HELAL VE TAYYİB LOKMA VE MÜSLÜMAN
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey kitap ehli! Niçin hakkı batıla karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz? " Ali İmran 71

Günün Hadisi
"Çocuklarınıza, onlar yedi yaşında iken namazı emredin. On yaşında olunca namaz(daki ihmalleri) sebebiyle onları dövün, yataklarını da ayırın." Hz. Amr İbnul As(r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48527229
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL VE TAYYİB LOKMA VE MÜSLÜMAN


  Gönderen:huseyin Tarih: 20/04/2017 08:09
  kadir HELAL VE TAYYİB LOKMA VE MÜSLÜMAN

  Yaklaşık yüz yıldan beri küresel ekonominin batı kaynaklı merkezler tarafından kontrol edilir duruma geldiği inkar edilemez bir gerçektir. Teknoloji ve teknolojinin kullanımı ile elde edilen üretim araçları ve tüm üretimler de ister istemez aynı merkezlerin kontrolu altına girmiştir.

  Bu sebepten dolayı, dünyada yıllar önce Museviler kendi inançlarına göre yiyecek ve içeceklerini kendi inançlarına göre düzenlenmiş Kosher sertifikaları ile yeme içme meselelerine çözüm bulmuşlardır. Vejeteryan’ların da oluşturdukları bir Vejeteryan sertifikası bulunmaktadır. Dünyada böyle bir gerçek varken iki milyarlık İslam aleminin bu dünya şartları içerisinde ümmet olarak helal sertifikalı ürünleri neden olmasın? sorusu ile harekete geçen Müslümanlar, yaklaşık 50 yıl önce , başta ABD’de olmak üzere, daha sonra yer yer başka ülkelerde Helal Sertifikalama yapan sivil toplum kuruluşları ortaya çıktı.

  Türkiye’de önce ferdi olarak , daha sonra bazı cemaatlerin hassasiyeti olarak başlayan gıdaları sorgulama, helal gıdayı arama hareketleri, 1984’de bilimsel temellere oturtma çalışmaları ile devam etmiştir. Bu dönemde, son olarak 10.cu baskısını yapmış olan, “ GIDA RAPORU Yediklerimiz, İçtiklerimiz Helal mi? Haram mı? ve Sağlığımıza ne kadar uygun?” kitabı önemli bir yer tuttu. Bu dönem, bir arayış içerisinde 2005 yılına kadar devam etti. En nihayet , gayet mütevazi bir kadro ve sınırlı imkânlar içerisinde GİMDES(GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ DENETLEME VE SERTİFİKALAMA ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ) ve 2009 yılında da buna bağlı İktisadi İşletmesi GİMDES HELAL ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ kuruluşunu tamamladı.

  Bütün dünyada Müslümanların Helal ve Tayyib ürün arama talebi yükselen bir trend göstermektedir. Bu talebi karşılamada da ülkeler arası adeta bir rekabet yarışı oluşmaktadır. Bu yarışta, tarihi,coğrafyası ve sosyopolitik pozisyonu nedeni ile, Türkiyenin baş çekmesi en büyük arzumuzdur. Bu konuda toplum bilincinin yükseltilmesi önemli olmaktadır. Bireyin farkındalığını ve helal ürün algısının yükseltilmesi için çeşitli tebliğ imkânlarını kullanmaya çalışıyoruz

  HELAL VE TAYYİB YEME İÇMENİN TEMEL DAYANAĞI NEDİR?

  ŞÜPHESİZ, İNSAN FITRATI VE DİNDİR.

  HELAL ve TAYYİB, bir Müslümanın Hayat standardının olmazsa olmazını teşkil eder. Doğumundan ölümüne kadar HELAL dairesi içerisinde yaşamak en önemli hedefidir. Bu hedefinin en önemli halkası ise HELAL ve TAYYİB Lokma’dır.

  Boğazından geçecek her lokmanın hesabını Allah(cc)’a vermek zorundadır. Bu sebeple, bir Müslümanın yediği içtiği her lokmanın mutlaka HELAL ve TAYYİB olması şarttır. Maddi ve manevi hayatının sağlıklı ve feyizli devam edebilmesinin en önemli güvencesi HELAL ve TAYYİB Lokmadır .

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.