Adana’da “Helal Tüketimin Önemi” Konulu Konferans Düzenlendi
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" Maide 90-91

Günün Hadisi
"Şüphesiz ki, Allah hem hastalık, hem de onu tedavi için ilacı indirmiştir. Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın." Ebu Davud

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49092983
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Adana’da “Helal Tüketimin Önemi” Konulu Konferans Düzenlendi


  Gönderen:huseyin Tarih: 20/02/2016 09:03
  kadir Adana’da “Helal Tüketimin Önemi” Konulu Konferans Düzenlendi…

  13 Şubat 2016 Cumartesi günü saat 19:00’da Adana Ramazanoğlu Camii Konferans Salonunda düzenlenen “Helal Tüketimin Önemi” konulu konferansa konuşmacı olarak; GİMDES adına Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Gıda Mühendisi ve Başdenetçi A. Hayreddin İşbilir ve Hayrat Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Eğitimci Yazar Zafer Zengin katıldılar. Adana Fatihan Derneği ve Şefkatnur Hanımlar Derneği’nin ortaklaşa organize ettiği konferansa; Hayrat Vakfı Adana temsilcisi Mustafa Topöz, Prof. Dr. Ender Serin, Ak Parti Gençlik Kolları Adana İl Başkan Yardımcısı Numan Alıcı ve pek çok katılımcı iştirak ettiler.

  Açılış, Kadirli Abdülkadir Geylani Camii İmam Hatibi Enes Eser Hocaefendi’nin Kuran tilaveti ile başladı. Konferans, Hayrat Vakfı Adana İl Temsilcisi Mustafa Topöz’ün selamlama konuşması sonrası Eğitimci Yazar Zafer Zengin’in sunumları ile devam etti. Zengin, ayet ve hadislerden pek çok örnekler vererek helal kazanç ve helal tüketimin insanın maddi ve manevi hayatına ciddi tesirleri olduğunu anlattı. İbadetlerin ve duaların makbuliyetine, nefislerin terbiyesine, ibadetlerin manevi lezzetine müsbet veya menfi tesirlerinin olduğunu sahabe ve İslam alimlerinin hayatlarından örnekler vererek anlatmaya çalıştı.

  Akabinde, GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi A. Hayreddin İşbilir ise Helal Sertifikalamanın nasıl yapıldığını, sertifika verildikten sonra takip sisteminin nasıl işlediğini ayrıntılı olarak açıkladı. Helal Sertifika verilirken; Helallik ve sağlıklılığın yanında, tağşiş durumları ve etik durumlara da bakıldığından bahsetti. Alkolsüz bira, domuz aroması, şarap aroması gibi ürünlerden bahsederek bunların üretim prosesleri helal dahi olsa bu ürünlere Helal Sertifika vermenin İslam ahlakına uymadığını, bunun İslami değerleri rencide edici bir durum olduğunu anlattı. İşbilir bir örnek vererek; “teyemmüm ile alınan abdest, su geldiğinde veya “su geldi” haberi işitildiğinde bozulur. Artık teyemmüm mesabesinde olan zaruri tüketimin hükmü kalkmıştır. Bugün artık temiz su mesabesinde olan Helal ve Tayyib gıdalar gelmiştir. Bunları arayıp bulmazsak mesul oluruz” diyerek nasıl bir davranış politikası belirlememiz gerektiğinden bahsederek konuşmasını tamamladı.

  Toplamda 300 kadar kişinin katıldığı konferans; soru-cevap ve plaket takdimi ile sona erdi.

  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 1


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.