HAK YOLDA YARIŞANLARA KARŞI FİTNE VE FİTNECİLER
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Kim İslâm`dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır." Ali İmran 85

Günün Hadisi
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Hz.Ebu Hureyre (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48543922
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HAK YOLDA YARIŞANLARA KARŞI FİTNE VE FİTNECİLER


  Gönderen:huseyin Tarih: 08/04/2015 13:49
  kadir HAK YOLDA YARIŞANLARA KARŞI FİTNE VE FİTNECİLER

  Fitne anarşi, bozgunculuk, günah, şirk, bela ve daha başka manalara gelirse de, ekseriya bölücülük, bozgunculuk anlamında kullanılır. Abdülgani Nablusi hazretleri buyuruyor ki: Fitne, Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak demektir. [Hadika]

  Muhammed Hadimi hazretleri buyuruyor ki: Fitne çıkarmak haramdır. Kur’an-ı kerimde, dinden saptırmak için fitne çıkaranların Cehenneme atılacağı ve fitne çıkarmanın adam öldürmekten daha kötü olduğu ve hadis-i şerifte de, fitne çıkarana Allahü teâlânın lanet edeceği bildirilmektedir. [Berika]

  Fitne ve Nifak genel anlamı ile; bozgunculuk, kavga, ihtilal, bagilik, isyan, anarşi, kargaşa, bölücülük, fesatçılık anlamına gelmektedir. "Kâfirler birbirinin dostları, yardımcılarıdır. Eğer, Allahü teâlânın emirlerini yerine getirmez, kendi aranızda dost olmazsanız, yeryüzünde, kargaşa, fitne ve büyük fesat çıkar." [Enfal 73]

  Birkaç hadis-i şerif meali:

  Fitne uykudadır. Fitneyi uyandırana Allah lanet etsin! [İ.Rafii]
  Din, dünya menfaatine alet edilince, fitneler zuhur eder. [A.Rezzak]
  Ahir zamanda, âlim ve ilim azalır, cahillik artar. Cahil ve sapık din adamları, yanlış fetva vererek fitne çıkarır, doğru yoldan saptırırlar. [Buhari]

  Fitneci insanlar, Müslümanların safları arasına karışarak fitne sokmaya, insanları aldatmaya çalışırlar. Dinleyenleri etkilemek için efsunlu sözler söyler, doğruluklarına insanları inandırmak için çok yemin eder, onların dikkatini çekmek ve kendilerine etki etmek için güzel elbise giymekle dış görünüşlerini süslü gösterirler.

  Kısaca fitneci ve fesatçı; kaypak, kalleş, dönek, şahsiyetsiz, her boyaya giren, riyakâr, ikiyüzlü, yüzsüz, yılışık, söz ve dış görünümle adam kandırmaya çalışan bir tiptir.

  Dünyadaki Müslümanlarla işbirliği içerisinde, 2005 yılından beri yürütmeye çalıştığımız Helal Sertifikalama çalışmalarımızda da yukarıdaki davranışlara benzer davranışlar sergileyen bazı kurum ve şahıslarla karşılaşmak bizi şaşırtmakta ve üzmektedir. Helal adına çıktıklarını söyleyin bu insanların daha işin başında helale halel getirecek şekilde hilafı hakikat ve iftira ile iştigal etmelerinin izahını yapmakta şaşkınlığa düşüyoruz. Elhamdulillah bütün bu fitne odaklarına karşılık GİMDES kervanı yoluna azimle, şevkle ve ihlasla yürümeye devam ediyor.

  Kaybolmaya yüz tutmuş, unutulmak üzere olan, Müslümanların olmazsa olmazı olan Helale sahip çıkmak için değil de Helalden nemalanmak, onu istismar ederek menfaatlanmak veya helal şartları sulandırmak ya da meşrep, meslek taasubu için yola çıkmış bu insanları ve kuruluşları tek tek açıklamak istemiyoruz. Ancak Müslüman kardeşlerimizin ferasetine güveniyoruz. Bu fitneyi de ferasetleri ile defedeceklerine inanıyoruz.

  Müslüman, Fitnenin özelliklerini bilmeli, bu tür özellikleri taşımaktan şiddetle kaçınmalı ve bu tür özellikleri taşıyan kimselerle dostuk ve velayet bağı kurmamalıdır.

  Yoksa zamanla onun davranışlarında da aynı tür özellikleri görmek kaçınılmazdır. İnsanı fitne ve fesatlığa sevkeden şey dünyevî menfaatler, meşrepperestlik, cemaatperestlik, hırs tamah ve hasetlik gibi şeytanî telkinlerdir. Dünyanın gelip geçici, ahiretin ise kaçınılmaz son olduğunu aklından çıkarmayan müslümanlar şeytanın etkisinden kolay sıyrılarak nifaktan uzak duracaklardır.

  “Mü’min, bir delikten iki defa ısırılmaz.” Müslümanlar, üç buçuk münafığın oyuncağı olmaya devam eden körler ve avanaklar topluluğu değildir. İzzet ve itibarımıza tekrar kavuşabilmek için, bu dâvânın en sinsi ve en tehlikeli düşmanları olan bu tür insanları tanımak ve onların oyununu bozmak zorundayız. Müslümanların hâlâ birtakım canbazlık ve sahteliklere kanıp şeytanların oyuncağı olmağa hakkı yoktur. Her şeyden evvel müslüman, ferâset sahibidir. Herkesin ve her şeyin yerini en hassas şekilde tayin eden bu manevî sezgi gücüne, yani ferâset ve basirete erdirecek Kur’an’a ve Peygamberimiz(s.a.v)’in Sünnetine sarılmalıyız.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.