İLAÇ VE AŞILARDA YERLİ VE MİLLİ DÖNEMİ BAŞLAYABİLECEK Mİ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59245104
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  İLAÇ VE AŞILARDA YERLİ VE MİLLİ DÖNEMİ BAŞLAYABİLECEK Mİ?


  Gönderen:huseyin Tarih: 03/11/2019 11:02
  konferans İLAÇ VE AŞILARDA YERLİ VE MİLLİ DÖNEMİ BAŞLAYABİLECEK Mİ?

  Muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyib Erdoğan bey 6.Türk Tıp Dünyası Kurultayında yıllardır dile getirdiğimiz aşılar ve ilaçlarla ilgili hassas konulara değindi. İlaçlar hakkında ne kadar haklı olduğumuzun dile getirilmiş olması bizleri memnun etmiştir. Fakat bu konunun sadece yerli ve milli olması asla yeterli değildir, Müslümanlar için, aynı zamanda İslami şartlara da uygun olması elzemdir. Gıdada ve kozmetikte GİMDES’in yoğun ve uzun bir zamanı kapsayan yorucu çalışmalarının da katkısı ile önemli mesafeler katedilmiştir. İnşaAllah İslami şartları taşıyan, yerli ve milli İlaç ve aşılar da en kısa sürede üretilir ve müslüman kardeşlerimiz batı mantalitesi ile üretilen çoğu haram katkılar içeren bu ilaçlardan kurtulurlar.


  Son ekonomik krizden sonra ülkemizde topyekün bir kampanya başlatıldı. Yerli Ürün, Milli Ürün sloganı ile. Biz yetmez dedik. Müslümanlar için bu slogan aldatıcı olur dedik. Yerli de olsa milli de olsa Türkiye’de üretilen ürünlerin tamamına yakın içeriklerinde belirtilen katkı maddelerinin çoğunluğu dışarıdan ithal edilmektedir. Bu gün ülkemizde üretilen ürünlerin, ister gıda olsun, ister kozmetik olsun, ister ilaç ve sağlık ürünleri olsun bu ürünlerin üretiminde sayıları 4000’i aşan katkı maddesi kullanılmaktadır. Bu katkı maddelerinin hemen hemen %100’ü ithal edilmekte ve üreticilerin çoğunluğu gayrimüslimler olduğu için üretimlerinde, alternatifleri olduğu halde, alkolden tutun tüketilmesi haram kılınmış çeşitli hayvan kökenli içeriklere kadar bu ürünlerde kullanılmaktadır. GİMDES yıllardır haramı yaygınlaştıran bu sistemle mücadele etmektedir. İlaçta kullanılan L Sistain domuzun kılından yapılmışsa, Jelatin domuzun kollageninden yapılmışsa bu ilacın yerlisi olmuş avrupalısı olmuş ne fark eder bir Müslüman için. Bu sebeple, bu tehlikeye karşı YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN sloganı yerine HELAL VE TAYYİB YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN sloganı kullanılmalıdır dedik.

  2005 yılından beri GİMDES hem yurt içine, hem yurt dışına bütün Müslümanlar için Türkiye’de üretilen 14bin çeşit HELAL VE YERLİ ürüne Helal ve Tayyib sertifikası vermiştir ve vermeye devam etmektedir. Milletimiz altı kaypak yeni sloganlarla meşgul edileceğine GİMDES’in önderliğinde 14 yıldır yerli firmalarımızla birlikte yürütülen Gıdada, Kozmetikte, olduğu gibi, İlaçta, Aşıda ve Tüm Sağlık Ürünlerinde de Helal ve Tayyib Ürün Kervanına destek verilmesini talep ediyoruz.

  GİMDES’in 2015 yılında organize ettiği uluslarası 6.HELAL VE TAYYİB EXPO’da yapılan, "Tıp, Eczacılık ve Kozmetikler: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı" Sonuç Bildirgesinde;

  Müslüman bilim adamları ve üreticiler Helal ve Tayyib şartlara uygun aşıların üretimi için çalışmalar yapmalıdırlar. Aşılar, jelatin, idrar ve dışkı, domuz bileşenleri, cenin parçaları, alkol, hayvan parçaları (domuz, köpek, eşek vs) gibi pekçok haram/yasak katkı maddelerini içerebilir. Ayrıca civa ve aluminyum gibi pekçok zararlı zehirli kimyasallar aşıların üretiminde kullanılır. Bazı aşıların, otoimmiün hastalıkları, astım, ani bebek ölümü sendromu, otizm ve kanser gibi pekçok hastalıkla ilişkili olduğu bilinmektedir.

  Helal ve tayyib ilaç standardı projesi, gıda, tıp ve kozmetik endüstrilerinde kullanılan pekçok ürünün helal ve tayyib olma şartlarının belirlenerek listelenmesi çok önemlidir. Helal ve tayyib şartları taşımayan ilaç üretiminden dolayı Müslümanlar büyük bir tehdit ile karşı karşıyadır. Müslüman bilim adamları ve ilaç üreticileri helal ve tayyib ilaç sektörüne yatırım yapmaya öncelik vermelidirler. Çünkü İslam ümmeti için tehlikeli ve üzücü olan bu durumun başka çözümü bulunmamaktadır.

  HELAL İLAÇ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.