GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLER 93 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51338440
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLER 93 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ.


  Gönderen:huseyin Tarih: 26/06/2018 01:13
  konferans GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLER 93 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ.

  Global çağın getirdiği teknolojik gelişim ile insan hayatının çok hızlı değiştiği dünyamızda helal kavramı da çoklu tüketim içerisinde karmaşaya yol açtı. Birçok kaoslar yaşıyoruz. Çok bilgi gerektiriyor. Bizler bu bilgilere ancak sizlerin çalışmaları ile ulaşabiliyoruz. GİMDES kurumunun yaptığı çalışmalar bunu önlemeye yeterli olacak mı?


  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Dünyayı yönlendiren küresel kurumlara baktığımız zaman bu kaosların nereden kaynaklandığını daha net görebiliriz.

  “Gıda ve Tarımda: FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), Sağlıkta:WHO (Dünya Sağlık örgütü), Siyasette:UN (Birleşmiş Milletler), Güvenlikte:NATO (Kuzey Atlantik Paktı), Ticarette:WTO (Dünya Ticaret Örgütü) , Ekonomide: IMF (Uluslar arası Para fonu), Yargıda: ICC (Uluslar arası Ceza Mahkemesi ), Çevre de UNEP (Dünya Çevre Programı) vs. gibi. Bu kurumların hepsi de batı kaynaklı ve batılıların kontrolünde olan kurumlardır.

  Bu kurumların belirlediği kriterler ve standartlarla insanlar hayatlarının büyük bir kısmını idame ettirir duruma getirilmiştir. Yarın bu kurum ve standartlar daha da artarak bütün dünya insanlarının, yiyeceklerini, zevklerini, hayat biçimlerini ve şartlarını belirlemeye devam edecekler, buna karşı durulmazsa, kadim ve olmazsa olmazımız ve imani bir meselemiz olan hayat nizamımız tamamen yok olacaktır. Çünkü; Batı oldum olası düştüğü inkârcı ve materyalist bataklıktan kendini kurtarmak yerine bütün insanlığı da aynı bataklığa düşürme içerisinde kalmayı tercih etmiştir. Ancak batının bu insanları tutsak eden sistemi yer yer alarm vermeye başlamış, toplumlar bağımsız olma yolunda önemli mesafeler katetmiştir. İslam Ümmeti de bu değişime uymaya karar vermiş gözüküyor. Kaybettiği değerleri Helal ve Tayyib sertifikalı Hayat Sistemi içinde yeniden dizayn etmeye çalışıyor.

  Dünya'da hızla yükselen bir Pazar meydana geldi. Bu pazarın adı "Helal ve Tayyib Ürünler Pazarı"dır. Bu pazarın anahtarları ise Türkiye’dir, Endonezyadır, Malezyadır, Pakistan’dır ve Arap Körfez ülkeleridir. Avrupa bu pazarın önemini bizden önce farketmiş ve bu pazardan pay almak için yeni entrikaların peşine düşmüştür. Bu gösteriyor ki Helal ve Tayyib pazarın trendi hızla yükseliyor. Bu da şaşılacak bir şey değildir. Dünya’da 2 milyar müslüman nüfus bulunmaktadır.

  Kaos oluşturan durumlardan birisi ve en önemlisi, 2 milyara ulaşan bir müslüman nüfusun, tükettiği ürünler hakkında bilgisizliğini ve bilinçsizliğini henüz tam olarak giderememiş olmasıdır. Dünya pazarında 3.8 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı söylenen helal ürün piyasasında henüz %15 lik bir gerçekleşme var. Ülkemiz, diğer faaliyetlerinde olduğu gibi Helal Ürünler Pazarında da etkin ve öncü olmalı ancak, bu konu ülkemiz ve kamu çıkarları doğrultusunda Müslümanların kutsal bir ihtiyacına uygun olarak değerlendirilmelidir.

  Helal bütünlüğün sağlanması için şirketlerin, birliklerin ve ülkelerin farklılıkları birleştirici, ortak bir zeminde buluşturulmaları ve üretici firmaların kalite ve çalışma yöntemlerinin standartlarını yükseltmelerini gerektirmektedir. Geniş halk kitlelerinin bilgi ve bilinçlerinin artırılması için STK ve Medya tarafından yoğun çalışmalar yapılmasını gerektirmektedir.

  Ülkemizde GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalandırma çalışmalarında olumsuzlukları giderme yolunda 2005 yılından itibaren çalışmalarını sürdürmektedir. Helal Gıda ve Helal Sertifikalandırma konusunda önemli mesafeler katedilmiştir. Ancak daha henüz yolun başı sayılır. Müslümanların ve bütün insanlığın helal lokma mücadelesinde GİMDES insanlarımıza yol gösterici hizmetler yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir. Bugün dünya helal Pazar piyasasında kolaylıkla yer alabilen 12 000’e yakın GİMDES helal sertifikalı ürün çeşidi bulunmaktadır. Tesbitlerimize göre bugün GİMDES sertifikalı ürünlerimiz 93 farklı ülkeye ulaşmıştır

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.