Hazır Gıdalara Dikkat!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50266935
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Hazır Gıdalara Dikkat!


  Gönderen:administrator Tarih: 11/08/2003 11:16

  MÜSLÜMANLAR !

  HAZIR GIDALARINIZA LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ !

  Ülkemizde,Yediklerimiz,İçtiklerimiz Helâlmi,Haram mı? Sorularına cevap arayan kitabımızın ilk baskısının yapıldığı 1986 yılından bugüne tam 17 yıl geçti.Ancak,maalesef bir müslüman  için yediklerimiz içtiklerimiz üzerindeki HELÂL Mİ? HARAM MI? Tehlikesi ve karmaşası henüz giderilmiş gözükmemektedir.  Bu olumsuzluğun üç ana faktörü söz konusudur. Birincisi DEVLETTİR. Devlet,bütün vatandaşlarının maddi ve manevi güvencesinden sorumlu olması gerekirken,müslümanlara sunulan gıda ve ihtiyaç maddelerinde dinî güvence şartını ciddi olarak aramadığı gibi,bu maksatla ciddi bir kontrol da yapmamaktadır.İkincisi, ÜRETİCİ, İTHALATCI ve SATICILARdır. Bu kitlenin çoğunluğu,maalesef,islamî gayretini kaybetmiş, ya da islamî kimliğe sahip olmayan kişilerden oluşmakta.İslamî gayreti olanlarda ise ekseriya bilgisizlik ve dikkatsizlik söz konusu olmaktadır.Üçüncü faktör ise MÜSLÜMAN TÜKETİCİLERdir. Kanaatimce en önemli faktör de bu kitledir.Maalesef,çoğumuz duyarsız,bilinçsiz ve bilgisiz bir görüntü ortaya koyuyoruz.Acaba kaç tanemiz,marketlerde alışveriş yaparken,paketlerin üzerindeki içindekiler kısmını okuyoruz? Kaç tanemiz okuduğunu anlayabiliyor?.Kaç tanemiz gıda, ilaç ve diğer ihtiyaç maddelerinde kullanılan katkı maddeleri hakkında bilgiye sahip? E rumuzunun ne olduğunu,yanındaki rakkamların ne anlama geldiğini acaba kaç kişimiz bilmektedir? Halbuki,müslümanlar olarak günde toplam olarak tonlarca gıda ve ihtiyaç maddesi tüketiyoruz.


  Müslümanlar olarak içinde bulunduğumuz acı tabloyu birkaç örnekle izah etmek istiyorum.
  Pekçok gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerde kullanılan JELATİN’i tanıyalım.Kimyasal adı Kollagen olan,tatsız,kokusuz hayvani bir proteindir. Hayvanın kemik ve derileri birtakım işlemlere tabi tutularak bünyesindeki jelatin %80-90 saflıkta elde edilir. Toz,çubuk veya levha halinde piyasaya sürülür.Su içerisinde ısıtılınca akıcılığı artar,soğutulunca kıvamı artar jej görüntüsünde olur. Bu özelliği sebebi ile sanayide kıvam artırıcı olarak kullanılır.

  Gıda sanayiinde, şekerlemelerde, çikulatalı ürünlerde, toffe, marşme low, dondurma, meyva suyu, yoğurt, peynir, tereyağı, ayran, tatlı, pasta, reçel, marmelat, helva, tahin, pekmez, fındık-fıstık ezmesi, yumuşak şeker, jelibon, et ürünleri gibi gıda maddelerinde kullanılmaktadır, Ayrıca ilaç kapsüllerinde,tablet film tabakasında, şurup ve kremlerde saç, cilt ve güzellik ürünlerinde de geniş bir kullanım alanına sahiptir

  Jelatin maalesef ülkemizde üretilmiyor. Avrupa, Çin, Hindistan, Pakistan, Güney Amerika ülkelerinden ıthal ediliyor. Gıda ve Gıda Katkı maddeleri fuarlarında bu maddeyi ithal eden veya kullanan firmaların pekçoğunu yakından inceledim, görüşmeler yaptım. Maalesef, çoğunun, ithal ettikleri ya da kullandıkları bu maddenin bir müslüman için öneminin farkında ve şuurunda olmadığını müşahede ettim.Halbuki, jelatini ithal ettikleri ülkelerde, bu ürünün üretiminde domuzdan köpeğe, kediden at eşşeğe kadar çeşitli hayvanların kemik ve derileri kullanılmaktadır. Eti helal hayvanların deri ve kemikleri kullanılsa bile, kesim şartları sebebi ile yine de müslümanın kullanması helal olmaz.

  Çin, bir müddetten beri SARS mikrobu ile kıvranıyor.İnsanlar,normalde domuz eti ile birlikte kedi köpek at ve eşşek etini de tüketmektedir.Atais bir toplum olmaları sebebi ile kestikleri eti helal hayvanlar bile müslümana helal olmaz. Diğer ülkelerde de benzer mahsurlar sayılabilir.


  Yılda 1.5-2 bin ton’a 5-6 milyon doların ödendiği jelatinden başka, pekçok gıda üretiminde kullanılan MONO ve DİGLİSERİD ve türevleri,GLİSERİN, peynir üretiminde kullanılan PEPSİN,LİPAZ,RENNİN,MİKROBİYEL MAYALAR,ENZİMLER,ALKOLDE ERİTİLMİŞ GIDA ve İLAÇ AROMALARI’da düşündüğümüz zaman nasıl bir kaosla karşıkarşıya kaldığımız anlaşılmış olacaktır.


  Ülkemizde,müslümanların verdiği vegilerle faaliyetini sürdüren DEVLET de,geçimini müslüman tükecilerden sağlayan ÜRETİCİ,İTHALATÇI veSATICI FİRMALAR da mutlaka bu kaosu önlemelidirler.BÜTÜN GIDA VE KATKI MADDELERİ MÜSLÜMAN İNANCINA GÖRE MUTLAKA GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR.

  Müslüman tüketicilere gelince,hem bilgilenmeli,hem şuurlanmalı ve hem de hakkını arayacak dirayete ulaşmalıdır.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.16
  Toplam Oy: 25


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.