HELAL TURİZM-HELAL OTEL SERTİFİKALANDIRMA SİSTEMİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54510067
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL TURİZM-HELAL OTEL SERTİFİKALANDIRMA SİSTEMİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 28/07/2018 02:23
  konferans HELAL TURİZM-HELAL OTEL SERTİFİKALANDIRMA SİSTEMİ

  Otel, Restoran, Seyahat Zinciri İçin Helal Turizm Standardı


  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Kâinatta yaratılmış her varlık zerre miktar da olsa proton ve nötron çekirdeği etrafında her an haraket halinde olan elektronlardan oluşmuştur. Yani canlı olsun cansız olsun kâinattaki her zerre sukünet içerisinde hareket halinde deveran ediyor.

  Yüce Mevla’mız mukaddes kitabımız Kur’anı Kerim’de seyahati yani gezmeyi emir derecesinde teşvik etmektedir. Yer yüzünün dolaşılarak, geçmiş insanların bıraktıkları eserlere bakılıp ibret alınması, yaratılışın nasıl olduğunun görülmesi veya tenezzüh ve dinlenmek için gezilmesi gibi Rahman, Rahim, Rezzak ve bağışlayıcı olan bir Rabbin güzel diyarında, emniyet içinde gezin denilmektedir. Ayrıca İslam kültür ve medeniyet tarihi içinde gezginler için harcama kalemlerinden bir pay ayrıldığına şahit olunmaktadır. Ayrıca Kur’an’da;"Sadakalar ancak şunlar içindir: Fakirler, yoksullar, o işte çalışan görevliler, kalpleri İslâm'a ısındırılacaklar, köleler, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmışlar.Allah tarafından böyle farz kılındı. Allah her şeyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir." (Tevbe 60) yolda kalmış ibaresinin geçtiği ayeti celilede, yolculara da zekat verilebileceği hükmü seyahatlerin rahatlıkla yapılabilmesi için emredildiği görülmektedir. Yeter ki! yapılmış olan seyahat meşru yani helal olan bir sebep ve gaye için yapılmış olsun.Hz Peygamber (sav) de hem çokça seyahatler yapmış hem de seyahate teşvik etmiştir. Bir Hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır: ’seyahate çıkın ki sıhhat bulasınız ve rızkınız artsın’’

  Seyahatlerimizde özellikle İslam ülkesi topraklarına girmeden daha uçak yolculuğumuzda helal lokma konusunda güvenli bir tüketim gerçekleştirebilmemiz mümkün müdür? Uçak seyahatlerimizde verilen ikram menülerinde Vejeteryan Menü, Kosher Menü var, fakat 2 milyar İslam aleminin güvenebileceği bir Helal Menüsü yoktur. Bizler Müslümanlar olarak Hac ve Umre ibadetimizi gerçekleştirmek için yolculuğumuzun başından itibaren sıkıntı ve tereddüt duymadan verilen ikramları, kaldığımız otelin yemeklerini, lokantalardaki yemekleri güvenle yiyebilecek durumda ve şartlarda mıyız?

  Sekülerleştirilmeye çalışılan, seyahat yapmayı da dejenere etmeye,insanlık dışı duyguları ve istekleri ön plana çıkarmaya çalışan dünyamızda, seyahat yapma olgusunu da baştan sona kadar yeniden gözden geçirmeye, yeniden dizayn etmeye acilen ihtiyaç vardır. Bir Müslümanın tasarladığı bir seyahat için evinden çıkıp menziline ulaştıracak vasıtalarından, ikamet edeceği yerlerdeki ikamet yerlerine, seyahat boyunca iaşelerine kadar bütün bir zincirin inancına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi zorunludur.

  Yakın tarihe kadar standardizasyona tabi tutulan ürünlerden beklentiler; güvenlik, sağlık, yüksek kalite vs. idi. Ancak bu beklentilerin yanında, Müslümanların olmazsa olmazı ve en temel İmani gereksinimi olan Helal ve Tayyib gıda ve Helal hizmetlerin bulunmaması belki de bir uyanışı beraberinde getirmiştir. Ancak, gelişigüzel,Helal Belge verdim demek, otelime Helal belge aldım demek meseleyi çözmemektedir.

  Dünyada yaşayan çeşitli inanç ve düşünceye sahip insanlar, Kosher, Vegan gibi kendi inanç ve yaşam tarzlarına uygun standartları geliştirmişlerdir. Müslümanların Helal standart ve hizmetleri talep etme farkındalığının oluşması ise yakın zamanda başlamıştır. İlginç olan ise ülkemizde Kosher ve Vejeteryan Sertifikasına sahip birçok otel bulunmaktadır. Lakin buna karşılık kendi inancımıza uygunluğu belgelenmiş gerçek "Helal ve Tayyib" sertifikasına sahip Otel ve Helal Turizm şartlarını taşıyan bir konaklama merkezi bulunmamaktadır.

  Bu durum yaşadığımız sıkıntıların bir belgesi niteliğindedir. Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkede Müslümanların gönül rahatlığı ile kalabileceği bir tatil merkezinin bulunmaması Helal ve Tayyib Sertifikalandırmaya duyulan ihtiyacı her geçen gün artırmaktadır. Yıllardır, yüzlerce kişinin katıldığı çeşitli uluslararası Konferans, Çalıştay ve Fuar etkinliklerine evsahipliği yapan GİMDES, çeşitli ülkelerden katılan Müslüman misafirlerini, Osmanlının payitahtlığını yapmış İstanbulumuzda misafir edebileceğimiz dörtbaşı mağmur bir otel, bir restorant bulamamanın mahcubiyetini yaşamak zorundamıyız?

  HELAL-VE-TAYYİB-OTEL-NASIL-OLMALI

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.