Hayvanlardan Çıkartılmış Gıda Katkı Maddeleri Listesi
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49776150
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Hayvanlardan Çıkartılmış Gıda Katkı Maddeleri Listesi


  Gönderen:huseyin Tarih: 20/07/2007 22:44
  Hayvanlardan Çıkartılmış Gıda Katkı Maddeleri Listesi

  Siz bir gıda teknoloji uzmanı değilseniz veya kimya ilminde yoğunlaşmamışsanız “L-cysteine Hydroklorid” veya “Stearol Laktilat” kelimeleri size çok fazla birşey ifade etmeyecektir. Eğer siz bir Müslümansanız ve bazı hayvan ürünlerinden çıkartılan gıda katkı maddelerinden kaçınmak zorundaysanız ne yapacaksınız?Elinizde bunları açıklayan bir listenin bulunmasını istersiniz değil mi?

  Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde ne gariptir ki gıda maddesinin etiket bilgileri ile gıda katkı maddesi etiket bilgilerinde tüketicilerin aleyhine bazı değişiklikler söz konusu olmuştur. Şöyle ki daha önceleri gıda ürün etiketinin ve katkı maddesi etiketlerinin üzerinde katkı maddelerinin hem adı hem de E kod numaraları birlikte yazılıyordu.

  Daha sonraki yönetmelik değişikliklerinde tüketicilere hitap eden gıda maddeleri etiketlerinde katkı maddeleri için adının veya E kodunun yazılması yeterli görülmüş, üreticilere hitap eden katkı maddelerin etiketinde ise hem katkı maddesinin adı, hem kod numarasının birlikte yazılma mecburiyeti devam ettirilmiştir.

  Böyle olunca, eskiden E kod numaralı listelerle alışverişe çıkan tüketicinin elinde bu listeler işe yaramaz duruma geldi. Çünkü üretici, tüketiciyi yanıltmaya devam edebilmek için E kodu yerine katkı maddesinin ekseriya yabancı dildeki adını yazmayı tercih etti.

  Bu sıkıntılarını dile getiren kardeşlerimizin teşviki ile şimdilik hayvani kökenli katkı maddeleri ile, bitki veya hayvan kökenli olabilen katkı maddeleri için hem Ekodlarına göre, hem adlarına göre iki liste hazırladık.

  Hayvanlardan Çıkartılmış Katkı Maddeleri linki tıklanınca bu listeler çıkacaktır. Diğer bir ifade ile ana sayfanın en üstündeki “E Katkı Maddeleri” kutusunu tıklıyorsunuz. Çıkan sayfanın en üstinde “Hayvanlardan Çıkartılmış Katkı Maddeleri” yazısını tıklıyorsunuz, sözünü ettiğimiz listeler önünüze geliyor.

  Önemli Not:

  Bu sayfada sağlanan bilgilerin hatasız olmasına azami titizlik gösterilmiştir. Sonradan hatalı olduğu bulunan bilgi için sorumluluk veya sorumsuzluk söz konusu değildir. Üreticiler, maalesef zaman zaman ürünlerinde kökeni farklı katkı maddelerini kullanabiliyorlar. Ürünlerin İslami kurallara uygun olmasını kesin olarak arzu ediyorsanız, bilgilerin teyidini sağlamak için üreticilerle daima temas halinde olmanız bir ihtiyaçtır.

  GIDA RAPORU

  GIDA KODEKSİ Yönetmeliği :

  Gıdalarda Etiket Bilgilerinin Tanımları

  Madde 27- Gıda maddelerinin etiketinde bulunması zorunlu bilgilerin tanımları aşağıdadır:

  a) Gıda maddesinin adı: Gıda maddesinin adı veya böyle bir adın olmaması halinde, ürünün gerçek doğası hakkında yeterli ve doğru bilgiyi tüketiciye sunan açıklayıcı tanımla belirtilmelidir. Hiçbir ticari ünvan, marka veya fantazi ad ürünün adı olarak kullanılamaz.

  b) İçindekiler: Gıda maddesinin üretiminde veya hazırlanmasında kullanılan hammadde ve gıda katkı maddeleri etiket üzerinde üretim sırasında kullanıldıkları miktara göre azalan oranlarda belirtilmelidir. Gıda katkı maddeleri bu yönetmeliğin ikinci bölümünde yer alan sınıflamaya göre fonksiyonları ile birlikte adı veya EC kod numarası ile verilmelidir.

  Katkı Maddelerinin Etiketlenmesi

  Madde 6-Gıda katkı maddesi veya kombinasyonlarının ambalaj ve/veya etiketi üzerinde aşağıdaki bilgiler okunaklı ve silinemez biçimde bulundurulacaktır:

  Üretici veya ambalajlayıcı veya satıcı firmanın adı veya ticari adı ve işyeri adresi,

  Katkı maddesinin adı ve EC kodu,

  Madde karışım halinde ise, her bir katkı maddesinin adı, EC kodu ve ağırlıkça azalan sırası,


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.31
  Toplam Oy: 45


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.