HELAL İLAÇ” DÖNEMİNİN İYİCE YAKLAŞTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49727716
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL İLAÇ” DÖNEMİNİN İYİCE YAKLAŞTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/11/2017 00:18
  konferans “HELAL İLAÇ” DÖNEMİNİN İYİCE YAKLAŞTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  1986 yılında ilk baskısını yaptığımız “GIDA RAPORU” kitabımın ilk nüshalarından itibaren mevcut gıda,ilaç ve kozmetik sistemin inancımız bakımından büyük tehliker arzettiğini dile getirmeye çalışmış, daha sonra 2005 yılında GİMDES’i kurduktan sonra da GİMDES’in ana konularından birisi olarak hep gündemde tuttuk. Rabbime sonsuz şükrediyorum ki Ümmetin 100 yıldır kanayan büyük bir yarası olan haram ve şüpheli ilaç tüketme zorunluluğu , GİMDES’in mütevazi gayretlerine karşılık Helal ilaç üretimi artık konuşulmaya başlanmıştır. Hem de yıllarca doktorluk yapmış Reis-i cumhurumuzun danışmanlığını yapmış, sağlıkla lgili bir üniversitenin rektörlüğüne getirilmiş bir zat diyor ki, "Helal olmayan katkılar içeren ilaç ve tıbbi cihazların, Müslümanlarca tüketilmesi endişe verici olup, bu durum genlerimizi, geleneklerimizi, inancımızı tehdit etmektedir. Bu hayati meseleyi zaruret kavramıyla geçiştirmemeli ve bir an önce 'helal ilaç-helal tıbbi malzeme' konusunda kendi alternatiflerimizi geliştirmeliyiz."Bu muhterem Hocamız düpedüz "Kral Çıplak"diyor. Sağlık bakanlığının son yayınladığı bildiriye tamamen tezat teşkil ediyor.

  “KATKILAR İÇEREN İLAÇ VE TIBBİ CİHAZLAR İNANCIMIZI TEHDİT EDİYOR"

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Erdöl, helal olmayan katkılar içeren ilaç ve tıbbi cihazlara ilişkin açıklamalarda bulundu.Erdöl, ilaç ve tıbbi cihaz üretiminde yaygın olarak kullanılan hayvan ve insan kaynaklı bazı bileşenlerin Müslüman tüketicileri endişelendirdiğini aktararak, şu bilgileri verdi: "Gıda ve ilaç endüstrisinde önemli miktarda hayvansal ürünlerden elde edilen katkı maddeleri kullanılmaktadır. Özellikle de omurgalılarda bulunan lifli bir protein olan kollajenden hidroliz yoluyla elde edilen jelatin başlı başına bir sorun teşkil etmektedir. Jelatinin gıda, kozmetik ve ilaç sanayinde oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Ülkemizde, yoğun bir şekilde batılı ülkelerde üretilen jelatin kullanılmaktadır ve bu ürünün ana kaynakları içerisinde, ekonomik ve teknik bazı avantajları nedeniyle ağırlıklı olarak domuz deri ve kemikleri yer almaktadır.

  Aynı şekilde, bazı ilaçların elde edilmesinde alkolün kullanılması, insan vücudunda üçüncü derece yanıklarda domuz derisinin nakledilmesi gibi uygulamalar sorgulanması gereken olgulardır. Bu örnekleri artırabiliriz. Helal olmayan katkılar içeren ilaç ve tıbbi cihazların, Müslümanlarca tüketilmesi endişe verici olup, bu durum genlerimizi, geleneklerimizi, inancımızı tehdit etmektedir. Bu hayati meseleyi zaruret kavramıyla geçiştirmemeli ve bir an önce 'helal ilaç-helal tıbbi malzeme' konusunda kendi alternatiflerimizi geliştirmeliyiz."

  Helal İlaç İçin Alternatif Geliştirilmeli

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Cevdet Erdöl 'helal ilaç'a ilişkin yapmış olduğu açıklamasında; “Helal olmayan katkılar içeren ilaç ve tıbbi cihazlar inancımızı tehdit etmektedir. Bir an önce helal ilaç için alternatiflerimizi geliştirmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

  Alkol Kullanılan İlaçlar Tıptan Çıkarılmalı

  Kozmetik ve ilaçlarda domuz derisinin ve kemiklerinin bulunduğunu, bazı ilaçlarda ise alkol kullanıldığını belirten Prof. Cevdet Erdöl, bazı kültürlerde kullanılması dinen, örfen yasak olan maddelerin, hayattan tecrit edildiği gibi tıptan da çıkarıldığını aktardı.

  Geleneklerimizi ve İnancımızı Tehdit Ediyor

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Cevdet Erdöl helal ilaca ilişkin yapmış olduğu açıklamasında; “Ülkemizde, gıda ve ilaç endüstrisinde yoğun bir şekilde Batılı ülkelerde üretilen jelatin kullanılmaktadır ve bu ürünün ana kaynakları içerisinde, ekonomik ve teknik bazı avantajları nedeniyle ağırlıklı olarak domuz deri ve kemikleri yer almaktadır. Helal olmayan katkılar içeren ilaç ve tıbbi cihazların, Müslümanlarca tüketilmesi endişe verici olup, bu durum genlerimizi, geleneklerimizi, inancımızı tehdit etmektedir. Bu hayati meseleyi zaruret kavramıyla geçiştirmemeli ve bir an önce 1helal ilaç-helal tıbbi malzeme' konusunda kendi alternatiflerimizi geliştirmeliyiz” sözlerine yer verdi.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.9
  Toplam Oy: 10


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.