GİMDES’TEN TANINMA TALEBİ İÇİN HELAL SERTİFİKALAMA KURULUŞLARINDAN BÜYÜK İLGİ...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51541147
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES’TEN TANINMA TALEBİ İÇİN HELAL SERTİFİKALAMA KURULUŞLARINDAN BÜYÜK İLGİ...


  Gönderen:huseyin Tarih: 03/07/2018 23:52
  konferans GİMDES’TEN TANINMA TALEBİ İÇİN HELAL SERTİFİKALAMA KURULUŞLARINDAN BÜYÜK İLGİ...

  GİMDES’i Güney Amerika ülkesi Şili’den, Halal Certification Center of Chile kurumunun Genel Müdürü Marcelo HIDALGO ziyaret etti. GİMDES’den Tanınma talebinde bulundu.

  Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; Helal ve Tayyib Yaşam Sistemi ihtiyacı, Müslümanların (hatta bütün insanların) en kutsal tüketici haklarıdır. Bu hak onların olmazsa olmazı ve imani bir meselesidir. Bu hassasiyetlere dikkat edilmeden yapılacak sertifikalama, doğrudan doğruya, bu temel hakları çiğneme ve ticari hesaplar için istismar etme manasına gelmektedir. Bu sapıklıklara karşı kendinin müslüman olduğunu bilen ve Peygamberimiz (s.a.v.)in ümmeti olduğuna inanan her kardeşimin dikkat etmesi, mücadele etmesi boynunun borcu olmalıdır.

  GİMDES olarak, bu borcun şuuru içinde bu zamana kadar destek verdiğimiz sertifikalama kurumlarını onaylamamızın temelinde, yukarıda belirtilen esaslara dayalı sertifika çalışmalarını ehli sünnet ve’l cemaat içerisinde mütalaa edilen 4 mezhebin görüşlerini dikkate alan ciddi bir platformda yürütmelerinin yanında, bir sertifikalama kurumunun sahip olması icab eden kefalet anlayışına uygun hareket etmeleri dikkate alınmıştır.

  Öncelikle Helal sertifikama yapan kurum, İslama inanmış ve inandıklarını hayatlarına tatbik eden Müslüman fertlerden oluşmuş, tamamen bağımsız bir kurum olmalıdır. Ayrıca verdiği Helal Sertifikaya, geçerli olduğu zaman diliminin her noktasında, tüketiciler nezdinde üreticiye kefil olma bilincini taşımalıdır.

  Bugün dünya üzerinde yüzlerce helal gıda sertifikası veren kurum oluştu. Bunların büyük bir çoğunluğu maalesef, bu temel prensipten yoksun, yüz yıldır gayrimüslimlerin istasmarı yetmiyormuş gibi sahte Helal Sertifikalama ile Müslüman kimliği ile, Müslüman kardeşlerini aldatmaya, basit dünyevi menfaatler uğruna istismar etmeye çalışıyor.

  Çeşitli ülkelerde yaşayan Müslümanlar arasında GİMDES’in sertifikalama prosedürlerindeki titizliğinden kaynaklanan güven duygusu, çeşitli ülkelerde Helal Sertifikalama yapan kuruluşların da GİMDES’ten tanınma isteğini yoğunlaştırmıştır. Müslümanların yaşadığı ülkelerdeki helal sertifikalama kuruluşların dünya müslümanları tarafından kabul edilebilir, güvenilen bir kuruluş olmak için GİMDES’ten tanınma alması ona ayrıcalık bir kimlik kazandırmaktadır.

  Geçen yıla kadar tanınma sözleşmesi yaptığımız 24 kurumu TANINMA SÖZLEŞMESİ YAPTIĞIMIZ KURULUŞLAR olarak daha önce sitemizde duyurmuştuk.

  Bu yıl bu listeye ilave Hindistan’tan, İsviçre’den, İspanya’dan, Makedonya’dan, İtalya’dan 6 Sertifikalama kuruluşu ile daha Tanınma sözleşmesi yapıldı. Sırada; Yeni Zelanda, İngiltere, Sri Lanka, Taiwan, Bengaldeş, Bulgaristan, Hindistan, Fil Dişi Sahili ülkelerinden tanınma isteyen kuruluşlar var.

  TANINMA PROSEDÜRLERİMİZ

  Tanınma talebinde bulunan Helal Sertifikalama Kuruluşu, öncelikle bizim Tanınma müracaat Formumuzu doldurur. Uzmanlarımız gerekli incelemeden sonra kendilerine bir Yol Haritası gönderilir. Bu yol haritasında; Helal ve Tayyip kavramları prosedürleri, Sertifikalama ve denetim prosedürleri, Sürdürülebilirlik ve izlenebilirlik prosedürleri, kesimhanelerde kesim prosedürleri, Bilim ve Fıkıh Kurulları, Denetçiler için kemiyet ve keyfiyet bilgileri. Bu adımdan sonra iki uzmanımızın Kurumun bulunduğu ülkede kurum bünyesinde ve sertifika vermiş olduğu en az 3 Firmada denetim çalışması yapar. Bütün bu çalışmalar tamamlanıp tanınma şartlarının oluşması halinde kuruma 1 yıl geçerli Tanınma Belgesi verilir.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.66
  Toplam Oy: 12


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.