GİMDES’İN HELAL VE TAYYİB SERTİFAKALAMA SÜRECİ VE DÜNYADAKİ GELİŞMELER
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49157466
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES’İN HELAL VE TAYYİB SERTİFAKALAMA SÜRECİ VE DÜNYADAKİ GELİŞMELER


  Gönderen:huseyin Tarih: 07/11/2018 06:04
  konferans GİMDES’İN HELAL VE TAYYİB SERTİFAKALAMA SÜRECİ VE DÜNYADAKİ GELİŞMELER…

  1- Helal sertifika alma sürecinin adım adım işleyişi?
  2- Helal sertifikasyon ücretlendirmesi nasıl oluyor ve süresi hakkında bilgi?
  3- Türkiye’de helal gıdanın geldiği nokta ve geleceği hakkında bilgi.
  4- Türkiye’nin helal sertifikasyonla ilgili dünyadaki konumu.
  5- Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlere olan ilgi ve bu ürünlerle beslenmeye olan hassasiyet.

  Helal sertifika alma sürecinin adım adım işleyişi?


  Helal sertifika almak isteyen firma www.gimdes.org sitesinde bulunan başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup GİMDES’e yollar. Başvurusu GİMDES tarafından incelenen firmanın üretiminin ve sisteminin GİMDES standardını ve GİMDES prosedürlerini sağlayıp sağlamadığı GİMDES’in yetkilileri tarafından kontrol edilir. Yapılan kontrol sonucu GİMDES’in yetkilileri tarafından firmaya bir yol haritası çizilir. Firmanın onaylaması halinde sözleşme hazırlanır ve karşılıklı olarak imzalanır. Firma, Helal Güvence Sistemini kurup, yol haritasına göre gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra denetim için gün tayin edilir. Denetim GİMDES’in atayacağı başdenetçi ve denetçiler tarafından gerçekleştirilir.

  Helal sertifikasyon ücretlendirmesi nasıl oluyor ve süresi hakkında bilgi?

  Helal ve Tayyib sertifika ücretlendirme çalışması ürün bazlı olarak değil genel bir fiyatlandırma yapılarak hazırlanmaktadır. Hammaddelerdeki risk durumuna göre fiyat verilmektedir. Sertifikalama ön ödeme ücreti denetimden 1 hafta önce alınmakta kalan ücret ise sertifikanın basımından sonra istenmektedir.

  Hizmet programı içerisinde aşağıdaki maddeler yer almaktadır:
  Helal Güvence Sisteminin (HGS) firmada oluşturulması amacıyla yapılacak eğitim programı, Belgeleme denetimi,
  Sertifikalama çalışmaları,
  Üretim çeşidi ve şartlarına göre yılda 2-12 kez yapılacak olan habersiz ara denetimler,
  Helal Güvence Sistemi (HGS) çerçevesinde firmadan her ay belge/doküman talebi ve firmanın aylık kontrolü vs.
  İhtiyaca göre üretim safhasında ham madde, yarı mamul ve nihai ürünün üretim bandında, depoda, market rafında alınacak numunenin akredite bir laboratuarda GİMDES’in gözetiminde tahlillerin yaptırılması,
  Kesimhanelerde zorunlu tutulan kamera sistemi ile merkezimiz 24 saat kesimi denetlemektedir.

  Türkiye’de helal gıdanın geldiği nokta ve geleceği hakkında bilgi.

  Öncelikle giderek hızla büyüyen bir pazar olduğu görülmektedir. Dolayısıyla ilk sertifikalandırma hizmetine başladığımız tarihten bugüne kadar firma sayısı, ürün çeşidi ve sektör dağılımı büyük bir artış göstermiştir. İlk yıllarda sadece gıda ve ihracatına yönelik talep eden firmalar tercih ederken bugün kozmetik, lojistik, turizm, sağlık vb. sektörlerde de büyük ihtiyaç olduğu gerek tüketiciler, gerekse üreticiler tarafından anlaşılmış bulunmaktadır.

  Helal Sektör tüm dünyada 2 milyar nüfusa hitap eden 23 trilyon tl (3,8 trilyon dolar) lık hacme sahip bir pastadır ve sektörde bu sertifikaya sahip ürünlerin pastadaki payı yüzde 15’ler de olup süratle artmaktadır. Bu artışın sebeplerine baktığımızda özellikle dünya piyasasında son yıllarda bütün dünyadaki Müslüman tüketicilerin, artık Helal Sertifikası olan ürünleri tercih etmeleri, üreticilerin karşısına Helal Sertifikanın çıkması, üreticilerin de Helal Sertifika almalarını hızlandırmakta olduğunu görüyoruz.

  Helal Sertifikası, özellikle yurt dışına gıda ürünleri satan firmaların almakta öncelik verdikleri bir sertifika durumuna geldi. Özellikle birçok ülkelerdeki Müslümanlar GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikasına güvendikleri için bu kurumdan sertifika almış ürünleri tercih etmektedirler. Bu sebepten dolayı GİMDES sertifikalı firmalar bugüne kadar, 10 yıl boyunca her yıl giderek artan bir oranda yaklaşık 180-240 milyar tl(35-40 milyar dolar)’lık ihracatın oluşmasına vesile olmuştur. Sertifikalama talepleri her geçen gün artmakta bugüne kadar 500 firmanın 14 bin çeşit ürününe GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikası verilmiştir. Tüketicinin GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlere kolay ulaşabilmesi adına bugün Türkiye’de, 45 şubesi bulunan, yarın uluslararası platformda da emsalleri açılabilecek, Halal Dunya Marketleri projesi yürütülmektedir.

  Türkiye’nin Helal ve Tayyib sertifikasyonla ilgili dünyadaki konumu.

  Helal gıda pazarı 2023'de 2.02 trilyon tl (337 milyar dolar)’e çıkacağını ön gördüğümüz Türkiye'nin, helal ekonomi, helal yaşam stili sektörleri gıda, kozmetik, moda, turizm, restorant, catering, ilaç, lojistik, finans ve medya küresel olarak gelişmeye devam ediyor. Türkiye'nin helal yaşam stili iç tüketim piyasası, küresel olarak ikinci en büyük potansiyele sahip bir piyasadır. Söz konusu piyasanın, 2012 yılında 154 milyar dolar olarak tahmin edilmişken, 2023 yılında 2.02 trilyon tl (337 milyar dolar)’a yükselmesi bekleniyor. İslami yaşam stili olarak en büyük piyasa olan Endonezya'nın 2012 yılında 235 milyar dolar ve üçüncü en büyük piyasa olan Suudi Arabistan'ın 91 milyar dolar olduğu tahmin edillmişti. (Thomson Reuters ortaklığında hazırlanan son "State of the Global Islamic Economy" raporunda,)

  Helal gıda sektöründe yıllık 50-60 milyar tl (8-10 milyar dolar)’lık ihracat rakamına ulaşan Türk ekonomisi, hedefini daha da yukarı çekebilecektir. GİMDES olarak 2023 yılına kadar helal ürün üretim ve ihracatını yapacak firma sayısının toplam firma sayısının %70’ine ulaşmasını hedeflemekteyiz. Halen 60 milyar tl (10 milyar dolar) civarında olan helal gıda ihracat rakamlarının ise en kısa zamanda 90-120 milyar tl(15-20 milyar dolar)’a yükselebileceğini tahmin etmekteyiz.

  Türkiye uluslararası alanda da tarihi misyonu, coğrafi konumu ve devletler arası stratejik pozisyonu itibarı ile, helal üretimin, helal pazarın öncüsü durumunda olabilecek bir potansiyele sahiptir. Yeni dönemde yapılan helal ve tayyib sertifikalandırma çalışmaları ile dünyada da ülkemizde de helal ürün sıkıntısının giderilmesi noktasında önemli bir sürece girildiğini görmekteyiz.

  Birinci derecede farz hükmünde bir zorunluluk olan Helal ve Tayyib yaşam eksikliği giderildiği taktirde helal sektör de hak ettiği konuma gelecektir. Dünya helal pazar piyasasında ülkemiz, diğer faaliyetlerinde olduğu gibi etkin ve öncü olmalı ve bu konu ülkemiz ve müslümanların ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilmelidir.

  Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlere olan ilgi ve bu ürünlerle beslenmeye olan hassasiyet.


  Bugün sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sağlıklı beslenmeye yönelik bir çok çalışma yapılmaktadır. Günümüz trendinde sağlıklı yaşama ve sağlıklı beslenme hayatın merkezine oturtulmuş durumdadır. Helal ve Tayyib Gıda ve Helal ve Tayyib Beslenme aslında sadece Müslümanlara yönelik olduğu düşünülmüş olsa da tüm dünya artık sağlıklı ve güvenilir gıdalara ulaşma adına Helal ve Tayyib Sertifikalı ürün arayışına yer yer girmiştir. Toplumun bu arayışı Helal pazarındaki açığı tespit eden girişimciler için Helal Belgelendirme Kurumlarını fark etmelerine neden olmuştur.

  Yıllar önce gıdaların üretimindeki sıkıntıları öğrenen çeşitli ülkelerdeki Müslümanlar, yanlış bir algılama ile Kosher damgalı ürünleri tercih ediyorlardı. Sonradan bu tercihin de Helal ve Tayyib kriterlerini sağlamadığını öğrendiler. Ancak o dönemde bütün dünyada topu topu 15 milyon nüfusa sahip Müsevilerin kosher ürün talebi, Yahudi olmayan insanların bu yanlış algılarından dolayı, yıllık 250 milyar dolara ulaşmıştı. Yıllar sonra Amerika’yı ziyaretimde Müslüman bir markette bu konuları görüşürken Amerika’da yaşayan bir Musevi gurubu geldi. Bizim konuşmalarımıza kulak misafiri oldular. Başlarındaki zat biraz daha yaklaşarak söze karıştı. “Eğer siz helal sertifikalı ürün getirirseniz o zaman biz bu ürünleri tercih ederiz” dediğini hatırlıyorum.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.