5.TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49157589
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  5.TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


  Gönderen:huseyin Tarih: 15/08/2018 01:42
  konferans 5.TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

  GİMDES, GİMDES Gönüllü işbirliği ile yılda bir defa organize edilen ve yeni dünya düzeninde Müslümanların bilinçlenmesinin hedeflendiği Temel Helal Gıda Eğitiminin 5. ‘si İstanbul’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

  Yüzlerce gönüllünün iştirak ettiği eğitim Zübeyde Hanım Kültür merkezinde saat 10.15’te başladı. 7’den 70’e katılımın olduğu programda hanımların katılımının yoğun olduğu görüldü.

  Sunuculuğunu M. Volkan ÖZKAN’ın yaptığı program GİMDES Gönüllüleri adına, GİMDES Denetçisi, Dicle Üniversitesi Helal Gıda ve Sağlıklı Yaşam Kulübü başkanı Muhammed Zeki AYGUR’un selamlama konuşması ile başladı.

  Programa, GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, GİMDES Bilim Kurulu üyeleri Dr. Halim AYDIN, Ali KAYGISIZ, Timuçin GÜNESEN, Fıkıh Kurulu üyesiMustafa MERAL, konuşmacı olarak katıldı. Alanında uzman kişilerin katıldığı programda, sertifikalama sistemi, kozmetik ürünlerindeki problemler ve katkı maddeleri, GİMDES GDO ‘lu ürünlere neden izin vermiyor? İslami Kesim meselesi ve network sistemin fıkhi boyutları, gibi önemli konuların sunumu gerçekleştirildi. Ayrıca, çocuk eğitiminde helal ve haram lokmanın etkisi, dünya helal vakfı tanıtım filmi ile ilgili sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

  “Toplum refahının yükselmesi, beraberinde nefsi zaafları da getirdi”

  Selamlama konuşmasını yapan Muhammed Zeki AYGUR toplum refahının yükselmesi, beraberinde nefsi zaafları da getirdiğini dile getirerek, “Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki herkes kendi nefsini ve kendi rahatını düşünüyor ama göreceksiniz ahirette hesap defterleri açıldığı zaman rahatına düşkün olanlar değil dünyada rahatından vazgeçenler sevineceklerdir. Bu dünyadaki yük ne kadar fazla olursa öteki dünyada verilecek mükafat ta o ölçüde fazla olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

  “İslam’ın her alanda sözü ve hükmü vardır”

  Müslüman gencin ‘ben alim olacağım’ diye bir zorunluluğu olmadığını hatırlatarak, “Bir gencin kendi alanında kendini yetiştirmesi zorunluluğu vardır. Bunu da unutmamak gerekir ki İslam’ın her alanda sözü ve hükmü vardır. Benim bölümün İslam’la ne alakası vardır düşüncesine kapılmamamız gerekiyor. Çünkü İnsanın maslahatına, faydasına olan her bölüm muhakkak İslam’ın onunla ilgili sözü vardır. Bu bize bir ilke ve düstur olsun ki daha hayırlı ve daha idealist olalım.” dedi.

  Selamlama konuşmalarının ardından GİMDES Baş denetçilerinden Teknik Kurulu üyesi Gıda Mühendisi Ali KAYGISIZ, GİMDES’ in sertifikalama sisteminden bahsederek GİMDES’i diğer kurumlardan ayıran temel özellikleri dinleyicilere aktardı.

  “Sularımız bile tehlike altında”

  Sulardaki en büyük tehlike kullanılan filtrasyon sistemleri olduğunu bildiren KAYGISIZ, “Filtrasyon sisteminde gözenekler kuruyup sistem bozulmasın diye gliserin kullanılır. Gliserin ise hayvansal ve bitkisel kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılır. Bitkisel kaynaklı ise herhangi bir sıkıntı yoktur. Fakat hayvansal kaynaklı ise hangi hayvandan elde edildiği ve hayvanın kesimi dahil helal yöntemlerle elde edilip edilmediği önemlidir.” İfadelerini kullandı.

  “Bugün helal gıdayı önemsemezsek yarın haramlar nefsimize hoş gelir”

  GİMDES Teknik Kurulu üyesi ve Kimyager Timuçin GÜNESEN, kozmetik ürünlerdeki kritik noktaları anlatarak, katkı maddelerinin sorgulanması gerektiğini, her katkı maddesinin de ambalaja yazılmadığını deklare etti. GÜNESEN, “Bugün helal gıdayı önemsemezsek yarın haramlar nefsimize hoş gelir.” dedi. GÜNESEN ayrıca; kozmetiklerdeki katkıların sağlık ve helallik açsından risklerinden, kozmetikler için sertifikalama prosedüründen detaylı olarak bahsetti.

  “Deri vücudumuzun en büyük ağzıdır”

  Dünyada 126 çeşit kozmetik ürünü bulundığunu hatırlatan GÜNESEN, “Verilere bakıldığı zaman bir kadının bir yılda kullandığı kozmetik ürünü 2 kg ve üzerindedir. Deri vücudumuzun en büyük ağzıdır. Deri en büyük solunum aracıdır. Tüm mikroorganizmalar deri altından girip vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir. Kozmetik ürünlerinin de bir miktarı deri yolu ile kanımıza karışmaktadır.” dedi.

  GİMDES Bilim Kurulu üyesi Dr. Halim AYDIN GDO’lu tohum ve gıdalardan bahsetti. Genleri değiştirilmiş gıdaların hayatımıza menfî manada tesirlerini ve tehlikelerini detaylı olarak anlattı.

  İnsanoğlunun ilk imtihanı gıda üzerinedir diyen AYDIN, “Gıda imtihanı sadece fakirlikle değil varlıkla da olmaktadır. Bitkisel gıdaların temel kaynağı embriyo yani tohumdur. Helal Gıda Sistemi oluşturulacaksa helal embriyo/tohumdan üretilmelidir. Tohumda kısmen bizim kaderimizi yaşadı. Köylü iken doğal tohumdu. Şehirde hibrit tohum oldu. Uluslarası; GDO’lu tohum oldu.” ifadelerine yer verdi.

  “Yerli tohumların korunması, geliştirilmesi gerekir”

  Yerli tohumların korunması, geliştirilmesi ve kullanılmasının hayati önem taşıdığını söyleyen AYDIN, “Fındık dondan etkilenir. Mart nisan aylarında hava ısısı eksilere düşmüşse fındıklar çiçeklerini dökmeye başlar. Fakat hamsiler fıldır fıldır gezerler. Bilim adamları hamsinin soğuğa dayanıklı genini teşhis ediyorlar fakat fındığa bu geni götürmek için bir aracıya ihtiyaç duyuyorlar. Burada işin içine Agrobacterium giriyor. Agrobacterium ise kanser yapıcı bir bakteridir. Bitki hücresindeki geçirgenliği sağlayan yerlerden ise agrobacterium geçebiliyor. Böyle geçirgenlik ile oynanmış oluyor.

  “Yıllardır zaruret veya imkansız gibi bahanelere sığınıldı”

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Mustafa MERAL, konuşmasında islami kesim meselesi ile ilgili bir sunum yaparak, network satış sistemleri hakkında önemli bilgiler sundu. Tükettiğimiz ürünlerde, yediğimiz, içtiğimiz gıdalarda da İslami emirlere dikkat edilmesi gerektiğini helal ve tayyib tüketimin Müslümanların imtihanlarından biri olduğunu belirtti.

  Sofralarda fazlasıyla et ve tavuk yer almaya başladığını, üreticilerin de yetiştiremedikleri için makineli kesime yöneldiğini belirten MERAL, kesimhanelerin günde 300 bin tavuk kesim kapasitesine ulaştığını söyledi. GİMDES’in kesim standartlarına değinen Meral, “GİMDES büyükbaş hayvanın ölümüne dahi sebep olabilecek bayıltma olayına kesinlikle izin vermemektedir. Sadece tavuk cinsi hayvanları sersemletme derecesinde bir şoklamaya izin vermektedir. GİMDES’te kesim Müslüman bir kasap tarafından elle yapılmaktadır.” dedi.

  MERAL ayrıca, dinimizde haram kılınan bir maddeyi gıdalarda da kullanmanın Müslümanlar için caiz olmadığını yıllardır zaruret veya imkansız gibi bahanelere sığınıldığını, bugün GİMDES sertifikalandırma sistemi ile bu gibi olumsuz ve yanlış uygulamaların artık son bulduğunu belirtti.

  “Heyecanları taze tutacaksınız”

  GİMDES’i tanıtan Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER, helal gıdanın önemine değindi. GİMDES, GİMDES’in diğer helal sertifikalama kurumlarından farkı ve akreditasyon kurumlarını anlatan BÜYÜKÖZER ayrıca gençlere bir çağrıda bulundu. Helal gıda gönüllüsünün 3 mihenk taşını daima hatırlanması gerektiğini hatırlatarak, “Heyecanları taze tutacaksın! Çiviyi zamanında çakacaksın! Mektubu adresine ulaştıracaksın!” dedi.

  GİMDES’i diğer sertifikalama kurumlarından ayıran özellikleri sıralayan BÜYÜKÖZER, “GİMDES’in diğer helal sertifikalama kurumlarından farkı GİMDES’in kefaret kurumu olmasıdır. 2 milyar Müslüman’a karşı ben kefilim ki bu temizdir diyebildiği için GİMDES farklıdır. Ayrıca sertifikalamada 4 hak mezhebin görüşlerini dikkate almaktadır” dedi.

  “Bu dönemi ihlas, sabır ve sadakatla aşacağımıza inanıyorum”

  BÜYÜKÖZER, helali insanlara ulaştırmanın en büyük potansiyelin gençlerde olduğuna dikkat çekerek, “Gençler yürüttükleri projelerin takipçisi olmalı hiçbir işi eksik bırakmamalıdır. Yüz akımız olan HDM’leri sahiplenmeli kantinlerimizi de helalleştirmeliyiz. Dünya Helal Vakfı, Daru’l Helal Medresesi önemli projelerdir. Bu projeleri en kısa zamanda tamamlayabilmek için büyük bir gayretin içinde olmamız gerekir. Ülkece zor günlerden geçiyoruz. Bu dönemi de ihlas, sabır ve sadakatla aşacağımıza inanıyorum.” ifadelerine yer verdi.

  GİMDES Gönüllüleri tarafından başlatılan #BayrağımdaHilalSoframdaHelal hashtag çalışmasında katılımcılar sorularını yönelterek duygu ve düşüncelerini paylaştı.

  Hamidiye Su, Afia, Meysu, İnci Prfiterol, Yazıcıoğlu Baklavaları, Nur Cevher Dondurma’nın sponsor olduğu programın sonunda katılımcılara sponsorlar tarafından GİMDES helal sertifikalı ürünler ikram edildi. Yaklaşık 3 saat süren program, saat 13.15 ‘te sona erdi.

  Sürenin kısıtlı olması nedeniyle, konuşmacıların ardından katılımcıların sorularını irtibat@gimdes.org.tr adersine gönderilmeleri istendi.

  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.