YÜZYIL ÖNCESİNE GÖRE HAYATIMIZDA HELAL-HARAM AYIRIMI DAHA ZORLAŞTI.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51537778
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  YÜZYIL ÖNCESİNE GÖRE HAYATIMIZDA HELAL-HARAM AYIRIMI DAHA ZORLAŞTI.


  Gönderen:huseyin Tarih: 22/06/2018 07:44
  konferans YÜZYIL ÖNCESİNE GÖRE HAYATIMIZDA HELAL-HARAM AYIRIMI DAHA MI ZORLAŞTI?.

  Geçmişimizde Müslüman topluluğu olarak helal –haram ayırımı daha mı kolaydı? Entegre Gıda Endüstrisi kavramının ortaya çıkması ile nasıl bir değişim yaşandı?


  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Yaşadığımız son yüzyıldan önce, yani henüz globalleşmemiş olan bir dünyadan bahsettiğimiz takdirde, geçmişimizde her şeyin daha doğal, daha lezzetli, içeriğinde gıdayı korumak, renklendirmek, tatlandırmak raf ömrünü uzatmak adına menşeinin ne olduğu dahi belli olmayan, bir şeylerin katılmadığı bir dönemden bahsediyoruz demektir. Bu dönemde fastfood yeme kültürü gibi batı modernitesinin İslam toplumlarına adeta dayattığı bir beslenme kültürünün henüz yeme içme adabımızı, beslenme biçimimizi, alışverişimizi, sağlığımızı etkisi altına almadığı dönem elbette daha huzurlu daha sağlıklı bir dönemdi. Endüstriyel üretim sonucunda yaşanan değişiklikler sonucunda maalesef geleneksel ev ekmeğimiz, ev yoğurdumuz, ev turşumuz vb. gıdalarımız bugün şehirleşme uygulamaları ile market raflarında, alışveriş merkezlerinde diğerlerinin iki katı fiyatlarla yerlerini taklidleri olan ev tipi yoğurda, köy ekmeğine, köy yumurtasına bırakmıştır.

  Yüzyıl önce henüz modernitenin kıskacında bugünkü kadar kalmamış olan tükettiğimiz gıdalarımız, içi katkı maddeleri ile donatılmamış, koruması kendine özgü şartlar içerisinde gerçekleşirken, bugün yerlerini sentetik, doğala özdeş, yapay tatlandırıcılı, renklendiricili,koruyuculu olan bir içeriğe bırakmıştır.

  Özellikle son 70-100 yıl içinde doğal olmayan, işlenmiş ve ekseriya tüketiciler tarafından ne olduğu bilinmeyen katkı maddeleri konulmuş gıdalar, margarin gibi kimyasal yolla katılaştırılmış, ayçiçeği yağı, gdo’lu mısırözü yağı, kanola yağı, soya yağı gibi sıcak preslenmiş sıvı yağlar aşırı şekilde kullanılmaya başlanmış; buna karşılık taze sebze, meyve ve zeytinyağla ve halis tereyağla pişirilmiş tencere yemeklerinin tüketiminde de belirgin bir azalma olmuştur. Bütün bunların sonucunda karşılaştığımız durum ise; gen yapımız ve buna bağlı vücudumuz, gerçekleşen bu kimyasal reaksiyonlar sonucunda doğal olmayan yiyeceklerin tümü ile başa çıkacak yeteneğe sahip olamamıştır.

  Genler ve yiyecekler arasındaki bu uyumsuzluk hali şişmanlık, diyabet, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, müzmin yorgunluk , kanser ve osteoporoz (kemik erimesi), çocuklarımızda hiperaktiflik, alerjik reaksiyonlar, beyinsel travmalar gibi son yıllarda müthiş artış gösteren çok sayıda müzmin hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalıklardan korunmak istiyorsak mümkün olduğunca yıllar öncesine benzeyen Helal ve Tayyib bir beslenme programı uygulamalıyız. Mahallemizin fırıncısından yayılan mis gibi ekmek kokularını, eve götürürken kiloluk ekmeklerin kenarlarından kopartarak yediğimiz ekmeğin lezzetini artık hasret duyguları içerisinde hatırlıyoruz.

  Bu devran böye gitmez. Mutlaka bir eylem yapmalıyız. Marketlerimizi sorgulamalıyız, Fırınlarımızı sorgulamalıyız, kasaplarımızı sorgulamalıyız, üreticilerimizi sorgulamalıyız, ilgili STK’larımızı ve kamu kurumlarımızı sorgulamalıyız. Hakkımız olan Helal ve Tayyib hayat nizamımızı talep etmeliyiz. Hakkını vermeyen ne kadar günahkârsa, hakkını aramayanın da aynı derecede günahkâr olacağını asla unutmayalım.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.