Haribo Konusunda Pamir Gıda Sanayi AŞ.’den İkinci Açıklama Geldi !
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49735491
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haribo Konusunda Pamir Gıda Sanayi AŞ.’den İkinci Açıklama Geldi !


  Gönderen:administrator Tarih: 03/09/2004 10:27

  PAMİR GIDA'NIN CEVABİ YAZISI İLE BİZİM BUNA MUKABİL CEVABIMIZI MUTLAKA BİRLİKTE OKUYUNUZ.

  Muhterem GIDA RAPORU İzleyicileri Kardeşlerimiz,

  Haribo’nun Türkiye Firmasından gelen ikinci cevabı bilgilerinize sunuyoruz:

  Sn. Büyüközer,

  Pamir Gıda Sanayi AŞ., 1993 yılından beri Türkiye'de jöle şekerleme üretimi yapan yabancı sermayeli bir Türk şirketidir ve 2002 yılından itibaren, ''Haribo'' markalı ürünler üretmeye başlamıştır. Firmamız, ürettiği mamülleri, iç piyasada satışa sunmanın yanı sıra uzun yıllardan beri Kuveyt, Suidi Arabistan, Filistin, Dubai gibi müslüman ülkeler de dahil olmak üzere kırkı aşkın ülkeye ihraç etmektedir. Müslüman bir ülkede üretim yaptığı ve pek çok müslüman ülkeye mal ihraç  ettiği bilincinde olan firmamız, üretimini yaptığı mamüllerde hiç bir surette domuz jelatini kullanmamaktadır.  Ürettiğimiz Haribo markalı mamüllerde kullandığımız jelatin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın izni ile ithal edilmekte olup; buna ilişkin belgeler, ilgili Bakanlık nezdinde mevcuttur. Haribo markalı ürünlerimizde kullandığımız jelatin, İslami usulle kesilmiş sığır ve tavuklardan üretilmektedir. Örnek oluşturması açısından, iki adet Helal sertifakası ekte tarafınıza da sunulmuştur.

  Firmamız, kendisi tarafından üretilmiş olan Haribo markalı mamüllerden istenilen çeşit veya çeşitlerin, bu konuda gerekli donanım ve yeterliliğe haiz bağımsız ve tarafsız bir laboratuvarda DNA testine tabi tutulmasını ; gerekli giderlerin tarafınızca karşılanması ve testin, Türkiye'de üretim yapan Pamir Gıda Sanayi A.Ş. tarafından üretilmiş ürünler üzerinde yapıldığının belgelenmesi kaydı ile kabul etmektedir.

  Saygılarımla / Bestregards,

  Gülhayat Altay

  Kalite Güvence Müdürü / QualityAssurance Manager

  Pamir Gıda San. A.Ş.
  Ömerli Köyü Adnan Kahveci Cad. No: 5
  34860 Hadımköy / İSTANBUL/ TÜRKİYE

  Tel: +90 212 866 36 00

  Direkt: + 90 212 866 36 74

  Fax: + 90 212 866 36 15

  e-mail: gulhayat.altay@tr.haribo.com


  Sertfikaları görmek için :   1.Sertifika 2.Sertifika  tıklayınız.

  Maalesef bu cevap ve eklerdeki belgeler bizi daha da fazla şüpheye düşürmüş bulunmaktadır.

  Biz Almanya’daki ana firmanın ürünlerinde domuz katkısı bulunduğunu belirten belgeyi sitemizde yayınlamışken şimdi de Türkiye’deki şubesi ile karşı karşıya geliyoruz. Ancak maksadımız bağcı dövmek olmadığı için, medeni ölçülerde tartışmalarımızı devam ettireceğiz.

  Şüphelerimiz daha da arttı, sözümüzü biraz açmaya çalışalım.

  1. Helal sertifikası olarak belirtilen belgeler, aynı kuruluş tarafından verilmiş
  2. Belgenin verildiği ülke Brezilya
  3. Jelatin üreten firma Gelita DO Brasil Ltd.
  4. Belgeyi talep eden firma yine Gelita firması
  5. Ne için talep etmiş? Türkiye’ye ihraç edeceği 50 ton jelatin için
  6. Sertifikalardan birisi “Helal Kesim Sertifikası” adını taşıyor
  7. İkinci belge ise üretilen 50 ton jelatinin, islam’a göre kesilmiş hayvanlardan yapıldığını belirtiyor.

  Şimdi belgelerdeki tutarsızlıklara bir göz atalım.

  1. Helal Kesim Sertifikası Brezilyada Helal kesim yaptığını iddia eden bir Kesimhane Firmasının talebi üzerine verilmiş bir belge değildir. Belgede Kesimhanenin ya da kesimhanelerin adı da belirtilmemiş.
  2. Belgeyi jelatin üreten firma olan  Gelita firması talep etmiş ve onun adına düzenlenmiş.
  3. Brezilya toplumu büyük çoğunluğu itibarı ile gayri Müslim bir toplum. Dolayısı ile kesimhanelerinde belgede belirtildiği gibi sığır, koyun, keçi ve tavuk kesiminin İslâmi usulle yapılmasının ne mantığı vardır, ne de geçerliliği.
  4. 50 tonluk bir jelatin partisi için ne miktar ve ne cins helal kesilmiş hayvanın deri ve kemikleri kullanılmıştır? Bunu tespit etmek hemen hemen imkansızdır. Aksi halde bütün kesimhanelerin helal kesim yaptığını kabul etmek gerekir ki , yukarıdaki açıklamaya göre Brezilya için bu imkansız .
  5. Dünyadaki bütün jelatin üreten firmalar, bulundukları ülkenin pek çok kesimhanelerinden ham madde toplamak zorundadır. Dolayısı ile üretimde helal kesim, haram kesim ayırımı yapmak yine mümkün değildir.
  6. 50 tonluk jelatin için verilen “Helal Sertifikası” ise tamamen dayanaksızdır. Hangi tarihteki, hangi parti nolu üretimi kapsadığı bilgisi belgede yoktur. Sarı çizmeli Mehmet ağa kabilinden bir şey.
  7. Fabrikanın üretim kapasitesi ise bilgimize göre 50 tondan çok çok fazladır. Dolayısı ile kesimhanelerden gelen deri ve kemikler çok çeşitli ve kesim usulleri de belli değildir. Böyle bir üretim ortamında bu 50 tonun Helâl kesim hayvanların deri ve kemiklerinden üretildiğini bildirmesi hiç inandırıcı olamamaktadır.
  8. Ayrıca bugün kullanılan jelatinin, 2003 yılında verilen bu belgede belirtilen jelatin olduğu nasıl bilinecektir?
  9. Gelelim esas Gelita Firmasına. Bu firma nasıl bir firma? İşte size doğru ve doğru olduğu kadar da çarpıcı açıklamalar.
   Gelita Firması çok büyük bir grup. Dünyada 5 ayrı yerde fabrikaları var.(Daha geniş bilgi almak isteyenler www.gelita.com sitesine girebilirler.)
   1. Almanya’da 2 fabrika
   2. Brezilya’da 1 fabrika
   3. Amerika’da 1 fabrika
   4. Avustralya’da 1 fabrika

  Gelita, bu fabrikalarında yılda 75.000 ton jelatin üretmekte ve dünya talebinin %28’ini karşılamaktadır. Gelita grup ayrıca ürettikleri jelatin için kullandıkları ham maddeler için de şu açıklamayı yapıyor.

  Çeşitli hammaddelerin kullanımı, köklü uzmanlığımız ve tecrübelerimiz bize yüksek kaliteli jelatin üretimine imkan veriyor. Bu yüzden Gelitagroup kullanıcıları, güvenli tedarik ve çok yüksek kalitemizden dolayı ürünümüzü beğenmektedirler.”

  Beğenilen ürünün hammadde kompozisyonunu ise şöyle açıklıyor.

  Bunun için dünya ile kendi üretimlerini karşılaştıran bir grafik sunuyor. Grafikte görüldüğü gibi ürettikleri jelatinin çeşitli hammade oranlarını

  %46 sını domuz derisinden,

  %21 ini kemiklerden

  %33 ünü domuz dışı deri parçalarından oluşturmaktadır.

  Firmanın sitesinden alıntı yapıyoruz:

  Raw materials used in the production of gelatine [2002]


  Gelatine is manufactured from three raw materials

  The use of various raw materials and our deep-rooted expertise and experience enable us to manufacture high-quality gelatines. GELITA Group customers thus enjoy the highest possible product quality and reliability of supply.

  Gelatine industry worldwide

  GELITA Group  Şimdi sorumuz: Gelita Firmasının kendi verdiği bu çarpıcı bilgi ve belgelere mi inanalım, yoksa gerek Amerika’da gerek Kanada’daki, gerek Almanya’daki ve gerekse Malezya’daki, helal kesim şartını araştıran Müslüman sivil toplum kuruluşlarınca muteber kabul edilmeyen Brezilya’daki bu firmanın verdiği belgelere mi inanalım?

  Ama burası Türkiye. Pek çok İslam ülkesi gibi başıboş, sahipsiz bir ülke. Herkes kılıfına uydurdu mu her istediğini yapabiliyor.Bu sözümüzün, yazımıza konu olan firmayı  töhmet altında tutmak için söylenmiş bir söz olmadığını öncelikle belirtmeliyiz.
  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının izni ile ithalat yapılıyor deniyor. Zaten sıkıntı orada. Bu Bakanlık daha Türkiye’deki domuz çiftliklerini, bu çiftliklerde yılda kaç tane domuz üretildiğini, üretilen bu domuzların nerelerde kesildiğini, etlerinin nerelerde kullanıldığını bile doğru dürüst bilmiyor. Hazırlanan gıda tüzüklerine bakın Müslümanların haklarını koruyacak bir tek madde bulabilecek misiniz?Genel Müdürlerinin beyanatları yayınladı gazetelerde. Genetik değişime uğramış gıda maddelerini,katkı maddelerinin içinde hayvan kökenli madde var mı,varsa hangi hayvan olduğunu inceleyebilecek cihazlara sahip olmadıklarını,bütün gıda sektörünü denetleyebilecek kadrolara da sahip bulunmadıklarını gazetelerden okuduk.Sağlık Bakanına, Tarım Bakanına ve Tüketicileri Koruma kanunda yetkili Sanayi Bakanına yazdığımız yazılar ve aldığımız cevaplar da sitemizde halen yayınlanıyor.

  Jelatin ithalatı ile ilgili bir raporu da yakında yayınlayacağız inşaallah. Orada da görülebileceği gibi, yılda 1500-2000 ton jelatin, yaklaşık10 ülkeden ülkemize ithal edilmektedir. Ateist olduğu bilinen Çin’den bile jelatin ithal eden distribütörler var ülkemizde ve kılıfına, belgesine uydurarak sokuyorlar içeriye. Jelatin ithalatına ise yılda 5-6 milyon $ döviz ödenmektedir.

  Bu ithalatın içinde gerçekten helal olanı var mı? Varsa ne miktarda ve hangi ürünlerde kullanılıyor? Bu soruların doğru cevaplarını öğrenmeyi ne kadar isterdik. Maalesef bugün için mümkün görünmüyor. Ama mutlaka bu soruların doğru cevaplarını alacağımız bir gün gelecektir. Bundan böyle bu çarklar böyle dönmeye devam etmeyecektir. Türkiye’deki Müslümanlar da artık sorgulamayı öğreniyor. Bilinçleniyor ve haklarını aramasını biliyor, siyasi tercihlerini ortaya koyabiliyor.
  Son olarak ; Haribo firması, cevabında, bağımsız bir laboratuarda DNA testi yapılması ve masraflarının Firma tarafından karşılanması teklifimize, masrafları bizim karşılamamız şartı ile yaklaşım gösteriyor. Böyle bir belgenin masrafından kaçınması bize garip gelmekle birlikte, maddi imkanlarımızı sağladığımız bir günde bu çalışmayı da yapacağız inşallah.

  GIDA RAPORU   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.22
  Toplam Oy: 44


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.