU YOKTUR? (!)
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54510284
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HALAL DUNYA MARKETLERİ’NİN NEDEN PAHALILIK SORUNU YOKTUR? (!)


  Gönderen:huseyin Tarih: 25/12/2018 23:19
  konferans HALAL DUNYA MARKETLERİ’NİN NEDEN PAHALILIK SORUNU YOKTUR? (!)

  GİMDES’e uzun zamandır Halal Dunya Marketleri’nde satılan ürünlerin fiyatlarının piyasa fiyatlarından yüksek olduğu ile ilgili bazı çevrelerin pompaladığı eleştiriler gelmektedir. Bu tip propogandalar, toplumun Helal ve tayyib tercihinin artışından rahatsız olanların meydana getirmeye çalıştıkları bir algılama eyleminden ibarettir. Bu ve benzer iddiaların tüm doğru ve yanlış yönleri bu yazımızda açıklanacaktır.

  GİMDES Sertifikalı ürünler neden benzer ürünlerden gerçekte daha pahalı değildir?

  GİMDES Helal sertifikalı gıda maddelerinin üretim teknolojileri benzeri piyasa ürünleri ile her ne kadar aynı olsa da üretimde kullanılan katkıları ve proses kontrolleri bakımından oldukça farklıdır. Mesela; yerel marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir piliç, GİMDES Helal sertifikalı bir pilice göre fiyat bakımından çok daha ucuz olacaktır. Çünki Beyaz et üretiminde kesime alınan piliçler GİMDES tarafından eğitilmiş kasaplar tarafından her biri için besmele çekilmesi şartı ile el ile kesilir. Bu şart haliyle piyasada yaygın olan makineli kesim piliçlere kıyasla GİMDES Helal sertifikalı piliç fiyatlarının maliyetini göreceli olarak yükseltir. Ama bu daha pahallıdır demek değildir.

  Fakat bu durum GİMDES Helal sertifikalı her ürün için geçerli değildir. Süt ve süt ürünleri, un ve unlu ürünler, çay, bitkisel yağ vb. ürünler incelendiğinde bu kategorilerde aynı hassasiyetle üretilen GİMDES Helal sertifikalı ürün fiyatları diğer piyasa ürünleri ile hemen hemen aynı, hatta daha uygun olduğu gözlemlenmiştir. Çünkü hammadde temin koşulları ve kullanılan katkıların maliyetleri beklenilenin üzerinde değildir.

  Piyasadaki kozmetik ve temizlik ürünlerinde “odium lauryl sulphate,Triklosan, Sodium monofluorophosphate, Sodium saccharin, Sodiumfluoride, Ammonium laureth sulphate, Sodium laureth sulphate, DEA (di ethanolamine), TEA (tri ethanolamine), Formaldehyde, Aluminium, İmidazolin dinyl urea, DMDM hydantion, Petrolatum, Alpha hydroxy acid, Padimate-o, Octyl dimethyl, Ürea Niacinamide, Parabenler, karmin, Etanol, Gluteraldehit, BHT, BHA” yaygın olarak kullanılan kimyasallardan sadece bir kısmıdır. Üretim prosesinin helallik açısından görülmesi gereken, sağlığa zarar veren bu gibi şüpheli ham maddelerin tercih edilme sebebi ucuzluğu, kolay erişimi, tüketicinin beklentisini ucuza sağlıyor olması bizi yanıltmamalıdır. GİMDES Helal ve Tayyib sertifikasına sahip kozmetik ve temizlik ürünlerinde yukarıda zikredilen ve benzeri şüphelere sahip olan haram ve sağlığa zararlı katkılara asla müsaade edilmez. Gıdada olduğu gibi kimya sektöründe de sağlığa zararlı olmayan ve beklenen kaliteyi sağlayan kimyasallar çok az üretilmekte ve oldukça çok pahalıdır. Durum haliyle son ürüne de bu sıkıntılı şartlar yansımaktadır. Bir yanda sağlığınıza ve inancınıza uygunluğu dikkate alınmaksızın sırf ucuzluğu ile önünüze konulmuş ürünler, diğer yanda sağlığınız ve inancınız esas alınarak üretilmiş ürünler konmuş. Hangisini tercih ederdiniz?.Tercih sizin.

  GİMDES’in Kontrol ve Denetiminde Faaliyet Yürüten Halal Dunya Marketleri’nde Fiyatlar İddia Edildiği gibi Yüksek değildir?

  Türkiye genelinde 50’ye yaklaşan şubesi bulunan Halal Dunya Marketleri (HDM) yalnızca GİMDES’in izin verdiği ürünleri pazarlamaktadır. Bilinen yerel marketlere göre hitap ettiği tüketici kitlesi ve mal alım miktarı daha sınırlı olmasına rağmen kârdan fedakârlık yaparak fiyatları normal çizgide tutmaya çalışmaktadırlar. Söz konusu şartların zorluğu karşısında HDM’ler yine de satış yapma gayretindedirler. Bunun en net kanıtı ise satılan ürün fiyatlarının yerel diğer marketlere çok yakın, bazen de aşağısında olmasıdır.

  Bu durumda yapılmak istenen haksız algılama operasyonlarına karşı Helale hasret, Helale müştak kardeşlerim; Halal Dunya Marketlerinin tarafında yer almamız, onlara destek vermemiz gerekmezmi?

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.