MÜSLÜMAN HASTALARIN TEDAVİSİNDE VE İLAÇ UYGULAMASINDAKİ PROBLEMLER. 3
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  62067882
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MÜSLÜMAN HASTALARIN TEDAVİSİNDE VE İLAÇ UYGULAMASINDAKİ PROBLEMLER. 3


  Gönderen:huseyin Tarih: 13/04/2014 05:44
  halal dunya MÜSLÜMAN HASTALARIN TEDAVİSİNDE VE İLAÇ UYGULAMASINDAKİ PROBLEMLER. 3

  Müslüman hastalar ve ilaç kullanımı


  İngilterede Müslümanlar arasında yapılan bir ankete göre hastaların sadece %50si doktorunun kendi dini gerekliliklerinin farkında olduğuna inanıyor.
  • 50 hasta ve 18 pratisyen hekim üzerinde yapılan araştırmaya göre hastaların sadece 26sı aldığı ilaçların helal olup olmadığına dikkat ediyor.
  • Hastaların %42si helal olup olmadığından emin olmadıkları ilaçları kullanmadıklarını belirtirken, %58i sadece haram olduğunu tespit ettikleri ilaçları kullanmayı bırakıyor.
  Hastalığın şiddetine göre haram ilaçların alımına olan dikkat ise değişiyor.

  • Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, hastaların %8’i ve pratisyen hekimlerin %22si önemsiz hastalıklar için haram ilaç kullanımının kabul edilebilir olduğunu düşünüyor.
  • Ancak, söz konusu ağır bir hastalık ise bu oran hastalarda %36ya ve pratisyen hekimlerde %44e çıkıyor.

  Bu anket ülkemizde de yapılsaydı benzer sonuçların çıkacağını tahmin edebiliriz. Çünki hastanın da , hekimlerin de, eczacıların da, kafaları karışık ve konu hakkında bilgileri de oldukça düşük. Dini ana kaynaklar ne diyor bilen yok veya az. Bugünün ortada gezinen din adamları ise, her derde deva, zamana ve umuma yaydıkları zaruret maddesine sığınarak en az yüz yıldır Müslümanların kendi ilaçlarını üretmelerine mani oldular, oluyorlar. Müslümanların kafalarını karıştırıyorlar.

  Hangi ilaçlar sorun oluşturuyor?

  Bu sebeple, bugün için, Haram içerikli bir ilacın alınıp alınamayacağı konusunda karar vermek zorunda kaldığınızda, kendi dini inancınızı göz önünde bulundurarak öncelikle hekiminizden, hemşirenizden ya da eczacınızdan bu ilacın önem derecesini ve alternatifi olup olmadığını öğrenmeye çalışın.

  Konunun önemiyle ilgili sorular

  Eğer dinimizin beslenmeye ve tedaviye dair sınırlamaları varsa, şu soruları sormanız gerekmektedir:

  • Tedaviniz haram katkılı ilaçlar içeriyor mu ve içeriyorsa bu ilacı kullanmayı kabul ediyor musunuz?
  • Haram katkılı ilaçları kullanmak maneviyatınızın zedelenmesine bir neden teşkil eder mi?
  • Haram katkılı ilaçların alternatifi var mıdır? Eğer alternatifi yoksa, üretilmediğinden mi, bilinmediğinden mi? yoksa pahalı olduğundan mı?
  • Görüşlerinizi hekiminizle ya da hemşirenizle paylaşıyor musunuz ve haram katkılı ürünler hakkında onlarla görüş alışverişinde bulunuyor musunuz?

  Takip etmeniz gereken adımlar

  • Hekiminiz, hemşireniz ya da eczacınız hassasiyetlerinizi bilmiyor olabilir. Onları dini inancınız hakkında bilgilendirin.
  • Reçetenizdeki haram katkılı ilaçların alternatifi olup olmadığını araştırın.
  • Eğer hekiminizi bilgilendirme konusunda problem yaşarsanız, ailenizden bir kişiyi de yanınızda götürmeniz işlerinizi kolaylaştırabilir.
  Özet olarak; hekiminizi, hemşirenizi ya da eczacınızı dini inancınız hakkında bilgilendirmelisiniz. Böylece onlar da size uygun bir reçeletendirme sistemi uygulama zorunda olacaklardır.

  Diyabet Tedavisinde İnsülin

  Elli yıl boyunca, insülin inek ve domuz pankreasından elde edilmiştir. Sığır ve domuz insülini insan insülinine benzese de bazı küçük farklar vardı. Bu farklılıktan dolayı bazı hastaların bağışıklık sistemleri insüline karşı antikor üretiyordu. Bu da insülinin tesirini azaltarak enjeksiyon bölgesinde iltihaba sebep olabiliyordu.

  Hayvandan elde edilen insülinin düzenli enjeksiyonundan doğan uzun vadedeki komplikasyonlar, 1980’lerin başlarında sentetik insülinin geliştirilmesini doğurmuştur.
  Son zamanlarda, ilaç yapmak için hayvan ve bitki menşeli biiyolojik kaynaklardan, emilimi daha uyumlu olan yapay kaynaklara geçiş söz konusu olmuştur. Bugün çoğu kişi rekombinant insan insüliniyle ya da insülin analoklarıyla tedavi edilmektedir. Hayvansal insülin sadece az oranda kullanılmaktadır. Buna rağmen diyabet hastası iseniz ve insülin kullanıyorsanız hekiminize, verilen insülünün kökeni hakkında sorgulama yapmalısınız.

  Kemik, Kalp veya Beyin Ameliyatı Olan Kimselerde Meydana Gelen Pıhtıyı Önlemek İçin Heparin kullanımı

  Domuzdan üretilen Heparin, en yaygın yazılan ilaçlardan biridir. İngilterede yapılan bir çalışmada “domuzlar, Çin’den tedarik edilir ve yılda 30 ile 150 milyon domuz, heparin üretiminde kullanılır. 1930’lu yılların sonlarından beri ticari olarak kullanılan heparin, hayvanların(domuz bağırsağı, inek akciğeri)’den kimyasal yolla ayrıştırılarak tedarik edilmektedir”denmektedir.

  Bugün Heparinsiz ilaçlar bulanabildiğine göre, Heparinsiz tedavi talebetme hakkımızı daha da israrlı bir şekilde talebetmeliyiz.

  Kalp hastasıysanız kalp kapakçık ameliyatında domuz kapakçıklarının kullanılması konusunda size bilgi verilmesini mutlaka isteyiniz.

  Hamile Hanımlara ısrarla domuz katkılı vitamin ilaçlarını reçetelere yazmak alışkanlığına karşı dikkatli olunuz ve sorgulayınız?

  Doğumdan itibaren çocuklara musallat edilen, Batı ülkeleri dahil bütün dünyada spekulasyonu devam eden çeşitli aşılar işin Müslüman hasta yakınlarının öğrenmek istediği bilgileri en doğru bir şekilde öğrenme hakları olduğunu unutmayın.

  Domuzdan yapıldıkları artık bilinen kapsullü ilaçlar veya filim tabakalı tabletler konusunda da dikkatli olmak zorundasınız.

  Birçok şurup tarzı ilaçların üretiminde eritken olarak ucuz olduğu için etil alkol kullanılmaktadır.Bu ilaçlar etil alkolsüz de üretilebilir.

  Birçok öksürük tedavisinde kullanılacak ilaçlarda domuz kılından veya İnsan saçından elde edilen L-Sistain yerine alternatifleri ikame edilebilir. Ancak müslüman hasta olarak sorgulama hakkınızı kullanmalısınız.

  Hayvan barsaklarından yapılan ameliyat iplerinin domuz veya haram kökenli hayvanlardan olmayanı tercih etme hakkımızı hiçbir zaman unutmamalıyız.

  Bir İlacın Hayvan Katkılı Olduğu Nasıl Saptanır?

  Hekiminizden ya da hemşirenizden, üreticiyi arayıp ilacın içeriğine dair ilaç danışma departmanından bilgi almasını isteyiniz.

  İlacın ismi de bazen kendini ele verebilir. Ancak, ilacın hayvan katkılı olup olmadığı sadece isimden anlaşılmayabilir.Tüm bileşen maddeleri ayrıntılı biçimde göstermese de, Hasta Bilgilendirme Broşürü kimi zaman işe yarayabilir. Eczacınıza sorabilirsiniz.

  Bilgi ve Görüşler Hastaların Yapacağı Tercihlere Yardımcı Olur

  Hekimler, hemşireler ve eczacılar dini ve kişisel hassasiyetleri olan hastalar için yazdıkları ilaçların yapısına ve kaynağına dikkat etmelidirler. İlaçların yapay alternatifleri varsa bunlar, ilacın kılavuzunda ve formülünde belirtilmelidir. Bir hasta olarak eğer sizin için önem arz ettiğini düşünüyorsanız, alternatif ilaç tedavileri hakkında bilgi edinmelisiniz. Eğer hiç birisi mevcut değilse, ilacı kullanmanın fayda derecesini, dini inançlarınızı göz önünde bulundurarak hekimlerinizle, ailenizle ve dini büyüklerinizle görüşmelisiniz. Hayvan katkılı ilaç ile yapay (sentetik) ilaç arasında bir seçim yapmanız gerektiğinde, hangisinin sizin için doğru olduğu konusunda inandığınız kimselerle görüşmelisiniz.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 15


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.