MÜSLÜMAN TÜRKİYENİN YÜZAKLARI GİMDES’DE BİRARAYA GELDİ...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49735397
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MÜSLÜMAN TÜRKİYENİN YÜZAKLARI GİMDES’DE BİRARAYA GELDİ...


  Gönderen:huseyin Tarih: 02/02/2014 04:15
  ilaclar MÜSLÜMAN TÜRKİYENİN YÜZAKLARI GİMDES’DE BİRARAYA GELDİ...
  Halal Dunya Marketleri zincirinin 25 Şube yetkilisi GİMDES Merkezinde Toplandı...


  Gündemlerinde, Gelinen bu noktada Durum tesbiti yapmak. İleriye dönük yapılacak çalışmalar. Birlikte yapılacak etkinliklerin ticari, iktisadi ve içtimai önemi. Şubelerin görüş ve istekleri gibi önemli konular vardı. 25 Şubenin sorumlularının tamamının katılımı ile sabahtan akşama kadar süren toplantı kardeşlik duyguları ve ümmete hizmet etme azim ve heyecanı ile devam etti. Dualarla başladı, dualarla bitti.

  Toplantıda GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER bir açılış konuşması yaptı.

  “Helal yeme içme, Helal sertifikalama gibi konuları otuz yıl önce ilk gündeme getirdiğimizde, birçok kardeşimiz “ burası Müslüman bir ülke zaten burada bütün yiyecek ve içecekler helal olarak üretiliyor. Sen eski köye yeni adet mi getiriyorsun” gibi serzenişlerde bulunuyordu. Gel zaman git zaman haklı olduğumuz ortaya çıktı. Bu kez bazı üretici patronlar inkâr yolunu seçerek diyaneti, bazı siyasileri, bu konu ile ilgili kamu kurumlarını ve hatta mahkemeleri devreye sokarak mücadele yoluna girdi. Bu dönemi de Allah’ın yardımı ile geride bıraktık.

  Bu konuda kurumsal bir yapıya ihtiyaç olunca, 2005 yılında GİMDES kuruldu. 2009 dan itibaren uluslararası geçerliliği olan Türkiye’nin ilk helal sertifikalama hizmetini vermeye başlamıştır.Ocak 2014’e kadar 1000’den fazla firma başvuru yapmış, bu firmalardan 385 adetine helal sertifikalama yapılmıştır.Sertifikalama çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmekte ve helal sertifika alan firma sayımız her geçen gün artmaktadır. Böylece bugün 5 bini aşan ürün çeşidi Helal ve Tayyib şartlarda yurt içi ve yurt dışı Müslüman tüketicilere sunulmuş oldu. Hedefimiz 2023 yılına kadar Türkiye’de üretilen ürünlerin %70’inin Helal ve Tayyib Standardına uygun Sertifikalı hale getirmektir.

  İlerleyen zaman içinde tüketicilerin Helal Sertifikalı ürünlere kolay bir şekilde ulaşma ihtiyacı, GİMDES’ den onaylı ve GİMDES’in kabul edebileceği Helal Sertifikalarına sahip ürünlerin satılacağı “Uluslararası Halal Dunya Marketleri zinciri” fikrinin ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

  Aralık 2011 tarihi itibariyle “Uluslararası Halal Dunya Marketleri “ adı altında faaliyet gösterecek market zincirlerinin ilk halkaları GİMDES’in denetim ve gözetiminde İstanbul’da hizmete girdi. Yurt genelinde talep ve ilgi artarak devam ederek bugün 25 şubeye ulaşmış bulunmakta. Kısmet olursa yapılan müracaatlara göre, bir ay içerisinde bu rakkam 33’lere çıkacaktır. 2014 yılı sonuna kadar bu sayının 200’e ulaşağını ümid ediyorum.

  Bu zaman diliminde GİMDES’in uluslararsı bir projesi olan HALAL DUNYA MARKETLERİ zincirinde ilk 25 şubenin öncülüğünü yaptınız. Allah manevi ve maddi kazancınızı bol ve bereketli kılsın.

  Bildiğiniz gibi bu çatının üyesi olurken bir sözleşme imzaladık. Bazı olmazsa olmaz hususlarda bu imzamızla Allah’a söz verdik. Bu imzalarımıza sadakat gösterecek kardeşlerlerimizle bu sözleşmeleri yaptığımıza inanıyorum.

  Şubelerin merkezden takip edilmeleri, hem birlikte olmayı, hem daha uygun imkânların, hem daha ucuz mal temininin sağlanması ile birlikte toplum üzerinde kurumsal imajın kuvvetlendirilmesi gibi müsbet faydalar sağlayacağı yadsınamaz. Bu faydaların sağlanabilmesi için her şubenin üzerine düşen sorumluluklarını yerine getireceğine güveniyorum.

  HALAL DUNYA MARKETLERİ toplum bilincinde yavaş yavaş önemli bir yere doğru ilerliyor.Yeni bir vizyon ve yeni bir misyon ile yeni bir konsept ortaya koydu. Bu marketlerin çevresindeki müslüman bireyler bu konsepti sevdi. Şüphesiz yılların oluşturduğu yoğun alışkanlıkları birdenbire değiştirmek kolay değildir. Buna rağmen helal gıda arayışının bir seviye kazanması sebebi ile bu kolay olmayan helale dönüş değişimini nisbeten kolaylaştırdığına şahid oluyoruz.

  Bu marketleri, market yöneticilerini ve müşterilerini gördükten sonra GİMDES ne iyi yapmış da bu market zinciri projesini yürürlüğe sokmuş. Bu fedakar, idealist ve öncü ruhuna sahip bu insanlar ne iyi yapmışlar da imkânlarını seferber edip bu projeye destek vermişler dedim. İnanıyorum ki bu hizmetler yarın milyonlarca müslüman tarafından hayırla yadedilecektir.

  Birçok önemli ve hayati konuların görüşüleceği toplantılarımıza gereken önemin verilmesini hatırlatmak isterim. Rızık Allah’tandır inancını biran dahi gözümüzün önünden kaybetmeden başladığımız bu yolda hayırlar ve bereketler vermesini Rabbimden niyaz ediyorum.

  Allah yar ve yardımcımız olsun.”

  Gündemdeki konular tek tek ele alındı, faydalı müzakereler yapılarak sonuçta hep birlikte uygulanacak kararlar alındı. Herbir konuda Birlik başkanı Hüseyin GÜLÜM görüş ve tecrübelerini aktararak doğru kararların alınmasına yardımcı oldu.Sonuçta ümmet adına girilen bu hayırlı yolda Allah rızası için yapılan istişarelerin huzuru içerisinde G.antep’ten, Ş.Urfa’dan, K.Maraş’tan, Eskişehir’den, Adapazar’dan, Seydişehir’den, Avcılar’dan, Eyup’tan, Kırıkkale’den, Yenibosna’dan, Esenler’den, Başakşehir’den, Zeytinburnu’ndan gelen Halal Market gönüllüleri ve öncüleri yerlerine döndüler. Hoş geldiler. Hoş kaldılar. Hoş gittiler. Ebeden hoş olsunlar...

  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.