GİMDES, BİR ULUSLARARASI AKREDİTASYON KURUMU YOLUNDA...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49732348
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES, BİR ULUSLARARASI AKREDİTASYON KURUMU YOLUNDA...


  Gönderen:huseyin Tarih: 29/01/2014 22:48
  ilaclar GİMDES, ULUSLARARASI AKREDİTASYON KURUMU OLMA YOLUNDA...

  Birçok ülkedeki Müslümanlar GİMDES’in sertifikalarına büyük bir güven gösterince çeşitli ülkedeki helal sertifikalama kuruluşları GİMDES’in gözetiminde ve akreditasyonunda faaliyetlerini devam etmeyi düşünmeye başladılar. Azerbeycan, Rusya Federasyonu, Tataristan, Makadonya bu ülkelerden bir kaçı. Bu ülkelerdeki Helal Sertifikalama kuruluşları ile işbirliği çalışmaları sürdürülmektedir.

  Son olarak İtalya’dan GİMDES’in akreditasyonunu taleb eden HIA(Halal Italy) firmasının çalışma şartlarını yerinde incelemek ve denetlemek üzere GİMDES’in iki elemanı Z. GEDİKLİ ile M.Z. BÜYÜKÖZER Kuruluşun İtalya’daki merkezine 3 günlük bir yolculuk yaptı.

  Heyetimizin verdiği bilgilere göre;

  HIA(Halal Italy), Bari merkezli bir Helal Sertifikalandırma Kurumu olup Milano’da da ofisleri vardır. Kurum yalnızca Helal belgelendirme ile uğraşmakta olup dernek gibi bir tüzel kişiliğe sahiptir (kâr amaçlı değil/non-profit) .

  Kuruluş organizasyonunda teknik komite, İlmi (Şer’i komite) ile denetçiler mevcuttur. Buna ilaveten S.Arabistan’da bulunan Suudi İlimler Akademisi ile de işbirliği içindedir. Nitekim, ihtilaflı konu ve sorularda hem kendi komitelerinin, hem de bu akademinin görüşünü aldıklarını ifade etmişlerdir.

  2010 yılından bu yana sertifikalandırma faaliyeti içindedir.

  HIA(Halal Italy) ilgilileri, çalışan ve sorumluları aslen Arap (Irak ve Mısırlı) Müslümanlar olup tanıştıklarımızın tamamı İtalya’ya sonradan gelmiştir. Kurumda gayrimüslim kimse olmadığı söylenmiştir.

  Kurumun genel merkezi İtalya’nın güneyindeki liman kenti olan Bari’dir. Milano’da da bir ofisi bulunmakta olup sertifika alan firmaların büyük kısmı kuzey İtalya’da olduğu için görüşmeler Milano’da yapılmıştır

  Kardeşlerimiz Ülke durumu hakkında da tanıtıcı güzel bilgiler verdiler:

  Nüfusunun büyük bölümü Katolik olan İtalya’da Helal sertifikalandırma son yıllarda İtalyan üreticilerin İslam ülkelerine olan ihracatları sebebiyle gündeme gelmiştir. Bu zamana kadar ise, devlet Helal konusuna ilgi duymamış; İslami konuları daha çok mültecilerin beraberindeki getirdikleri problemlerden saymıştır. Kuşkusuz bunda İtalya Anayasasında bir çok din (Musevilik, Budizm, Şintoizm, Hinduizm vb) resmen kabul edilip tanınırken İslam’ın tanınmaması rol oynamıştır. Halihazırda da İslam din olarak tanınmadığı için dinden doğan haklar da kanunla koruma altına alınamamaktadır.

  Müslümanlar daha çok Afrika ülkelerinden (özellikle Libya, Tunus vb) kaçarak gelen mültecilerden oluşmaktadır. Bu insanlardan oturma izni veya tabiiyet almış olanlar fabrikalarda işçi olarak çalışmaktadırlar. Kaçak gelenlerin sayısı ise bilinmemekte ancak mültecilerin, dolayısıyla Müslümanların büyük çoğunluğu güney İtalya’da (Napoli, Bari gibi) yaşamaktadır. Bu bölgede cami ve mescitler de mevcuttur. Bu anlamda bir nevi, Türkiye’den Avrupa’ya göçün birinci ve ikinci kuşağının gördükleri problemlerle karşılaşmaktadırlar. Kuzey kentlerinde yaşayanlar ise daha çok ikinci kuşağa mensup kişiler olarak görülebilir.

  İtalyan Katolikler arasında da İslam’a dönüş yapanlar vardır ve sayıları giderek artmaktadır. Bu kişilerin ise daha çok eğitimli, kültürlü insanlardan olduğu ifade edilmektedir. Zamanla hidayete erenlerin sayısı artıp göçmen Müslümanlarla işbirliği arttıkça devlet üzerinde de baskı oluşturup dinle alakalı haklarına kavuşacakları değerlendirilmektedir.

  Yaklaşık 5,000 civarında Türk olduğu; bunların da büyük kısmının üniversitelerde öğrenim gören yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile diğer görevliler olduğu öğrenilmiştir.

  Diyanet de bir süredir İtalya’da camilere görevli göndermektedir.

  İtalya gıda sektöründe çok gelişmiş ve birçok ülkeye gıda ve hammaddeler ihraç ediyor olmasına rağmen, geleneksel reçeteleri kanunlarla korumaktadır. Dolayısıyla çok ve seri üretim yerine, eski usuller ve geleneksel yöntemler desteklenmektedir. Örneğin, birçok geleneksel peynir çeşidi hala rennet kullanılmadan yalnızca süt ve doğal ortam (mağaralarda uzun süre bekletmek, ilaç kullanmamak vb) üretilmektedir. Halk da bu konuda bilinçli olup gerektiğinde tepkilerini göstermektedir. Hatta un gibi ana ürünler dahi saf haliyle pazarlanmakta, gereksiz ve zararlı enzim, vitamin katılmamaktadır. Türkiye’de ise açgözlü imalatçıların yoğurt reçetelerini bile Avrupa’dan aldıkları, un gibi masum ürünlere askorbik asit, enzim gibi faydasız katkıları mebzul miktarda kattıkları düşünüldükçe İtalya’ya gıpta etmemek mümkün değil.

  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar  ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.