ETİKETLERDE HELAL LOGONUN BİR TÜKETİCİ HAKKI OLDUĞUNU BİLİYORMUYUZ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey kitap ehli! Niçin hakkı batıla karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz? " Ali İmran 71

Günün Hadisi
"Çocuklarınıza, onlar yedi yaşında iken namazı emredin. On yaşında olunca namaz(daki ihmalleri) sebebiyle onları dövün, yataklarını da ayırın." Hz. Amr İbnul As(r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48527224
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ETİKETLERDE HELAL LOGONUN BİR TÜKETİCİ HAKKI OLDUĞUNU BİLİYORMUYUZ?


  Gönderen:huseyin Tarih: 05/04/2017 23:40
  konferans ETİKETLERDE HELAL LOGONUN BİR TÜKETİCİ HAKKI OLDUĞUNU BİLİYORMUYUZ?
  ÜRÜN ETİKETİ ÜZERİNDE GİMDES’İN HELAL LOGOSUNU ARIYORMUYUZ?

  Ürünler için kullanılan “Helal logo” İslam dünyasında ve diğer Topluluklar arasında da bir pazarlama avantajı haline gelmiş bulunmaktadır. Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde, birçok Müslüman ülkede helal olma anlayışı, Kur’an ve Peygamber (SAV)’in sünnetinde tüm Müslümanlara emredilen helal kesimi zorunlu kılan kaidelerle sınırlanmış, sadece et ürünlerine odaklandırılmışdı. Bugün ise helal sertifikalandırmanın bütün ihtiyaç maddelerinde gerekliliği ve helal logonun ayırt edici özelliği İslam ümmeti tarafından anlaşılmıştır.


  Batıdan ithalat yapan Müslümanların yaşadığı Malezya, Endonezya gibi uzak doğu ülkeleri 20-30 yıl öncesine kadar, Suudi Arabistan, Kuveyt, Dubai gibi Körfez ülkeleri yakın zamana kadar Birleşmiş Milletler Beslenme Kodeksine uyarak Brezilya’dan, Avrupa’dan, Amerika’dan ürünlerini getirtiyorlardı. Bugün Müslüman toplulukların yaşadığı tüm ülkelerde Müslümanlar artık sadece güvenliği kabul edilmiş bulunan kurumlardan alınan güvenilir helal sertifikaya dayalı ürünler arıyorlar.

  Market raflarına baktığımızda;

  Siz bir gıda teknoloji uzmanı değilseniz veya kimya ilminde yoğunlaşmamışsanız “L-cysteine Hydroklorid” veya “Stearol Laktilat”, “Mono sodium glutomat”, “Aspartam” kelimeleri size çok fazla bir şey ifade etmeyecektir. Eğer siz bir Müslümansanız ve bazı hayvan ürünlerinden çıkartılan veya zararlılığı tartışılan gıda katkı maddelerinden kaçınmak zorundaysanız ne yapacaksınız? Gıdalara renk ve tat vermek için kullanılan katkı maddeleri, insan sağlığını tehdit ediyor. Yiyecek ve içeceklerin bozulmalarını önlemek ve raf ömrünü uzatmak için de sıklıkla kullanılan koruyucu katkı maddeleri, tad vermek için kullanılan sentetik tatlandırıcılar en çok çocukları ve hamile hanımları etkiliyor, tehdit ediyor.

  Bugün, ister ülkemizde, ister bir başka İslâm ülkesinde ve isterse herhangi bir gayri müslim ülkesinde yaşayan bir müslüman için marketlerin raflarını dolduran gıda maddeleri önemli bir farklılık arz etmemektedir. Hemen hemen hepsinin etiketlerine bakıldığında “içindekiler” başlığı altında ekseriye manalarını bilmediği, kelimeler ve işaretler yer almaktadır. Bir gerçeğin altını kalın çizgilerle çizmemiz gerekir ki bugün dünyadaki bütün marketlerin raflarını dolduran ürünler, koca koca kazanlarda, preslerde, fırınlarda üretilirken, paketlenirken hiçbiri Müslümanların inancına uygun olsun diye dizayn edilmiyor. Bu sebeple, bütün Müslümanlar için, güvenilir bir helal sertifikalama olgusu zaruri bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır.

  Üstelik Türkiye gibi bir çok ülkede Firmaların ürettikleri ürünlerin etiketine Helal olduğunu ifade eden bir ibareyi yazması yasaktı, yazanlara ağır para cezaları veriliyordu.GİMDES olarak 2005 yılından itibaren yıllardır vermiş olduğumuz mücadeleler sonucunda artık etiket üzerinde helal logo serbestliği ülkemizde de tanınmış bulunmaktadır. İslam ülkelerinde helal gıda, helal tüketim konularında Müslümanlara verilen bilgiler ile neleri dikkate almaları konusunda şuurlanmaları sağlanmaya çalışılmaktadır.Ticaret ve iş uygulamaları için tüm dünya ülkeleri arasında artık kabul edilebilir bir yöntem olarak globalleşmenin kuvveti ile Müslüman ülkelerine sunulan ileri işlenmiş gıda ürünleri, kozmetikler ve diğer kişisel bakım ürünlerinden dolayı tüm işlenmiş ürünler için helal sertifikalamanın gerekliliği ve helal logo kullanımının önemi konularında yoğun bir bilinçlenme başlamıştır.

  Bu bilinçlenme helal, sağlıklı, tayyib, kaliteli vb. özellikleri içeren helal sertifikalandırılmış bir ürünün etiketinde helal logonun gerekli olması gerçeği ile devam etmektedir. Tüketici hakkımız olarak ayırt edilebilir, seçilmiş bir ürün özelliği taşıyan helal sertifikalı ürünlerin kolaylıkla tanınabilirliği ve ayırt edilebilmesi helal logo ile artacaktır.

  Nasıl bir Musevi için “Kosher” logolu ürün ona bir seçme ve tercih hakkı veriyorsa; “Helal” logolu ürün de Müslümana bu hakkı vermektedir. Bu hakka sahip çıkma görevi ise herkesden önce Müslümanlara düşer.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.